Huomasin tänään kaupasta palatessani tiellä jonkin toukan, mutta en ehtinyt pitkään tarkastella sitä kun piti saada kylmätuotteet jääkaappiin. Toukka oli suurikokoinen, arviolta noin 7 senttiä pitkä ja reilut puoli senttiä paksu. Väriltään toukka oli tasaisen tummasävyinen (hyvin tummanruskea-musta), lukuunottamatta edessä sivulla olevia kapeita vaaleita raitoja noin 2-3 sentin matkalla. Toukan pää erottui melko selvästi ja oli noin puoli senttiä kanttiinsa. Toukka oli melko tasalevyinen kaveten kuitenkin selvästi etupäässä päätä kohti (kapenemisalue oli melko pitkä, ainakin pari-kolme senttiä). Toukka oli myös selvästi jaokkeinen ja jaokkeiden pituus oli arviolta 0.7 senttiä. Karvoja en päällisin puolin havainnut, mutta takapäässä saattoi olla pari lyhyttä uloketta, tosin en ole aivan varma. Toukka liikkui jotenkin painumalla takaa kasaan ja työntämällä etupäätä eteenpäin, ainakin ylhäältäpäin katsottuna. Liike saattoi olla myös mittarimaista, mutta ylhäältäpäin sitä ei oikein erottanut. Minkähän otuksen toukka voisi olla kyseessä ?
Mikä toukka (ilmeisesti perhosen) ?
The Real J.
54104
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Hienosti ja tarkasti selostit! Eiköhän kyseessä liene horsmakiitäjän toukka. Sen yleisin värimuoto on hyvin tumman ruskea ja sen muodon kapeneminen etupäähän päin on silmiinpistävää. Kiitäjien toukilla on ns peräsarvi. Se tosin horsmakiitäjällä on aika lyhyt, koukkumainen.
Jos olisit katsonut tarkemmin etupään sivuille, olisit nähnyt siinä kaksi peräkkäistä valesilmää. Kun toukka säikähtää se pullistaa etupäätään jolloin se hiukan tuo mieleen käärmeen pään tuijottavine katseineen.
Nyt juuri on se aika jolloin monien lajien toukat ovat syöneet kyllikseen ja vaeltavat hetken etsien koteloitumispaikkaa. Horsmakiitäjän toukka koteloituu maahan suht matalaan syvyyteen.
Aikuinen horsmakiitäjä on kauniin ruusunpunaisen ja vihreän sävyinen yöperhonen. Se pörrää kolibrimaisesti monien pensaiden ja esim maitohorsman kukissa. Aikuisten lentoaika on juhannuksen tienoilta heinäkuun alkupuolelle.Niin, vielä se, että toukan tavallisin ravintokasvi on maitohorsma, jonka lehtiä se syö.
oliko kysyjän kuvaama toukka samannäköinen toukka kuin sivuilta, http://kotisivu.dnainternet.net/tapsuom , ilmenee valokuvasta, ja onko kuvassa mikä toukka: horsmakiitäjän toukkako?
se on tumman ruskea ja sillä on pientä karvaa! minkä toukka se on?
mä loysin meidän kuistilta semmosen toukan jolla oli ruskea ja keltanen raita vasenmmalla puolella en tiiä mikä se on oon ettiny netista kirjijoista mutta en löytänyt AUTAKAA MUA VÄHÄN JA KERTOKAA MIKÄ SE ON
se voi olla iham mikä vaan katso jos kirjaston perhoskirjasta tai jos sinulla on perhoskirja katso siitä kyllä se selviää mikä se on jos mullekin selvisi mikä perhosen toukan olin löytänyt