Esko Aho rikollisena stadionilla

Konna kiinni!

Helsingin MM-kisoissa stadionille on kiikareiden tuominen kiellettyä. Kuitenkin eilen näimme TV:ssä kuinka Kepun Esko Aho kiikaroi VIP-katsomossa.

Ilmeisesti kepulaisilla on omat säännöt. Kähmihän Paavo Väyrynenkin aikoinaan lentoemäntiä.

8

285

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asia

      Kyllä on yhdet kiikarit hyvin pientä esim.sen rinnalla että toimittaja joka ei edes ole toimittaja pääsee haastattelemaan kassialmaa,tosin tuo haastattelu tehtiin myös Vanhaselle.

      • heh heh

        Jopas oli!


    • paitsi

      Kiikareiden vienti stadionille on sallittu mikä sinulle "puupäällekkin" tiedoksi saatettakoon.

      • vienti kiikareissa

        stadionille on jyrkästi kiellettyä


    • Stadionin sisäänpääsylippuihin voidaan kirjoittaa vaikkapa, että toisten vara-alushousujen tuominen on stadionille kiellettyä. Toinen asia on sitten se, onko tällaisella kiellolla mitään merkitystä ja tarvitseeko sitä noudattaa. Ei jonkun tilaisuuden järjestäjä voi määritellä yksipuolisesti kaikkea sitä, mitä jokin asiakas saada tuoda mukanaan tai olla tuomatta. Vain lainsäätäjä voi rajoittaa lainmukaista yksityisyyden suojaa. Yleisen järjestyksen ja turvallisuuden ylläpitämiseksi esim. poliisi voi antaa tällaisia ohjeita, mutta kiikaria ja kameraa voi tuskin tulkita esineiksi, joilla yleistä turvallisuutta ja järjestystä vaarannettaisiin.

      Tässä tapauksessa kysymys on hieman samasta ilmiöstä kuin siinä, että vähittäiskauppiaat valintamyymälöissä vaatuvat asiakkaita avaamaan kassinsa ja jättämään ne kaupan ulkopuolelle. Itse en ole kertaakaan vielä avannut kassiani kassalla enkä tule avaamaankaan. Olen yhden kerran joutunut sen vuoksi lakia tuntemattoman kassan uhkailun kohteeksi hänen sanoessaan pyytävänsä vartiomiehen paikalle. Sanoin että senkus pyydät, mutta minulla on jo kiire kotiin joten en ehdi odottelemaan.

      Esko Aho on toiminut täysin oikein ja lainmukaisesti tuodessaan kiikarin stadionille ja katsellessaan sen läpi kisatapahtumia. Myöskään stadionilla valokuuvamista ei voi estää, jos valokuvaaminen kohdistuu julkiseen kilpailutapahtumaan. Yksityishenkilöllä on Suomessa täysi oikeus ottaa valokuvia omaan käyttöönsä. Jälkikäteen on selvinnyt, että kieltovaatimukset ovat perusteneet joidenkin kisatapahtumia tallentavien yritysten vaatimuksiin. Suomessa noudatetaan kuitenkin Suomen lakia eikä yritysten vaatimuksia.

    • Voi höppänä rukka...

      ...keksi jotain muuta.

      Vanhassa Neuvostoliitossakin olisi sinulle naurettu.

      Kyllähän toverituomioistuimet kaikenlaisia kehittelivät, näin naurettavalle tasolle tuskin ylsivät.

    • kiikarit......

      Ei ne mitkään kiikarit olleet, vaan Ahon kossu oli pakattu kiikarinnäköiseen pulloon.

      • Sitransoitto

        on jyrkästi kiellettyä kisojen aikana!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      97
      1615
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1083
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      420
      1031
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      166
      952
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      57
      782
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      126
      762
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      698
    8. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      79
      680
    9. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      655
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      651
    Aihe