Sikiön liikkeistä

Olen rv:llä 19 3 ja vauvan liikkeet ovat viikon verran ja tuntuneet.

Kyselisinkin, että miten paljon pikkuinen liikkuu näillä viikoilla, pitäisikö liikkeet tuntea päivittäin, tunneittain tms?
4694
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

aluksi tiettyinä vuorokauden aikoina selvemmin, mutta oli monen tunnin taukoja, kuitenkin lähes joka päivä jotain. Joinain päivinä tuntui tiheämmin, kun taas joskus en koko päivänä huomannut mitään. Eli ei kannata huolestua, jos tuntuu, että on välipäiviä. Ne liikkeet on niin pieniä vielä, että et kaikkia huomaa.

Äänestä

Minulla on viikkoja 19 3 tänään, liikkeitä olen tuntenut jo reilu viikon, melkein kaksi. Aluksi en tuntenut niitä joka päivä, enkä ollut edes varma, että onko ne liikkeitä ylipäätään. Nyt tunnen niitä joka päivä jonkun verran, iltaisin tuntuu eniten, silloin olenkin aina jonkun aikaa maannut sängyssä/sohvalla ja odottanut, että tuntuisi jotain ja kyllähän sieltä on melkein aina jokunen potku tuntunut :)

En kuitenkaan usko, että mitään hätää olisi, jos liikkeitä ei jonain päivänä tuntuisikaan ollenkaan :)

Minulla ei ainakaan tunneittain tunnu... Eniten se pikkuinen liikkuu juuri iltaisin. Ehkä sitten myöhemmin, kun potkut tuntuvat ihan selvästi niin niitä sitten pitäisi ihan päivittäin tuntea?

Äänestä

Mä olen r.viikolla 21 5 ja olen tuntenut liikkeitä suunnilleen viikolta 19. Minulla liikkeet tuntuu päivittäin ja useimmiten juuri illalla tai aikaisin aamulla kun itse makoilen sängyllä tms. Silloin huomaa myös hyvin kuinka maha oikein heilahtelee vauveliinin potkuista ja liikkeistä...:) Sitä on kiva seurailla.

Äänestä

Alussa liikkeet eivät yleensä säännöllisiä, voi olla päiviä, ettei niitä tunne ollenkaan. Esim. jos sikiö potkiskelee sisäänpäin (selkää kohti) niin oma elimistösi vaimentaa liikkeitä paljon. Vasta myöhemmin niiden pitäisi olla säännöllisiä (useita kertoja päivässä). Kysyppäs neuvolasta liikkeiden laskennasta, miten se tehdään ja milloin kun ihan tarkkaa en itse osaa neuvoa. Mutta ei vielä pitkään aikaan tarvitse olla säännöllisiä :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kyselisin kirjoitti:

Olen rv:llä 19 3 ja vauvan liikkeet ovat viikon verran ja tuntuneet.

Kyselisinkin, että miten paljon pikkuinen liikkuu näillä viikoilla, pitäisikö liikkeet tuntea päivittäin, tunneittain tms?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu