Kaksiossa makuuhuone haisee. Nurkkia haistelemalla olen huomannut, että haju olisi selvästi voimakkain kaapeissa. Kaapit ovat puhtaat, kun ne juuri hiljattain puhdistin. Kaapeissa on tasoina myös muovisia tasoja.
Olen juuri muuttanut asuntoon. Mikä niissä kaapeissa voi haista? Millä eroon siitä hajusta? Haisee koko huone ilmeisesti niiden kaappien takia. Ei ole homeen haju..
Makuuhuone haisee (haju tulee kaapeista?)
14
5962
Vastaukset
- Arvailija
Olisiko asunnossa turkiskuoriaisongelma tms. pienieliö -ongelma ja muuttaja on myrkyttänyt kaapistot tyhjennettyään ne ...
- tarkemmin
Muistuttaako haju .. muovia , liimaa , maalia, hajuvettä, pesuainetta, hyönteismyrkkyä, lääkeainetta, hometta, mädäntynyttä lihaa/kalaa.
Ehkä kaapin alle on kuivunut joku edellämainituista, tai se voi olla vaikka lattian pesuvettä.
Vahinko vain, ettei sähköpostin välityksellä voi lähettää hajunäytettä. - kimono
Just olin tulossa tekemään samasta aiheesta avauksen!!!
Eli meillä se kaappien haju on sellanen inhottava tunkkanen ja pistävä, ei siis muistuta homeen hajua...oisko kellään vinkkiä millä sitä vois esim yrittää pestä pois? Vai auttaako pelkkä uusien komeroiden osto :(- kokenut
Homeista erittyy toksiineja, jotka haisevat erittäin pistäville ja tunkkaisille. En halua maalata pirua seinälle mutta... Sitten kaikki mattoliimat ja kosteusvaurion yhdistelmät.
Jos et saa hajua mitenkään pois kannattaisi tutkia rakenteet kaappien alta. Selviäisi sekin, onko kuolleen eläimen raato (mulla joskus oli kissan tuoma hiiri, se haju kyllä voimistui koko ajan, enkä usko että teillä siitä kyse).
- Mappe
oon ihmetellyt samaa ongelmaa. Asun uudessa talossa (rv. 2002) ja makuuhuoneen kaapit haisevat ummehtuneelle (ei homeiselle) vaikka olen ne pessyt pariinkin otteeseen. Ikävintä että haju tarttuu myös vaatteisiin ja kun otat puhtaan vaatteen kaapista se haisee niin pahalle et ei viitti ees pukea päälle.
Kävin ihmettelemässä asiaa jollakin toisella niksi palstalla ja siellä epäiltiin että kaappi olisi liian täynnä. Eli vaatteet olisivat liian tiiviisti eikä ilma kaapin sisällä pääse kunnolla vaihtumaan -> ummehtunut haju.
Edellisessä kämpässäni vaatekaapeissa oli ritiläkoreja ja siellä ei ongelmaa ollut, tosin vaatteitakin taisi olla silloin vähemmän.
Kävin eilen katselemassa näitä ritiläsysteemien hintoja ja tulee aika kalliiksi kokeilla jos eivät sitten ongelmaan autakaan.
Ihmetyttää myös se miksi vain makuuhuoneen kaapit haisee. Muissa tiloissa (eteinen/tuulikaappi) kaapit eivät haise, vaikka ovat suurinpiirtein yhtä täysiä?!?- mnb
ennenkuin ostat niitä koreja. Tyhjennä kaappi kokonaan muutamaksi päiväksi. Jos haju ei lähde kaapista pois, niin voit olla varma ettei haju ainakaan johdu sinne tungetuista vaatteista.
- miina
olen kuullut jostain että etikalla pesu auttaa moniin hajuhaittoihin, mutta en oo ite kokeillu...
- ämmä
En osaa arvailla, mikä hajun aiheuttaa, mutta sen poistoon vois kokeilla ruokasoodaa. Laita soodaa johonkin avoinaiseen astiaan ja se sitten kaappiin. Tällä kikalla ainakin jääkaappi ja roskakaappi raikastuu. Ei mitään hirveitä määriä tarvi, esim jääkaappiin olen laittanut reilun pullonkorkillisen ruokasoosaa jos siellä on ollut jotain voimakkaasti haisevaa(marinadi, mansikkkakakku tms).
- Anonyymi
Vaatekaappien tuuletus pesun jälkeen ovet auki viikon sen jälkeen kerran viikossa vrkauden.Kaapussa tuuletetut ja puhtaat vaatteet.
Hyllylevyt irti takaseinästä jotta ilma kiertää.
Lämpötila makuuhuoneessa +20 kosteus30-35%
Näillä keinoilla minulla loppui tunkkainen haju - Anonyymi
seinässä käytetyt tasoiteaineet. Sieltä hajut tulee.,
- Anonyymi
minun kämpässä on alkanut haista 1 vaatekaappi vaikka en ole laittanut mitään haisevaa sinne..itse epäilen että kaapin takalevyn kovalevy on alkanut haista
- Anonyymi
Mitä ilmeisemmin epämiellyttävä haju tulee rakenteiden saumojen kautta. voit laittaa kontaktimuovi suikaleet kaapin saumakohtiin kuin myös makuhuoneen lattiapintojen listoinin. Näin estät ilmankierron rakenteiden saumojen kautta omaan huonnei.stoosi.Pidä makuhuoneen ikkunaa aina hiukan auki jotta korvausilma tulee sitä kautta.
- Anonyymi
Usein se pahan huoneilman aiheuttaja on se asukas joka ei kykene, viitsi tai välitä pitää asuntoaan siistinä esim ilmanvaihto venttiilit on niin rasvan, lian, pölyn tukkeuttamia etteivät ne kykene toimimaan niin että huoneiston likaantunut ilma vaihtuisi tuloilmaventtiilien työntämään puhtaaseen ulkoilmaan. Usein nämä raitisilmaventtiilit on myös suljettu siinä epäsiistissä huoneistossa ja näinolle se likainen ilma pyrkii ulos talon rakenteiden saumojen kautta siihen tilaan jossa on vetoa eli ilmankierto on asianmukaisesti hallinnassa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Usein se pahan huoneilman aiheuttaja on se asukas joka ei kykene, viitsi tai välitä pitää asuntoaan siistinä esim ilmanvaihto venttiilit on niin rasvan, lian, pölyn tukkeuttamia etteivät ne kykene toimimaan niin että huoneiston likaantunut ilma vaihtuisi tuloilmaventtiilien työntämään puhtaaseen ulkoilmaan. Usein nämä raitisilmaventtiilit on myös suljettu siinä epäsiistissä huoneistossa ja näinolle se likainen ilma pyrkii ulos talon rakenteiden saumojen kautta siihen tilaan jossa on vetoa eli ilmankierto on asianmukaisesti hallinnassa.
Huonepölystäkin suurin osa koostuu rakenteiden saumojen kautta kulkeutuvasta rakennepölystä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1832234
Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1711965Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I451914- 1281620
Ikäero suhteessa
Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia641479Liian paljon hylättyjä ääniä
Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus1891460Tiedän kyllä sen
Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen771221Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat
Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P311064- 711053
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni751033