tyhjäkäynti vaeltaa

Saab 9000 -92 tyhjakäynti vaeltaa 850 ja 950 kierroksen välillä. Oli säädettävänä merkkihuollossa ei tullut paremmaksi. Olen kokeillut myös suihkutuslaitteiden puhdistusainetta bensan joukkoon, ei auttanut missähän vikapiilee ???
5631
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Joo, meillä tekee -91 tonnari samaa. Liekö ihan normaali ilmiö. Vähän voi parantua, jos kokeilet 98 oktaanista bensaa, ellet jo käytä.

Tietysti flekti ja ilmastoinnin kompura osaltaan heiluttelee tyhjäkäyntiä, kun tyhjäkäynti "moottori" ei kerkiä reagoimaan, mutta kyllä kai pieni vaellus kuuluu asiaan.

Äänestä
  • muuten ei kuulu asiaan ei vaeltanut ennen. Olen ajannut autolla noin 90000 km ja sen jälkeen alkoi vasta vaeltamaan ja huomasin sen heti.
    Flektin heilahduksen olen huomannut, mutta kun on karvalakki malli niin ei ole kompuraa joka harmittaa näin kuumalla, kiitos vastauksesta.

    Äänestä

  • tapsa kirjoitti:

    muuten ei kuulu asiaan ei vaeltanut ennen. Olen ajannut autolla noin 90000 km ja sen jälkeen alkoi vasta vaeltamaan ja huomasin sen heti.
    Flektin heilahduksen olen huomannut, mutta kun on karvalakki malli niin ei ole kompuraa joka harmittaa näin kuumalla, kiitos vastauksesta.

    Sama 'vika'...(-93 2.0) Puhdistettuaan merkkihuollossa tyhjäkäyntimoottorin ruiskut lisäaineella, totesivat, että moottoriohjaus on jo vanhahko, eikä se ole niin vakavaa. Taitaapi olla sellainen iän tuoma vaiva. Jos vaeltelu on vielä 100 kierroksen sisällä, eikä aiheuta sammumista, niin vaeltakoot minun puolestani. Tuo vaeltelu pahenee/helpottaa kelistä/moottorilämpötilasta riippuen... Taitaa siis olla vanhemmissa ysitonnisissa normaali-ilmiö. En sitten tiedä paheneeko ajallaan sellaiseksi, että jotain täytyy korjauttaa... Toivottavasti ei.

    Äänestä

Worst Case heilahteluun ovat palaneet pakovenat -
ei hätää syy ei tod. näk. ole siellä.

Toinen syy on itse asiassa huono palaminen, jolloin
idle tippuu ja moottorinohjaus korjaa "ryntäyttämällä".
Huonon palamisen syy on sitten esim. laiha seos tai
heikko kipinä. Seos voi mennä laihalle esim. ilmavuodosta
(tarkista letkut & tiivisteet). Sytytysjohdot ovat aika
kestävää laatua, joten useimmiten kipinänvarmistukseen
riittää uudet ja oikeanlaiset tulpat.

Jonkinlaista heilahtelua aiheutuu myös likaantuneesta
(jumivasta)TK-venttiilistä, se krominen pönttö kaasuläpän
kohdalta irti ja carbcleaneria sisään rättiä hamppiharjaa
etc. Puhdista samalla kaasuläpän vastinpinnat jotta se
pääsee kokonaan kiinni.

Luonnollisesti maadoitukset ym. pitää olla kunnossa
(900:ssa ruiskun maadoitus venttiilikannen päässä
termarin yläpuolella - missä lie 9k:ssa). Onhan
polttoainesuodatin vaihdettu ajallaan (& paineensäädin
toimii).

Mikäli tämäkään ei auta niin voi vielä tarkistaa lämpötila-
anturin arvot "kesäkylmä kone": 2000-3000Ohm, 80C: n.300Ohm.

Jos vieläkin heilahtelee niin sitten vika on ilmamäärä-
mittarissa tai ECU:ssa.

Äänestä

Naapurilla on 9000-87, jossa vaeltelu oli vieä reilumpaa: 800 - 1500r/min. Vika oli alkanut tulppien vaihdon yhteydessä omistajan kertoman mukaan. Autoon vaihdettiin monikärkitulpat ja samalla kiristin klemmarit mahdollisien ilmavuotojen vuoksi. En tiedä, olivatko toimenpiteet oikeat, mutta tyhjäkäynti muuttui vakaaksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tapsa kirjoitti:

Saab 9000 -92 tyhjakäynti vaeltaa 850 ja 950 kierroksen välillä. Oli säädettävänä merkkihuollossa ei tullut paremmaksi. Olen kokeillut myös suihkutuslaitteiden puhdistusainetta bensan joukkoon, ei auttanut missähän vikapiilee ???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu