Perämoottoria ostamassa

Mitä kannattaa ottaa huomioon, kun on ostamassa käytettyä 2-5 hp perämoottoria? Ei viitsisi ostaa sikaa säkissä, toisaalta ei ole varaa ihan uuteenkaan.
13673
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Tiedän sulle uuden, 4hp marinen, hintaan 400€.
Mikäli olet jossakin Porin seutuvilla.
Eihän sitä kovin kaukaa kannata lähteä hakemaan.

Äänestä

Huntaa vitsinä, kun et mitään kommentoi.
Mariner 4hp, 400€.

Äänestä

joku kakstahtinen kannattais, vielä kun niitä saa. tossa 5 vuoden päästä ne kielletään EU ssa, ja 14 vuoden päästä nelitahtisiin hurahtaneet on jo aloittaneet sellaisen nelitahtikultin jossa kakstahtiset on julistetttu vainon alaisiksi niin brysselin käytävillä kun perrmoottoripalstalla.

Äänestä
  • 2-tahtihörhöt kaivavat jo esiin ikivanhoja ketjuja päästäkseen julistamaan ilosanomaansa...

    Äänestä

  • KaksitahtiUskovaiset kirjoitti:

    2-tahtihörhöt kaivavat jo esiin ikivanhoja ketjuja päästäkseen julistamaan ilosanomaansa...

    nostin tämän viestin ylös, kun huomasin että joku mahdollisesti nelitahtiharrastajakin alkoi nostamaan noita 2000 luvun alun viestejä. Jatketaan siis samalla huumorilla

    Äänestä

  • zzzz111 kirjoitti:

    nostin tämän viestin ylös, kun huomasin että joku mahdollisesti nelitahtiharrastajakin alkoi nostamaan noita 2000 luvun alun viestejä. Jatketaan siis samalla huumorilla

    Kovin on väsynyttä huumoria jo...

    Äänestä

3,5 heppaisen Tohatsun saa alle 700 eurolla. Kannattaa miettiä, paljonko käytetystä kannattaa oikeasti maksaa. - Uudehkosta korkeintaan joku 300 - 350 €. Tosin pyynnit yltävät usein uuden hintoihin.

Äänestä
  • Kiitos! 14 vuotta odotin mutta nyt vihdoin tiedän mitä teen. Ostan uuden kun on säästöjäkin kertynyt vuosien varrella!

    Äänestä

Katso ny ensin ettet osta mitään 1 pyttyistä 4T täristäjää, vaan aina 2 pyttyisen.
Paino on myös tärkeä, kannattaa vertailla, voi olla 5-10 kg eroja.

Äänestä
  • Eikä niitä edes myydä joka kylässä. Muutenkaan pienestäkoneesta ei kannata useita satasia maksaa. Aina kannattaa tehdä moottori itse, vai mitä? Neliykkösen pajassa tuollainen syntyy alta aikayksikön satasella.

    Äänestä

  • Yleensä 2 - 5 hp moottorit ovat yksipyttyisiä, jos edes suht uuden aikoo ostaa.

    2t moottoreissa on puolensa toki, mutta harva viitsii kuunnella niiden pärinää ja 2t-miehet haisee bensalle.

    Äänestä

  • Vastakkainasettelua kirjoitti:

    Yleensä 2 - 5 hp moottorit ovat yksipyttyisiä, jos edes suht uuden aikoo ostaa.

    2t moottoreissa on puolensa toki, mutta harva viitsii kuunnella niiden pärinää ja 2t-miehet haisee bensalle.

    2-tahtisavun tuoksu vaatteissa on seksikästä, saa naiset hyrräämään. Kakstahtisavu on merkki nopeasta miehestä niin maalla kuin merelläkin. Ei mikään röpöttävä steriili hajuton ja mauton nynny, suoraan virastotalon arkistokammiosta kuten nelistäjäihmiset.

    Äänestä

Jos nyt kuitenkin lykkäät moottorin ostoa vuoden 2007 asti tai sen jälkeen, niin hanki hyvät vakuutukset hammaskalustollelsi. Yhden kesän kun hulistat ykspyttyisellä nelalilla niin viisaudenhampaiden lisäksi kaikki väljätkin hampaat iltoaa tälinästä pois.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


2-5hp kirjoitti:

Mitä kannattaa ottaa huomioon, kun on ostamassa käytettyä 2-5 hp perämoottoria? Ei viitsisi ostaa sikaa säkissä, toisaalta ei ole varaa ihan uuteenkaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu