Niin eli mitä kaloja suosittelette 100 litran akvaarioon? Ostin sen just ja nyt mietin asukkeja. :) Mulla on ollu aijemmin pienempi, 60 litranen akvaario, jossa oli perus kaloja esim. tetroja, platyjä, miljoonakaloja jne. Nyt haluisin asteen "haasteellisempia" kaloja. :)Haluaisin ainkin pandamonnisia joten kalojen tulisi "sopia samoihin oloihin" niiden kanssa. :)
Ja vielä:
Sopivatko panda-ja täplämonniset samaan akvaarioon?
-Ellu
Ja vielä:
Sopivatko panda-ja täplämonniset samaan akvaarioon?
-Ellu
Vastaukset 4
Vanhimmat
Akvaarion kypsymisen toteamisen jälkeen... akvaariosi kalastoksi.
Katsoppas Akvaristin likki keskustelusta joku sopiva tetra (kokoluokka 4-6cm ja parvikooksi n. 10kpl) parvikalaksi väliveteen ja pohjalle puhallushiekan sekaan Pandamonnisia n. 6-10 kpl.
Mitään muuta ei sitten tuonne mahtuisikaan.
Voisit myös päivittää tietosi samaisesta keskustelusta jossa on hyvät linkit akvaarion hoitoon ja kalojen lajeihin.
kiitos vinkistä. :) olin miettinytkin parvikaloja. Muuten mulla oli siinä mun entisessä akvaarios jotain soraa pohjalla, niin onko tuo puhallushiekka helppo pitää puhtaana? ja miten sitä kannattaa puhdistaa?
-Ellu :)
Kunnon pesu ja akvaarioon! Monniset tykkää möyriä hiekassa silmiään myöten joten olettaisin että hienojakoinen santa on parempi niille kuin karkea ja kova "sora".
Hiekkapuhallishiekka ei vaadi lappoamista eikä muutakaan huoltoa, jätökset kulkeutuvat tasaista santaa pitkin helposti suodattimeen joka onkin sitetn helpompi puhdistettava kuin soran lappoaminen.
Paksuudeltaan n. 3-5cm on hyvä määrä, mulla on 244l akvassa n. 40kg verran santaa.
Joten eiköhän sulle riitä 25kg säkki ja siitä jääkin vielä vaikka kukkavaasin koristeluun...
elikkäs hiekkaa tulee akvan pohjalle :) mulle on jostaki tullu sellane käsitys et se hiekka ois hirvee hankalaa pitää puhtaana. Mutta nyt hiekkaa ostamaan. :)Kiitos vinkistä! :)
-Ellu