Tarvitsen apua NYT HETI!

Minulla on kaksi punakorvakilpikonnaa, tyttö ja poika. Heräsin noin viisiminuuttia sitten ja huomasin, että akvaaioon oli ilmestynyt muna, siis veteen. Voiko se olla enää hengissä?
Ja miten kotona hautominen tapahtuu? Toivoisin nopeita ohjeita mitä pitäisi tehdä!
Muna on noin kolme senttiä pitkä, onko se edes oikean kokoinen, säröjä ei näy, tai mitään muuta ongelmaa..olkaa kilttejä ja vastatkaa heti kun olette lukeneet tämän, jos tietoa on.
81771
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

varmasti auttaa jo paljon. Osaavat sieltä neuvoa todellakin oikein, täällä kun sattuu saamaan kaikenlaisia vastauksia.

Äänestä

Jos muna oli tullut veteen voipi olla että siellä ei enää mitään elämää ole jos olikaan.. Vedessä kuulemma bakteerit vahingoittavat munaa (?!?). Toiseksi tuo hautominen on vaikea prosessi... Mutta olisitko valmis tekemään poikasia? Koska punakorvat ovat suomen huonoiten kohdeltuja eläimiä, en usko että niitä kannattaa paljoa tehdä ellei itse ole valmis niitä pitämään.

Meillä konna munii yksikseeksin, eli kyseessä voi olla ns. valeraskaus, jolloin munan sisällä ei ole kuin limaa. Munia tulee todennäköisesti vielä lisää... heti kun näet munan ota se pois vedestä, koska punakorvilla on tapana syödä omat munansa ja se SOTKEE todella pahasti koko altaan.

Äänestä
  • Joo, olen valmis tekemään poikasia, nuo minun omat kaksi konnaa ovat olleet jo seitsemänvuotta ja olen jaksanut niitä ahkerasti hoitaa. Ja munia on tullut parin päivän välein jo kolme, mutta en ole ehtinyt niitä tarpeeksi ajoissa pelastaa ;)
    tiedän, että sotkua tulee, pesin altaan eilen x)
    No, laitoin sen hiekkaan, kun en muutakaan keksinyt.. x)

    Äänestä

  • vastauksia kiitusta vaa.. ;) kirjoitti:

    Joo, olen valmis tekemään poikasia, nuo minun omat kaksi konnaa ovat olleet jo seitsemänvuotta ja olen jaksanut niitä ahkerasti hoitaa. Ja munia on tullut parin päivän välein jo kolme, mutta en ole ehtinyt niitä tarpeeksi ajoissa pelastaa ;)
    tiedän, että sotkua tulee, pesin altaan eilen x)
    No, laitoin sen hiekkaan, kun en muutakaan keksinyt.. x)

    kannattaa heittää kylmästi roskiin, vaikka se julmalta kuulostaakin. Hautomo-olosuhteidenkin tulee olla ihanteelliset jos poikasia mielii. Suomessa on tosiaan niin paljon kodittomia konnia, ettei poikasten hautominen kannata. Yrität vain napsia munat vedestä sitä mukaa kun niitä tulee niin vältät altaan jatkuvan sotkeutumisen muninnan aikana :)

    Äänestä

  • Jos kilpikonna munii veteen niin niistä munista ei tule mitään! Konnat syövät munat.

    Äänestä

kannattaa teettää VAIN JOS sinulla itsellä on aikomus pitää mahdollisesti syntyvät konnat, sillä suomessa annetaan niin paljon kodittomia konnia (kilpikonnasivuilla oli ainakin yli 20 kpl "annetaan"-ilmoitusta) ja konnia tulee kerralla paljon. eli sinulla on pienet mahdollisuudet päästä niistä sitten eroon ellet sitten tapa niitä... mieti tarkkaan.

Äänestä
  • on tarkotus itse pitää poikaset, uskokaa jo.
    tiedän, että niitä tulee monta ja niissä tulee olemaan kova homma hoitaa.

    Äänestä

Jos olet yhtään selvillä Punakorvakilpikonnien muninnasta, et halua hautoa munia.

1. Jos tahtoisit kilpikonnasi saavan hautomiskelpoisia munia olisi sinun ensin päästettävä kilpikonnasi munimaan maalle. Itse annan Punakorvieni kävellä lattialla/mieluusti jos säät sallivat niin ulkosalla, ja ne kaivavat munat maahan. Kuopan kaivaminen kestää noin 2-3 tuntia riippuen siitä millaista maaperä on. Jos kilpikonna alkaa kaivaa kuoppaa sisällä, on kilpikonna nostettava varovasti hiekka-astiaan jossa se suorittaa tehtävänsä loppuun.

Munia tulee kerralla noin 4-10 tai jopa enemmänkin. (omilla kilpikonnillanin on ollut tuota luokkaa) Ajattelehan jos päätät hautoa kaikista tulevista munista kilpikonnia. Mistä saat tilan? Kilpikonnien munat pitää kaivaa kuopasta ylös uuteen hiekka-astiaan hautomista varten ja siirtää lämpölampun alle.

Kilpikonnahan ei hoida jälkeläisiään, joten se on tyytyväinen kunhan saa lajille tyypilliseen tapaansa kaivaa munat maahan. Jos on käynyt niin, että munia on vedessä akvaariossa, on kilpikonnalla ollut valtava tarve päästä munimaan maalle. Koska sille ei ole tarjottu hyvää paikkaa, munimiseen, on munia tullut altaaseen.

Punakorvat (ainakin itselläni ja kirjallisuuden mukaan) munivat noin kesä-syyskuussa ja saattavat munia kolmekin kertaa kesässä. En suosittele siis munien hautomista, koska sillä ei ole itse kilpikonnan hyvinvoinnin kannalta mitään väliä, vaan vain sillä on että se pääsee munimaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vastauksia kiitusta vaa.. ;) kirjoitti:

Minulla on kaksi punakorvakilpikonnaa, tyttö ja poika. Heräsin noin viisiminuuttia sitten ja huomasin, että akvaaioon oli ilmestynyt muna, siis veteen. Voiko se olla enää hengissä?
Ja miten kotona hautominen tapahtuu? Toivoisin nopeita ohjeita mitä pitäisi tehdä!
Muna on noin kolme senttiä pitkä, onko se edes oikean kokoinen, säröjä ei näy, tai mitään muuta ongelmaa..olkaa kilttejä ja vastatkaa heti kun olette lukeneet tämän, jos tietoa on.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu