En tarvitse ketään

Kauan jo yksin

Minä olen tullut siihen tulokseen että ihminen tarvitsee ystäviä vaan lapsena. Minullakin oli lapsena monia ystäviä joiden kanssa vietin lähes päivittäin aikaani. Ala-Asteellakin oli vielä hyviä ystäviä. Sitten menin ylä-asteelle ja entiset luokkatoverit joutuivat rinnakkaisluokalle. Tunsin itseni jotenkin erilaiseksi, maalaiseksi siellä luokassa koska olin syrjäkylän koulusta. Sain vasta 9-luokalla yhden ystävän rinnakkaisluokalta, jonka kanssa olin sitten lukiossa.

Lukion jälkeen tiemme erosivat enkä saanut ystäviä opiskelupaikkakunnaltani. Jotain toki juteltiin koulun käytävillä mutta siihen se jäikin. Kävin kaksi ammatillista koulua lukion jälkeen ja keskeytin yhden.

Nykyään parin vuoden työttömyyden jälkeen olen saanut töitä ja olen yhä yksinäinen. Töissä saa silti olla ihmisten kanssa tekemisissä joten en ole täysin erakko.

Olen niin tottunut tähän yksinäisyyteeni etten voisi kuvitellakkaan elämääni toisenlaiseksi. Kukaan ei ole käynyt kylässä yli 10 vuoteen. Olen päättänyt etten aio enää edes kutsua ketään vierailulle koska ei kukaan kuitenkaan tule käymään koska nekään harvat ystävät joita minulla on ollut eivät ole kutsuistani huolimatta vaivautuneet kylään vaan minä olen ollut aina se joka on käynyt heidän luonaan.

Tuskin saankaan enää ketään ystävää. Elämäni vain on tälläistä ja siihen on ollut pakko sopeutua.

1

1540

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • että...

      ...kuulosti erittäin tutulta!

      Itselläni sentään muutama ihminen käy silloin tällöin kylässä, mutta olen päättänyt, etten kutsu enää ketään joka ei ole tullut vaikka useasti on kutsuttu...

      Oikein ihanaa kesän jatkoa sinulle! Yritähän nauttia elämästä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      27
      3643
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2479
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      37
      2333
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      2097
    5. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      43
      1582
    6. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1569
    7. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      14
      1412
    8. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      129
      1329
    9. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      275
      1310
    10. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      45
      1285
    Aihe