Siirsin tänä kesänä ruohosipulipehkon maasta isoon saviruukkuun.
Onko kellään kokemusta, kuinka hyvin ruohosipuli talvehtii ruukussa ulkona? Täytyykö pehko siirtää takaisin maahan talveksi vai uskallanko jättää ruukkuun? Minulla ei ole käytettävissä viileää varastoa tms.
Ruohosipulin talvehtiminen
6
5112
Vastaukset
- ruohosipuli
Omani kylvin pari vuotta ruukkuun ruohosipulia ja "unohtanut" sen siihen. Ihan hyvin on kestänyt talvet ilman mitään suojausta.
- kysyjä*
Kasvaako ruohosipuli siinä samassa mullassa sitten vuosia, vai vaihdatko multaa?
- Melkein kielinero
Pitäisi kai mennä takaisin pehkuihin.
Keskusteluun kevennyksenä kerrottakoon, että luin tämän ketjun alkuotsikon seuraavasti: Ruohosipulin tervehtiminen.
=OD- ruukussa ?
Miksi et anna sen kasvaa maassa,jos sinulla sellaista on ? Siellä ainakin menestyy talvesta toiseen.
- talvehdittaminen kannataa
ruukussa ? kirjoitti:
Miksi et anna sen kasvaa maassa,jos sinulla sellaista on ? Siellä ainakin menestyy talvesta toiseen.
nimenomaan, jos on hyvä kylmätila. Silloin voi ruukun nostaa kevättalvella sisään ja hyötää kasvuun. Näin saa ruohosipulia, kun ulkona vielä pakkanen paukkuu...
- Alotteleva yrttifani
E ole lainkaan mikään vihererpeukalo,mutta sain tänä kesän ruohosipulin oikein komeasti rehottamaan ja sain satoa toiukokuusta jatkuen vielä näin elokuussakin. Eikös se ole kaksivuotinen? Miten minun pitäisi toimia, jotta saisi sen sen "säilöttyä" niin, vielä ensi vuonnakin se samainen ruohis kasvaisi? Minulla on lasitettu parveke - säilyykö se siellä - ja jos säilyy, miten suojaan sen pakkasilta? Vai pitääkö se viedä kylmäkellariin, jossa lämpötila on n. 6 astetta. Miten se piäisi suojata - sanomalehdillä vai lämpimällä viltillä - ei minulla ole mitään styroksi laatikkoa.
Neuvoita kiittäien,
innostunut viherpeukaro!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?954298- 272325
- 2002146
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell1102058PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä
Toivottavasti on s i n i v u o k k o nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w4081802- 1481383
Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale1001259Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi
Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.321055Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen
Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha72966Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?78825