olen vähän harkinnut josko tuon vanhan öljykattilan uusisi ja vaihtaisi tilalle tuollaisen sähkötoimisen kattilan. vesi tulee kunnan putkista joten en tarvitse kuin tuon lämmitysyksikön. onko kokemuksia - riittääkö kovilla pakkasilla pöhöä tai miten paljon sitä kannattaisi olla 150 neliöisen kaksi kerroksisen talon lämmittämiseen?
tämä tuli siis mieleen, kun tuo öljyn hintakin alkaa olla aika reippaanpuoleinen...
sähkökattila
15
3230
Vastaukset
- tulee aika kalliiksi
lämmittää tuolla systeemillä..., oletan, että lämmitystehontarve on n.12kW, --->8h/vrk * 12kW=
96kWh/vrk -----> 365vrk*96kWh=35040kWh/vuosi ---->
35040kWh*7.2snt/kWh=2540€/vuosi. Aika kova hinta!!- Nimetön
tulla varaavat takat halvimmaksi...tai kaksoiskattila.
- zorro
laskea vähän yläkanttiin
- öljylämmittäjä(ex)
Saman kaavan mukaan jos laskee öljyn tarpeen ja hiukka miettii lämmityskattilan (ainakinsenvanhan)hyötysuhdetta ja kertoo sen litrahinnalla niin eipä tuo sähkö sen kalliimpi ole.
Sähköön siirtymällä pääsis eroon samalla öljysäiliön kunnon miettimisestä ja muutamasta muusta pikkujutusta. - maajuh
öljylämmittäjä(ex) kirjoitti:
Saman kaavan mukaan jos laskee öljyn tarpeen ja hiukka miettii lämmityskattilan (ainakinsenvanhan)hyötysuhdetta ja kertoo sen litrahinnalla niin eipä tuo sähkö sen kalliimpi ole.
Sähköön siirtymällä pääsis eroon samalla öljysäiliön kunnon miettimisestä ja muutamasta muusta pikkujutusta.kun joutuisi siis sen säiliönkin kunnostuttamaan jne...sähkö tulee ja katkoja on todella harvoin. voihan sitä sitten pikkuisen säästää jos lämmittelee takkaa (täytyy vaan vaihtaa se varaavaan versioon).
- zorro
öljylämmittäjä(ex) kirjoitti:
Saman kaavan mukaan jos laskee öljyn tarpeen ja hiukka miettii lämmityskattilan (ainakinsenvanhan)hyötysuhdetta ja kertoo sen litrahinnalla niin eipä tuo sähkö sen kalliimpi ole.
Sähköön siirtymällä pääsis eroon samalla öljysäiliön kunnon miettimisestä ja muutamasta muusta pikkujutusta.kannattaa tuota kaavaa käyttää,koska siina on laskettu 96 kw joka päivälle. tuo tuskin toteutuu,ei ainakaan kesällä. ellei asu Alaskassa.
- vesikiertoinen
maajuh kirjoitti:
kun joutuisi siis sen säiliönkin kunnostuttamaan jne...sähkö tulee ja katkoja on todella harvoin. voihan sitä sitten pikkuisen säästää jos lämmittelee takkaa (täytyy vaan vaihtaa se varaavaan versioon).
olisko siitä apua, jos sulla on varaaja perässä.
- vaihtaa
Jos kattila vetelee viimeisiään niin vaihda tilalle uuden peruskattilan jossa on sähkövastukset. Uuden kattilan myötä kulutus putoaa ja jos öljyn hinta hyppää pilviin niin sammutat polttimen ja annat vastusten hoitaa lämmittämisen. Toistaiseksi öljyllä on vielä helpompi lämmitää kuin sähköllä ja kyllä se sähkönkin hinta tuntuu nousevan. Eikös fortum juuri ilmoittanut nostavansa sähkön hintoja pitkälti toistakymmentä prosenttia.
Lämmitysenergian hinta Suomessa:
Öljy 6.07 c/kWh
Varaava sähkölämmitys 6.80 c/kwh
Suora sähkölammitys 7.52 c/kwh
Nämä luvut ovat Energiamarkkinaviraston ja Öljy- ja Kaasualan Keskusliiton julkaisemia lukuja tämänvuoden kesäkuulta.- korjaus
Öljyllä on siis halvempi lämmitää kuin sähköllä helppoudesta en sano mitään. Säiliönkään kuntoa ei tarvitse miettiä jos se ei ole maanalla.
