Mitä maksaa ja missä, meinaan kortin ajaminen?
Hinta
mää vaa
131067
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kyllä siinä äkkiä se 1000 eurosta kuluupi. Enemmänkin, jos nyt aivan tuhottomasti joutuu ottamaan lisäajotunteja. Lukioalennuksiahan kuitenkin on olemassa, moisesta taitaa koitua vajaan 300 euron alennus, jopa! Voihan noi hinnatkin varmaan ollaa autokoulukohtasia, vai voiko....? No joka tapauksessa, suunnilleen noissa euromäärissä liikutaan, hyvinkin kallista touhua siis.
mulla makso vuosi sitten 6300 mk.
Täällä ainakin listahinta I-vaiheelle oli 5500mk. II-vaihe maksoi muistaakseni 1200mk. Rekkakortti olikin sitten jo n. 6900mk.
Kannattaiskohan soittaa paikkakuntasi kouluihin....?
kyselen, täällä vilauteltu yli 7000 mk:n hintaa
Autokoulu Baana Lahdessa veloittaa B-ajokortin ensimmäisestä vaiheesta 750 euroa. Maksu on mahdollista maksaa osissa autokoulun aikana.
Hinta sisältää:
- 20 teoriatuntia (45 min) ja 30 ajotuntia (25 min)
- Ajoharjoittelumatka Helsinkiin
- Oppikirja harjoitustehtävät
- Harjoittelun apuna käytettävissä tietokoneohjelmisto sekä diakuvasarja
Pakolliset viranomaismaksut:
- Ajokorttilupamaksu, 50 e
- Ajokortin lunastus, 22 e
- Liukkaan kelin rata, 24 e
- Teoriakoe ajokoe, 50 e
Lisäksi lääkärintodistus ja passikuvat 25 e, jotka on mahdollista hankkia koulun kautta. Soittokierros oman paikkakunnan autokouluihin ja pieni tinkiminen kannattaa aina, voi päästä jopa 200-300 euroa halvemmalla.
Juurikin tuo 700-800€ on se "haamuraja" sen alle ei oikein voi mennä jos haluaa maksaa kaikki lain mukaan
Paha mennä ammatinharjoittajien puolesta arvailemaan hintoja, eiköhän ne selviä varmimmin kun kysyy autokoulusta suoraan.
Päti ehkä tuolloin 13 vuotta sitten milloin aloitus viestikin on näppäilty. Kaikkien asioiden hinnat on noussut niistä vuosista.
Totta, nykyhinnoilla kortin tulisi maksaa 700-800€ että saadaan palkat yms. maksettua
9,90€ - ratti.fi - niin ne ajat muuttuu.... v#%%# loppu tämäkin rahastus!
Niin, ja mitä saa tuohon 9,90€ hintaan? Virtualiiset teoriatunnit ja opastusta kortin hankintaan... Kaikki muu tulee itse järjestää ja kustantaa
Varokaa ratti.fi palvelua. Se on Suomen ainoa verkkosivusto joka kalastaa käyttäjältä henkilönumeron suojaamattomalla yhteydellä. Eli siis käytännössä jos tilaat ratti.fi palvelusta jotain ja olet kahvilan wlan verkossa, kuka tahansa pääsee varastamaan kaikki henkilötietosi.
eli onneksi olkoon jos käytit kyseistä palvelua, heillä tuskin on aikomustakaan toimittaa mitään vaan ainoastaan keräävät käyttäjiltä tietoja markkinointirekisteriinsä. Miksi Suomen tietoturvaviranomainen ei puutu näiden poikien toimiin?