Kahvilat Suomessa

kaffetar

Olen hämmästellyt mistä johtuu että suomalaisista kahviloista ei saa hyvää kahvia. Kahvi on poikkeuksetta pahan makuista. Sitä seisotetaan liian kauan ja keitetään "palaneilla", huonoilla keittimillä.

Tykkäisin käydä kahviloissa, mutta ei paljoa viitsi kun kahvi maksaa 2.20 euroa ja on helvetin pahaa. Kotona saa hyvää kahvia. Ja Arnoldseissa on yleensä poikkeuksetta hyvä kahvi, heillä on varmaan joku ohje siitä kuinka kahvi tulee keittää?

3

366

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ..........

      "Olen hämmästellyt mistä johtuu että suomalaisista kahviloista ei saa hyvää kahvia."

      vastaus: "Sitä seisotetaan liian kauan"

      ja paskaa se on joka tapauksessa kun käyttävät paahtamattomia kahvipapuja. kitkerää ja paskaa. en ikinä käy suomessa kahvilassa.

    • Kotikulinaristi

      Olen täysin samaa mieltä, surkeaa litkua. Kerran olen saanut aivan käsittämättömässä paikassa aivan erinomaista kahvia. Voitteko kuvitella Porin raviradan katsomon ravintolassa! Voisin mennä sinne toistekin, vaikka raveista en välitäkään

    • Anonyymi

      Minä juon enimmäkseen ruotsalaista kahvia ja syön ruotsalaista juustoa. Ovat vaan niin paljon parempaa laatua kuin suomalaiset. Vaikka isänmaallinen olenkin, niin kuitenkin kulinaristiset tarpeeni menvät edelle. Esimerkiksi Zoegas Skånerost ja Västerbottensost. Eivät välttämättä yhdessä nautittuna toimi, mutta tuollaista laatua ei vaan jostain syystä osata Suomessa tehdä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      243
      7510
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      237
      4511
    3. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      171
      1795
    4. Vihjeitä kaivatusta

      Mitkä numerot liittyy sun kaivattuun? Osa puhelinnumeroa, kengännumero tai vaikka asuinpaikan koordinaatit (😊)
      Ikävä
      74
      1670
    5. Rakas mussukka

      anna joku merkki itsestäsi. Pyydän.
      Ikävä
      70
      1164
    6. Niin pettynyt

      Olen suhun ja siihen ettet koskaan kohdannut reilusti
      Ikävä
      134
      1142
    7. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1077
    8. Lieksa missä syy?

      Kun viranhaltijat irtisanoutuu tehtävistä? Museonjohtaja irtisanoutunut. Sivistysjohtaja lähtökuopissa ja Lieksan Kiinte
      Lieksa
      128
      966
    9. Martina Jeopardyssa

      Telkusta tulee mainos ohjelmasta, missä vilahtaa Martina. Ai vitsi odotan sitä jaksoa, missä Martina on. Pääsee taas näy
      Kotimaiset julkkisjuorut
      207
      941
    10. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      103
      904
    Aihe