- Nimetön
korjaus kirjoitti:
Öljyllä on siis halvempi lämmitää kuin sähköllä helppoudesta en sano mitään. Säiliönkään kuntoa ei tarvitse miettiä jos se ei ole maanalla.
kun se on maan alla. minkähän kokoinen se peruskattila pitäisi olla ja minkämoiseen hintaan semmoisen saa tingittyä. jotain esitteitä katselin ja hinnat pyöri 1300-> ilman asennusta. asennuksesta tulee varmaan sitten joku tonnin lasku päälle?
- arvio
Nimetön kirjoitti:
kun se on maan alla. minkähän kokoinen se peruskattila pitäisi olla ja minkämoiseen hintaan semmoisen saa tingittyä. jotain esitteitä katselin ja hinnat pyöri 1300-> ilman asennusta. asennuksesta tulee varmaan sitten joku tonnin lasku päälle?
Peruskattilan ja polttimen saat alle kahdella tonnilla. Asennettuna hinta pyörii 2300-3000 välissä riipuen siitä mitä muuta joudutaan uusimaan ja ketä hoitaa vanhat romut pois. Uuden kattilan ja polttimen myötä öljynkulutus putoaa selvästi esim jos vanhat roippeet on jo 10-15 vuoden ikäisiä niin pudotus on n. 500-1000 litraa vuodessa hieman kokonaiskulutuksesta riippuen.
- öljymies
kyllä sen oljylämmitys kilovattitunnin hinta alkaa olemaan tällä hetkellä 7 sentin huonommalla puolella, eikä hinnan laskua ole lähivuosikymmenien aikana ainakaan minun mielestä odotettavissa.
Itse en enää laittaisi öljylämmitystä talooni enkä aio kovalla hinnalla peruskorjatakaan koko systeemiä.Poltin,kattila, öljysäiliö, savupiipun putkitus, ei ei,johonkin muuhun mitä aion satsata.Öljylämmitys on tosi tehokas lämmitystapa ,mutta maailma on muuttumassa ja niin kauan kun talouskasvu idässä jatkuu, öljyn hinta nousee ja nousee.
Vuonna -98 kun ostin nykyisen taloni polttoöljyn litrahinta oli 1,35 markkaa (0,22 senttiä, nyt 0,62 senttiä),naureskelin partaani tyytyväisenä että onpa edullista,mutta onpa hymy hyytynyt.
eihän tuo 0,62 senttiä ole mikään todellinen öljylämmitäjän kilovattitunti hinta koska mikään öljykattila ei toimi 100 % hyötysuhteella.
- Mietinnässä
Samaa itse mietin. Sähkökattila olisi helppo ratkaisu. Öljykattilassa aina kuitenkin öljyn tilaus, polttimen huolto, säiliön tarkastus, suuttimien vaihto, nuohous jne...
- Nimetön
on - liitetäänkös tuollainen suoraan valovirtaan (=normi pistorasia) vai vaatiiko isompaa liitosta?
se olisi jotensakin helppo vaihtoehto. toimii kun sähköä tulee ja ei toimi kun ei tule; heh. ei mutta tosiaan jotenkin se vaikuttaisi helpolta ja mutkattomalta masiinalta. hintatietoa olen saanut vähän huonosti, mutta eiköhän tuota löydy kun oikein kaivelee. sähkökattiloita saa ainakin jämä-merkkisinä(?) vissiin jollain 2500 € ilman asennusta. jos nyt sähkökatko yllättää niin yläkerran pystyy (esim) lämmittämään väliaikaisesti vaikkapa valopetroolilämppärillä! alakerrassa voipi pöhöttää takka (pitäisi sekin uusia varaavaan malliin). - kolmivaihesyötön
Nimetön kirjoitti:
on - liitetäänkös tuollainen suoraan valovirtaan (=normi pistorasia) vai vaatiiko isompaa liitosta?
se olisi jotensakin helppo vaihtoehto. toimii kun sähköä tulee ja ei toimi kun ei tule; heh. ei mutta tosiaan jotenkin se vaikuttaisi helpolta ja mutkattomalta masiinalta. hintatietoa olen saanut vähän huonosti, mutta eiköhän tuota löydy kun oikein kaivelee. sähkökattiloita saa ainakin jämä-merkkisinä(?) vissiin jollain 2500 € ilman asennusta. jos nyt sähkökatko yllättää niin yläkerran pystyy (esim) lämmittämään väliaikaisesti vaikkapa valopetroolilämppärillä! alakerrassa voipi pöhöttää takka (pitäisi sekin uusia varaavaan malliin).eli voimavirtaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka1113317GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?
GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys491213- 831182
Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut
Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja561147Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!
Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!351072- 601027
Autolla puuhun
Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn27930- 67888
- 53877
Tunnustan
Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle39872