Hei!!!
Eräs tuttavani on selkeästi luonnehäiriöinen ihminen, mutta hänen annetaan toimia sijaisäitinä neljälle lapselle. Luonnehäiriöisen tunnusmerkit täyttyvät epäilemättä tämän henkilön kohdalla. Te, jotka oikeasti tiedätte, millainen luonnehäiriöinen ihminen on, voiko tällainen luonnehäiriö vaurioittaa mielestänne näitä hoidossa olevia lapsia? Pitäisikö sijaisvanhemmuus kyseenalaistaa jotenkin ja jos niin miten?
Eräs tuttavani on selkeästi luonnehäiriöinen ihminen, mutta hänen annetaan toimia sijaisäitinä neljälle lapselle. Luonnehäiriöisen tunnusmerkit täyttyvät epäilemättä tämän henkilön kohdalla. Te, jotka oikeasti tiedätte, millainen luonnehäiriöinen ihminen on, voiko tällainen luonnehäiriö vaurioittaa mielestänne näitä hoidossa olevia lapsia? Pitäisikö sijaisvanhemmuus kyseenalaistaa jotenkin ja jos niin miten?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ensinnäkin, riippuu siitä, onko kyseessä oikeasti "luonnehäiriö" (millä perusteella luokittelet hänet luonnehäiriöiseksi, tarkoitat siis jotakin persoonallisuushäiriötä?).
Persoonallisuushäiriöinen ihminen ei tietenkään sovi sijaisvanhemmaksi, luonnollisesti sellainen vaurioittaa lasta. Meille sijoitetun lapsen bioäidillä on tällainen häiriö, ja se on jättänyt lapseen syvät jäljet. Bioäidin mielestä minä (sijaisäiti) olen epäilemättä "luonnehäiriöinen", aivan kuten kuvasit.
Tässä Raimo Mäkelän tekstistä kopioituna luonnehäiriöisen tuntomerkkejä. Näistä yli puolet TÄYSIN SELVIÄ ko. henkilön kohdalla.
LUONNEHÄIRIÖISEN TUNTOMERKKEJÄ
· Fyysinen, psyykkinen, älyllinen normaalius, normaali realiteetintestaus
· Suuntautuminen ulospäin, sosiaalisuus, toimintatarmo, päämäärähakuisuus
· Erinomainen esiintymis- ja verbaalinen kyky
· Ammattina usein upseeri, poliitikko, opettaja, näyttelijä, laulaja, soittaja, muu esiintyvä taiteilija, televisioesiintyjä, saarnaaja, profeetta, yksityisyrittäjä, liikkeenjohtaja, yhteisönjohtaja, puheenjohtaja, hallitsija
· Mahtava itsetunto ja sen mukainen esiintyminen: oman itsen deifioiminen
· Autoritaarisuus
· Huomiohakuisuus
· Oma itse ihmisten jakoperusteena
· Ihailevan "hovin" kokoaminen oman itsen ympärille
· Epäluuloisuus kaikkia kohtaan
· Tyydyttymätön kiitoksen ja tunnustuksen saamisen tarve
· Kilpailu uhaksi koettujen kanssa
· Kateellisuus ja mustasukkaisuus
· Omaan itseen kohdistuvan kritiikin torjuminen
· Kaikessa ehdoton oikeassa oleminen
· Korostunut oman itsen esiin tuominen
· Jatkuva riitely joidenkuiden kanssa
· Röyhkeä asettuminen toisten yläpuolelle
· Pelon aiheuttaminen muille
· Toisten välineellistäminen = reifioiminen
· Katumuksen puute ja häpeämättömyys
· Helppo ikävystyminen
· Sukupuolinen donjuanismi: jatkuva uuden etsintä ja kyllästyminen
· Ristiriitainen suhtautuminen rahaan ja omaisuuteen
· Muiden syyllistäminen
· Anteeksiantamattomuus
· Herkkyyden, hellyyden, pehmeyden, empaattisuuden, rakastavuuden puute
· Hetkellisyys
· Alttius runsaaseen alkoholin käyttämiseen
· Mieletön pelottomuus
· Tavallisemmin mies kuin nainen: 5:1
· Väkivalta: aina henkinen, usein myös fyysinen
· Terapeuttisen ja psykiatrisen avun torjuminen
· Masentumattomuus
9. LUONNE- ELI PERSOONALLISUUSHÄIRIÖT
Luonnehäiriöillä tarkoitetaan käyttäytymistä, jolle on tyypillistä pysyvä, joustamaton ja karikatyyrimäinen tapa reagoida stressitilanteisiin. Potilaan käyttäytyminen muistuttaa yhden ja saman roolin näyttelemistä: tilannetekijöistä ja ulkoisista olosuhteista riippumatta reaktio on kerrasta ja vuodesta toiseen sama, eikä potilas näytä oppivan kokemuksistaan mitään uutta. Potilas itse kokee käyttäytymisensä normaalina ja hyväksyttävänä, ja pitää vaikeuksiensa syynä olosuhteita ja muiden ihmisten ilkeämielisyyttä. Häiriö on havaittavissa jo lapsuudessa ja kestää ainakin pitkälle aikuisikään, jopa koko elämän ajan. Häiriö johtaa toistuviin ristiriitoihin ihmissuhteissa ja hankaluuksiin työelämässä ja yleensä selviytymisessä jokapäiväisistä toimista.
muita ihmisiä hyväksi käyttävä,haluaa hyötyä kaikista ym,yleensä johtavassa asemassa oleva,tai ihminen jolla valtaa.
Varmaan tarkoittaa ihan muuta kuin persoonallisuus häiriötä. Omalla veljelläni oli määrittämätön persoonallisuus häiriö. Edellä oleva kuvaus kai enemmänkin tarkoittaa "psykopaattista" ihmistä?
Monet sossut ovat juuri tällaisia. Käyttävät surutta saamaansa valtaa pomputtamalla vanhempia. Jos uskallat heitä vastustaa, sinulla on persoonallisuushäiriö.
Onneksi löytyy keinoja myös sossujen laittamiseksi järjestykseen.
sijaiskodissa.Siellä on 4 lasta sijoitettuna.Sijaisäiti menee kaikissa jutuissa soskunkin yli.Vain ja ainoastaan mitä hän määrää,niin tehdään,ja kun soskut vaihtuvat vähänväliä niin tämä onnistuu koko ajan.
sossuille.Lapset joutuvat kärsimään.
Voi kauhistuksen kanahäkki...ihanko luonnevikainen, sitä löytyy eri tasoilla meistä jokaisesta. Ja bioäiditkö ihan ilman luonnevikaa kaikki...ei ainakaan voisi päätellä näin huostaanottojen kasvun perusteella.
luennevikaisia.