Ajattelimpa tässä vaunujen oston lähestyessä udella että oisko kellään tietoa kannattaako yhdistelmävaunujen osto esim. Saksasta?
esim. paljonko hintaeroa Suomen hintoihin, millaiset toimitusajat ja miten tämä edes käytännössä tapahtuu? Laskettuun aikaan ois vielä useampi kuukausi joten kaipa tuollaiset tilaamaan vielä ehtis, nämä Suomen hinnat kun ei miellytä. Olen kattellut mm. Hartaneita täällä Suomessa.
esim. paljonko hintaeroa Suomen hintoihin, millaiset toimitusajat ja miten tämä edes käytännössä tapahtuu? Laskettuun aikaan ois vielä useampi kuukausi joten kaipa tuollaiset tilaamaan vielä ehtis, nämä Suomen hinnat kun ei miellytä. Olen kattellut mm. Hartaneita täällä Suomessa.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tilasimme Saksasta Hartan Racer XL 2005 yhdistelmävaunut ja todella hyvät ovat. Suomessa ei kait (?) ihan tätä Hartanin mallia ole myynnissä. Kävimme ennen tilausta tutustumassa eri vaunuihin vaunutaloissa ym. ja Hartanit tuntuivat todella tukevilta ja samalla kuitenkin näppäriltä ja kevyiltä käyttää. Toinen saksalainen hyvältä tuntunut merkki oli Gesslein.
Varmaankin Hartanit / Gessleinit ovat hintaluokassa 700-800e Suomen markkinoilla. Meillä nuo vaunut maksoivat Saksasta tilattuna ja kotiin toimitettuna hieman reilut 500e.
Halusimme siis juuri ulkoiluun ( myös sorateille / ehkäpä pururadallekin) soveltuvat vaunut. Ovat aikas jykevät, mutta kuitenkin kevyet ja helppokäyttöiset (koppa on helppo irrottaa ja vaihtaa rattaiksi) .
Jos on tilaamassa Saksasta vaunuja, kannattaa todellakin kuitenkin paneutua asiaan, sillä todellakaan esim.hyttysverkko ei kuulunut "pakettiin". Maksoikohan se 5e erikseen tilattuna. Perinteinen läpinäkyvä sadesuoja vaunuissa oli. Myös hoitolaukun ja "tuulisuojan" tilasimme erikseen.
Helpompaa kyllä on mennä "vaunutaloon" Suomessa ja ostaa valmis paketti sieltä, mutta kyllä Saksasta tilattuna säästää selvää rahaa. Mutta kannattaa laittaa sinne asiakaspalveluun viestiä ja kysellä kaikenlaista, ettei sitten tule pettymyksiä. Meille vaunut saapuivat (www.pingpong-online.de -> ei tullut postikuluja laisinkaan) noin neljässä viikossa. Toinen saksalainen nettikauppa, mistä katselimme vaunuja oli www.babyonlineshop.de
Rohkeasti vain tutustumaan =) Varaa tarpeeksi aikaa ja tosiaan, kirjoita sinne asiakaspalveluun ja kysele ennen tilausta vielä mitä pakettiin varmasti kuuluu jne.
kiitoksia tiedoista. Kävinkin jo noilla sivuilla. Täytyy varmaan valjastaa joku saksaa ymmärtävä tuttu jelppiin näissä hommissa, oma kielitaito kun on päässyt jo täysin unholaan.
Hei vielä!
Eli sieltä sivuilta löytyy linkki, jolla saat samat tiedot englanniksi esiteltyinä. Itseäni ainakin tuo helpotti paljon... =)
Oli nettitilauksen tehnyt, saa kuulemma yli 200 e halvemmalla sieltä.
Miehellä on tuttuja, jotka käy jatkuvasti hakemassa yritystään varten Saksasta tavaraa ja olimme suunnitelleet tuottavamme heillä vaunut. Miehen veli oli kuitenkin ilmoittanut haluavansa ostaa lahjaksi vaunut, Suomesta kait.
On kuitenkin tuttavapiirissä ollut tapauksia, että on internetin kautta tilattu tuotteita ja kun maksu on tapahtunut netissä, on ns. firma myöhemmin tyhjentänyt koko pankkitilin Kanadassa sijaitsevalla tietokoneella. Rahoja eivät ole koskaan saaneet takaisin. Siinä mielessä kyllä en itse maksaisi netin kautta ja tarkkaavaisuutta, mistä ostaa.
Minäkin kävin katselemassa niitä vaunuja netistä, mutta ainakin ne joita olen ajatellut eivät olisi tulleet halvemmaksi. Suomesta ostettuna saan paremman väriset ja enemmän tarvikkeita samaan hintaa. Olisi ne saksasta ostettuna ollut ilman postikuluja parikymppiä halvemmat, mutta kokonaisuudessaan olisi tullut maksamaan saman verran. En sano etteikö eri merkeillä voisi ollakkin hintaeroa. Minä en vain halua merkistä maksaa.