siis jos meinaan loppujen lopuks ajaa abc, ni missä järjestyksessä se kannattaaa suorittaa? ensin b, sitten loput?? vai bc ekaks ja sit a? a:ta en aatellu nyt syksyllä ajaa. onks HINTAEROJA??? :D en muuten oikein tajunnu tota bc-korttia.. ajetaanko siinä varmasti saman verran henkilöautolla ku pelkässä b:ssä? ymmärsiköhän joku jotain ja osais jopa valaista asiaa mullekin... :D
abc?!
:DD
6732
0Äänestä
Vastaukset 6
Vanhimmat
henkilöautolla 10 "tuntia" ja kuorma-autolla 20 "tuntia". B-kortissa muistaakseni ha ajoja on 30. Melkoinen ero.
AKE:n päätös kuljettajaopetuksen vähimmäismääristä löytyy täältä: http://www.ake.fi/pdf/Poikkeukset kuljettajaopetuksen vähimmäismääristä2005.pdf
Ainakin se on selvää, että kun alla on B kortti, niin kannattaa suorittaa C vasta puolen vuoden kuluttua, jolloin pääsee vähemmällä. Muutoin kai joutuisi suorittamaan koko kurssin. Tosin siinäkään ei voita mitään siihen nähden, että suorittaa molemmat kerralla. BC:tä kerralla ajettaessa kuorma-autolla ja henkilöautolla ajetaan ymmärtääkseni yhteensä vain niin paljon, kuin ajettaisiin B-korttia suoritettaessa pelkällä henkilöautolla.
A tarvitsee normaalisti 12 ajokertaa (25 min.) ja 12 oppituntia (a 45 min.) Jos muu kortti on alla, riittää 6 ajokertaa ja 6 oppituntia. "Hyöty" on toisinpäin yhtä suuri. Näinollen siis lienee edullisinta ostaa kaikki kokonaispakettina samasta autokoulusta, ellet hyödynnä moottoripyörän harjoitusluvalla ja/tai henkilöauton opetusluvalla ajamisen mahdollisuutta.
ABC-kortin ajaminen on suoritettava seuraavassa järjestyksessä. Esimmäinen tutkinto suoritetaan henkilöautolla eli B. B-teorian yhteydessä voi suoritta A-teorian tai C:n ja A;n voi suoritaa yhtäaikaa. Säästät siinä 14.50 €. Kun B-ajokoe on takana, ei ole väliä missä järjestyksessä loput suoritta A-käsittelykoe ja -ajokoe ja C-ajokoe tai päin vastoin tai miten aikoja saa tai miten asiat osaa. Jokaisen ajokokeen jälkeen saat ajokorttiluokka vastaavan ajoluvan ja kun viimeinenkin ajokoe on suoritettu, vasta sitten tilataan lyhytaikainen ajokortti.
Ajokerta määrät ovat samat ajaa sitten AB-kortin tai ABC-kortin Kun B- ja BC-kortiin vaaditaan 30 ajokertaa (á 25 min.) BC kortissa Ne on vain jaettu 10 ha:ta ja 20 ka:ta A ajokertoja on oltava vähintään 6 .
Minulle ainakin sanottiin autokoulussa, että B ja C teoriakoetta ei voi yhdistää.Itse teen tässä järjestyksessä heti kun 18v on täynnä: 1. AB teoriakoe 2. B inssi 3. A inssi 4. C teoria 5. C inssi.
Pyydä kysymään tutkintotoimistolta. Pääkapunkiseudulla se ainakin toimii näin.
tietoa. Äs pitäisi lukea ennen kuin vastaa siis B ja C terria on suoritettava erikseen mutta jompaan kumpaan voi liittää A teorian jos haluaa.