Näyteikkuna maaseudulle

Keskustapuolue pitää Seinäjoella järjestettyjä kuninkuusraveja näyteikkunana maaseudulle. Tämä on vähän yllättävä ja erikoinen näyteikkuna.

Ensinnäkin raveissa on yleisön kannalta ensisijaisesti kyse uhkapelistä, totoamisesta. Keskusta pitää siis uhkapeliä näyteikkunana maasseudulle. Toiseksi raveissa ihminen on pakottanut hevosen juoksemaan radan ympäri kilpaa välillä ihan henkitoreissaan totopelin ja siihen liittyvän hevostalouden nimissä. Näissä tapahtumissa on hevosia myös kuollut. Näin kävi Suur-Hollola -ajoissa mm. hevoselle nimeltä Mombasa. Tämäkö on siis näyteikkuna maaseudulle, kun hevosia ollaan valmiita mahdollisesti sairainakin rääkkäämään.

Seinäjoen kuninkuusravien avajaisissa Seinäjoen kaupunginjohtaja piti yltioisönmaalliisen puheen - Pohjanmaalla kun oltiin - jossa hän ylisti mm. Suomen hevosen roolia sodassa. Jäi sellainen vaikutelma kuin Suomen hevoset olisivat todella omasta tahdostaan olleet puolustamassa isänmaata.

Keskustassa nähdään, että tällainen hevosen hyväksikäyttö uhkapeliin on näyteikkuna maaseudulle. Mutta niin taitaa olla Espanjassakin, kun härkiä tapetaan areenalla ja yleisö kiljuu riemusta - näyteikkuna maaseudulle. Yhtään ei tämän jälkeen pidä ihmitellä, että isännät tulivat pääkaupunkiinkin sianpäät seipäissä, olihan se näyteikkuna maaseudulle.

10

555

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ehkä

      ..mutta esim. katalonialaiset halveksivät yli kaiken härkätaisteluja. Suomessa sen sijaan hevosten kilpailuttaminen on aika pitkälle kepulaisten ja, sori vaan, mustalaisten mielihuvia. Pelaamisen sen sijaan haksahtaa hieman tuota laajempikin yleisö.

      • citylantalainen

        Sori oli siis tarkoitettu kaaleille, jotka kepulaisista poiketen ovat useimmiten rehellisesti kansaneläkkeellä ja lisäsärpimen hankkimiseksi huijaavat yleensä vapailla markkinoilla hyväuskoisia. Kepulaisilla sen sijaan huijaaminen on oppimisen kautta sisäänrakennettua rakenteellista kieroutuneisuutta joka johtaa yhteiskunnan terveen ytimen järsimiseen.


    • Horsegirl

      Kokoa muutaman hengen porukka, joka iskee öiseen aikaan ravi- ja ratsastustalleille ja laskee vapauteen ahtaissa pilttuissaan kituvat hepparaukat! Vapaana luonnossa hepat pääsevät toteuttamaan lajilleen ominaisia piirteitä.

      • särkeä

        Kaikki hevoskuljetuskalusto voitaisiin myös tuhota,samoin kilparattaita valmistavat pikkupajat,itse raviradat ja niihin liittyvät rakennukset pitää laittaa tietenkin tuhannen pi**un päreiksi.

        Nimeksi tuolle järjestöllenne voisitte laittaa vaikka SHVR = sosialistinen hevostenvapautusrintama.


      • Olet ymmärtänyt tekstini väärin. Ymmärrän oikien hyvin sen, että ihminen käyttää hevosia, kun se tapahtuu hevosmaisesti. Hevosten rääkkääminen on kuitenkin arveluttavaa. En koe raveja varsinaisena hevosrääkkäyksenä, mutta siinä liikutaan jo harmaalla rajavyöhykkeellä, kun kilpailutoiminnan seurauksena hevosia menehtyy radalle. Tänäkin vuonna on sattunut jo useampia kuolemantapauksia. Ymmärrän myös uhkapelin motiiveja, mutta sitä en oikein ymmärrä, miksi uhkapeli koetaan jotenkin maaseudun näyteikkunaksi.

        Maaseutukulttuuriin voisi sopia paljon partemmin esim. eukonkantokilpailut, joissa järjestettäisiin uhkapelejä. Silloin eukolta voisi ainakin kysyä, onko hän halukas asettumaan jonkun juntin kannettavaksi kilpailumielessä.

