mikä on lempi sienenne ja miksi ?
kuinka tosissanne harrastatte sienestystä?
mitä välineitä tosissaan otettava sienestäjä tarvitsee?
lempi sieni ja muuta sienestyksestä
5
1405
Vastaukset
- mari
Korvasieni keväällä on ehdoton ykkönen, sitten kanttarelli, mustatorvisieni ja erilaiset rouskut. Korvasienen maku hyvässä keitossa hivelee makuhermoja. Ihanaa! Kanttarellit ja uudet perunat. Mustatorvisienikastike on maukasta. Ja rouskut ovat suolattaviksi parhaita, samoin etikkasieniksi kangasrouskut.
Kori, jossa on lokerot eri sienille, pieni veitsi ja pullasuti kunnon sienikirjan kanssa riittävät alkuun. Jos on epävarma, kannattaa käydä lajit näyttämässä jollekin asiantuntijalle.
Siskoni poimi kerran korillisen nättejä sieniä ja toi näytille - seitikkejä olivat;(. Onneksi tuli näyttämään. - Essiliina
Sienestykseen tulee himo ja upeat sieniapajat ilmestyvät uniin vielä vuosienkin kuluttua.
Lempi sieniini kuuluvat: Upean makunsa ja hauskan ulkomuotonsa takia korvasieni, olen 30 vuoden aikaan löytänyt jopa 1! Vaaleaorakas, kiva koostumus ja mieto maku. Haperot, kirkkaat kauniit värit, tosin usein aivan ällöttävän matosia. Maku on loistava tietyissä haperoissa! Jauhosieni, maku ja tuoreen sienen tuoksu huumaa! Ukonsieni, pähkinäinen maku ja uljas näkö. TUOKSUVALMUSKA, minulla on oma salainen paikka, josta tätä sienien kuningasta löytää aina satunnaisesti sateista riippuen!
Ainoat sienet joista en ole juuri välittänyt on suppilövahverot. Keitto on kyllä hyvää, mutta itse sieni on jotenkin ärsyttävä. Kehnäsieni, matoinen ja maku ei sovi minulle.
Hauskoja sieniretkiä kaikille ja toivotaan kunnon sateita ja lämpimiä ilmoja! - sine
Kuusenleppärouskut(usein kyllä madon syömiä), rusko-orakkaat, mustatorvisienet, herkkusienet ja känsätuhkelot kuuluvat lempisieniini.
- sine
Ai niin, ja kantarellit ja suppilovahverot myös! =)
- eerikki62
sine kirjoitti:
Ai niin, ja kantarellit ja suppilovahverot myös! =)
kiitos mahtava kysymys, vastatkaan muutkin, olisi mielenkiintoista saada noin 200 erilaista vastausta... kuivattu herkkutatti ja suppis ovat tietysti aika ylivoimaisia... mustarousku paksumaltoinen suolasienistä... ja haperot tietysti heti paistettuina...siis koivu- ja keltahapero lähinnä,... myös kuusenleppärousku - aivan tajuttoman hyvää, rapeaksi paistettuna, kuukuset myös ... nämä nyt tulivat ensimmäisinä mieleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512