meidän pihalla on ollut paljon siilin poikasia joita olemme ruokkineet. tänään aamulla oli ilmestynyt yksi ilmeisesti joillakin lailla sairas poikanen. tämä ei syö ei juo ei suojaudu vaikka lähelle menee. oli varmaan melko kauan ollu yhessä kohti ku hirvee monttu oli tullu nurmikkoo. miten voitais tätä pientä auttaa?? ottaa se laatikkoon tai johonkin sellaiseen vai??? tämä muuten vaikutti pienemmältä ja kömpelömmältä kuin nämä muut poikaset!!!
siilin poikanen
avuton
6707
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Voisit kysellä vaikka paikalliselta eläinsuojeluyhdistykseltä tai eläinlääkäriltä neuvoa. Laatikkoon laittaminen tuskin auttaa, stressaantuu vaan lisää ja kokee kivuliaamman lopun. Soittele edellämainituille ja kysy neuvoa, ei maksa kuin hieman vaivaa ja vähän rahaa... :)
Meidän pihalle ilmestyi eilen pikkusiili, ehkä 15 senttimetrinen. Löydettiin se autotallin edustalta nukkumassa.
Laitettiin sille vettä ja leipää, mutta ei ole syönyt. Siirrettiin se vähän kauemmaksi pensaan juureen, ettei olisi tiellä. Mutta se selvästi haluaa koko ajan mennä takaisin siihen autotallin seinustalle. Ollaan jo kolmesti siirretty se takaisin pensaan juureen, mutta vähän ajan päästä se löytyy taas sieltä autotallin luota.
Mitähän se oikein ajattelee? Onkohan se orpo? Aika pieneltä se kyllä näyttää, eikä okein näytä tajuavan mitään elämisestä. Nukkuu vain.
Help me!
no näitähän näyttää olevan muitakin tapauksia!
tulin tänne kyselemään mitä pitäisi tehdä kun omalta takapihalta tavoitin siilinpoikasen, seinän vierestä pehmosen mullan päällä tänään.
siitä sitten lähti köpöttelemään poispäin ja huomasin että se oli väsännyt pesää siihen seinustalle. kaivanut maahan kuoppaa ja reunustanut ruoholla ja heinillä.
rupesin siinä ajelemaan nurmikkoa eikä enää siiliä ollut missään. nyt muutama tunti myöhemmin menin tupakalle takapihalle ja sieelähän se siilinpoikanen on nukkumassa omassa "pesässään".
pitäiskö ruokkia jollain kun on niin kovin pienikin vielä?
ollaan annettu kissan purkkiruokaa näille pienokaisille. meillä käyny jo viikon ajan kolme pientä poikasta. yks eli neljäs yksilö oli jotenkin sairas ei syönyt eikä juonut, se kuoli eilen. mutta nämä kolme kasvaa hurjaa kyytiä. niiden täytyy olla n.600g painosia että selviävät eka talven yli. maitoahan eikä mitään maitotuotteita saa siilille antaa niillä menee vatsa kuralle. tosiaan nämä kolme käyvät monta kertaa päivässä syömässä. onnellisia hetkiä pikkukavereiden kanssa :))
Tuo siili josta kerroin kuoli tänä aamuna. Se nukkui vaan kaksi päivää ja kuoli sitten palloksi käpertyneenä. Ei syönyt eikä juonut. Liekkö vaan niin heikko tai jotain...
sain sähköpostissa tietoa "suomen luonnosta" että jos pikkusiili on kovin väsynyt ja heikko niin voisi antaa coca colaa ensin että piristyisi ja sitten jaksaisi syödä.
kalaa voi antaa kunhan ensin kiehauttaa ne, myös koiranmakkaraa, kananmunaa ja pähkinöitä. juomaksi vettä.
omalla pihalla ollut siilinpoikanen on viime yön aikana kadonnut, toivottavasti kunnossa...