        Laillisuuden entisenä vartijana en ole ollut aikeissa lähteä myöskään laittomuuden tielle. Asiat pitää saada poliittisin toimin kuntoon ja sitä ei edistä eettisesti kyseenalaisen toiminnan ylistäminen maaseudun näyteikkunana.


      • vaarallista
        Mielipidepankki kirjoitti:

        Olet ymmärtänyt tekstini väärin. Ymmärrän oikien hyvin sen, että ihminen käyttää hevosia, kun se tapahtuu hevosmaisesti. Hevosten rääkkääminen on kuitenkin arveluttavaa. En koe raveja varsinaisena hevosrääkkäyksenä, mutta siinä liikutaan jo harmaalla rajavyöhykkeellä, kun kilpailutoiminnan seurauksena hevosia menehtyy radalle. Tänäkin vuonna on sattunut jo useampia kuolemantapauksia. Ymmärrän myös uhkapelin motiiveja, mutta sitä en oikein ymmärrä, miksi uhkapeli koetaan jotenkin maaseudun näyteikkunaksi.

        Maaseutukulttuuriin voisi sopia paljon partemmin esim. eukonkantokilpailut, joissa järjestettäisiin uhkapelejä. Silloin eukolta voisi ainakin kysyä, onko hän halukas asettumaan jonkun juntin kannettavaksi kilpailumielessä.

        Laillisuuden entisenä vartijana en ole ollut aikeissa lähteä myöskään laittomuuden tielle. Asiat pitää saada poliittisin toimin kuntoon ja sitä ei edistä eettisesti kyseenalaisen toiminnan ylistäminen maaseudun näyteikkunana.

        On sinulla omituinen tuo järjenjuoksu,tuskin se "tamma" tuolla selässä kovin rasittuu vaan toisin on orin laita.

        Urheilussakin sattuu kuolemantapauksia enkä tarkoita nyt suinkaan moottoriurheilua joka on käynyt lajeista ehkä turvallisimmaksi.

        Kirjoituksesi koko aiheesta antaa sen kuvan että olisiko sinunkin aika siirtyä tuonne vihreiden palstalle jossa kaikki muutkin "vinksahtaneet" ovat.

        Vielä piti mainita tuosta ammatistasi joka kyllä selittää monta asiaa mutta jääkööt toiseen kertaan.


    • sitten olisi

      pitänyt jättää ne hevoset kotitalleihin, jos sinä sitä mieltä olet. ja tavalliset sotilaathan olivat siellä riemuiten vai?

      Taitaisi vain esim. tuo tali-ihantilan tulos olla hieman erillainen.

      >Näissä tapahtumissa on hevosia myös kuollut. Näin kävi Suur-Hollola -ajoissa mm. hevoselle nimeltä Mombasa. Tämäkö on siis näyteikkuna maaseudulle, kun hevosia ollaan valmiita mahdollisesti sairainakin rääkkäämään.<
      tuo on sitä markkinataloutta ei sen kummallisempaa.
      Muistaakseni sinä olet noita markkinatalouden kannattajia, taloutta jossa otetaan maksimaalinen hyöty niin luonnosta kuin ihmisestäkin.

    • Keskustaporvari

      Sinun kirjoituksissa on ennenkin ollut totuudella yhtä kusiset oltavat kuin sammakolla äkeen alla, mutta kyllä tämä alitti kaikki aikaisemmat.
      Tämä nimittäin oli niin väkisin väännetyn ja kaukaa haetun oloinen kyhäelmä, että ihan säälittää.
      Ei riitä, että on halu kirjoittaa, pitää olla myös järkevä aihe.

      • Musta Rusina

        Sinä se vaan pidät eteläpohjanmaalaisten intellektuellien lippua korkealla :-))


      • Jotenkin on minusta kummallista, että pidä aihetta, joka esiintyy Keskustan sivuilla pääkirjoiutusasiana kaukaa haettuna. Eikö miekkasi terä pitäisi silloin mieluummin kohdistaa Keskustaan, joka hakee "kaukaa" tällaista maaseudun näyteikkunaylistystä. Aihe ei ollut nimittäin minun keksimäni vaan Keskustan sivuilta ja ihan pääkirjoituksesta haettu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      176
      1715
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      108
      977
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      87
      834
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      19
      663
    5. 51
      655
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      41
      557
    7. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      508
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      164
      503
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      191
      453
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      439
    Aihe