WT ja JET KUNE DO

Utelias

Miten kuvailisitte ko lajeja itsepuolustuksen
näkökohdista. Onko toimivampaa kuin Krav Maga,
kuinka paljon pitää harjoitella, mitä heikkouksia.

1

493

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mie

      Henkilökohtaisesti omaan vain hitusen kokemusta noista kaikista kolmesta lajista, mutta jo sen perusteella voin vakuuttaa, että kaikki ovat oikein hyviä itsepuolustuksen kannalta. Eroa on lähinnä lähestymistavoissa.

      Krav Maga on nopea oppia. turhat jutut on karisttu pois, mutta laji on esim. hand to hand-kamppailussa näitä kahta muuta heikompi, ja ehkä myös anti-teräasetekniikoissa (tosin en ole vielä törmännyt yhteenkään vakuuttavaan anti-edged weapons- lajiin/tekniikkaan).

      JKD on - opettajasta riippuen - kaikkein monipuolisin ja ok jos haluaa suuren tekniikkavalikoiman. Kaikki mikä toimii kelpuutetään mukaan, joten laji on kyllä äärimmäisen tehokas. Jos opettaja on hyvä (jos hällä on riittävä näkemys itsevarjeluun ja itsepuolustukseen yleensä) hän varmasti onnistuu muokkaamaan JKD:n oikein toimivaksi kokonaisuudeksi.

      WT-on systeeminä ehkä virtaviivaisin ja johdonmukaisin näistä kolmesta, laji, josta mm. JKD on lainannut jonkin verran. WT on myös tehokas, mutta näistä kolmesta kaikkein vaikeimmin omaksuttavissa. Tosin lajia kauemmin treenanneiden taidot ovat sitten kyllä onnistuneet vakuuttamaan ainakin minut homman toimivuudesta nimenomaan hand to hand-kamppailussa.

      Suosittelenkin cross trainigia. Aloita joku näistä tosissasi ja ota myöhemmin jompi kumpi kaveriksi. Jokaisesta on aivan taatusti hyötyä itsepuolustusmielessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      46
      7525
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      33
      4153
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3665
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3160
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2846
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      56
      2436
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      54
      2368
    8. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      40
      2319
    9. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      43
      2288
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2256
    Aihe