Eräässä aikaisemmassa keskustelussa viitattiin Octaviaan, jota on täytynyt käyttää ensimmäisten 17000 km:n aikana 9 kertaa takuuhuollossa. Kaikki viat eivät kirjoittajan mukaan olleet edes vähäpätöisiä;
"asr-katkaisimen hajoaminen, radion häiriöherkkyys, ikkunoiden/ovien tiivisteiden vuotaminen, ohjaustehostin ongelmat jne jne."
Samassa keskustelussa eräs toinen Skodan omistaja kirjoittaa;"Kokosin kaikki asiat yhteen ja vein auton huoltoon. En siis käynyt joka pikku asian kanssa erikseen"
Tämäkö kertoo Skodan laadusta? Oma, 16000 km ajettu eurooppalainen autoni ei ole käynyt vielä kertaakaan takuuhuollossa, vaikka hintaluokaltaan 37000 ekkeniä maksavana pyöriikin diesel-ocujen kanssa samassa luokassa.
"asr-katkaisimen hajoaminen, radion häiriöherkkyys, ikkunoiden/ovien tiivisteiden vuotaminen, ohjaustehostin ongelmat jne jne."
Samassa keskustelussa eräs toinen Skodan omistaja kirjoittaa;"Kokosin kaikki asiat yhteen ja vein auton huoltoon. En siis käynyt joka pikku asian kanssa erikseen"
Tämäkö kertoo Skodan laadusta? Oma, 16000 km ajettu eurooppalainen autoni ei ole käynyt vielä kertaakaan takuuhuollossa, vaikka hintaluokaltaan 37000 ekkeniä maksavana pyöriikin diesel-ocujen kanssa samassa luokassa.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Hei, ei kannata vetää pidemmälle meneviä johtopäätöksiä koko tuotteen yleisestä laadusta yksittäisen netissä kerrotun tarinan perusteella. Voipi äkkiä antaa itsestään vähän hölmön kuvan näin menetellen.
Niin, ja tämä ei ollut kannanotto, onko Octavia laadukas vaiko eikö.
Suosittelen katsomaan Ultimatewv:n palstoilta oikeita kokemuksia Octaviasta, rekisteröityneiden kirjoittajien tekstejä. Paljon kokemuksia on sielläkin kirjoitettu, enkä muista kenellekään tuollaista takuukorjausten kasautumaa sattuneen. Vinossa olevaa ohjauspyörää tai ohjauskulmia yms. ollut useammallakin.
Ja Tuulilasin kestotestissä on ollut Octavia menossa. Muistaakseni 10tkm takana, murheita pyöreä nolla. Samalla matkalla Volvo on käynyt pajalla jo useamman kerran.
Oikeita kokemuksia nuokin ylläolevat todennäköisesti ovat. Laatuun kuuluvia asioita ovat myös mainitsemasi vinossa olevat ratit tai päin honkia olevat ohjauskulmat, näistä onkin Ultimatevw:n sivuilla mainittuna paljon, mutta vika lienee helppo korjata ja nämä viat saattavat liittyä Ultimatevw:n sivuilla mainittuihin tunnottomiin ajo-ominaisuuksiin moottoritienopeuksissa. Liekö muuten maahantuoja jo keksinyt ratkaisun pakkasilla reistaileviin tankin luukkuihin? Erään surullisen kuuluisan Teukka- sukellusveneen, joka lienee todellinen maanantaikappale, kaikkia vikoja ei viitsi tässä edes mainita...ko. kapistus ei ilmeisesti pidä vettä auton ulkopuolella edes Saharan autiomaassa.
Vedet ovat pysyneet auton ulkopuolella
...sopivan ennakkoluuloisen filtterin läpi noita juttuja. Eikös siinä Golfissakin ollut neljä takuuhuoltoa ollut? Ja monessa Golfissa varmasti enemmänkin.
Vinoja ratteja on A3:ssa jne. Samat viat noissa vehkeissä tuntuu enimmäkseen olevan tekniikkapuolella ainakin, Ocuissa, Golfeissa, Touraneissa ja A3:ssa, vakionopeudensäätimen reistailuineen sun muineen UltimateVWn perusteella.
Mitä väliä jos samat viat löytyvät vaikka kaikista maailman VAG-keksinnöistä? Tekee mielestäni asian entistä vakavammaksi. VAG:in kannattaisi ehkä aloittaa jonkinlainen laadunparannuskampanja.
millä pete ajaa, onkin merkkinä täysin vikavapaa. En minä ainakaan muista koskaan kuulleeni, että Ooppeleissa mitään häikkää olisi.
Ihmeellisiä pieniä ja vähän suurempiakin vikoja VAG-kulkineissa kieltämättä on. Tosin samanlaisen laadunparannuskampanjan voisi aloittaa melkein tehdas kuin tehdas, eikös ne Mersujenkin ovet ruostuneet kumman nopeasti. Esimerkkejä löytyy kyllä.
Golfilla oli ajettu 49000 km ja neljä takuuhuoltoa eli 12250 km/huolto, kun Ocu II:lla oli vastaavasti päästy 17000 km ja yhdeksän huoltoa eli 1889 km/huolto. Mun mielestä noissa luvuissa on aika iso ja merkittävä ero.
tasaantua tai siten ei. Mitään tilastollista merkitystä tuolla yhden miehen esityksellä ei varmaankaan ole.
Sitäpaitsi mielestäni pitää pitää erillään "pikkuviat" sellaiset kuin tiivistesuhinat ym. niistä vioista jotka ovat dramaattisia eli haittaavat tai estävät ajamista.
että tästä nyt kantsii kenenkään hermostua. Kauhistelin nyt vain itse mielessäni ko. asiaa, koska minun mielestäni mahdollisimman vähäiset korjaukset kuuluvat laatuun ja minusta toi oli pirun paljon, varsinkin kun täällä on paljon kehuttu Ocu vähävikaisuutta. Itse en hyväksyisi tuollaista virheiden määrää, vaan mopo lähtisi vaihtoon heti.
ihmisten reaktiot. Sitähän varten autossa on takuu, että mahdolliset mokat korjataan. Eikä nuo minun mielestäni mitään kriittisiä juttuja ole olleet, ihmettelen jos joku tuon takia laittaisi uuden auton heti vaihtoon...
esimerkiksi itse kuljen toisella paikkakunnalla töissä ja koska kyseisellä paikkakunnalla (tai oikeastaan kylällä) jossa työskentelen, ei ole omistamani automerkin merkkikorjaamoa, minulle tulisi omasta mielestäni turhia ja tarpeettomia poissaolotunteja ja vaivaa. No...kukin arvostaa mitäkin, itse arvostan toistaiseksi tätä ranskalaisen omistamisen vaivattomuutta ;-)
Tähän väliin voin sanoa, että Ocu II:lla on tullut nyt ajettua 17.000 km ilman mitään huoltoa vaativia vikoja. Eli jos saivarrellaan, niin jääpi se fransmannin golffi jo taakse sillä 12250 km huoltovälillä.
Näyttäisi siis siltä, että jos vikoja on niin niitä on paljon ja toinen ääripää on sitten se, että auto toimii moitteettomasti. Ainakaan tätä palstaa lukemalla Ocun totuus siitä, kumpi on yleisempää, tuskin selviää.
vai onko autotehtaiden laatu muuttunut täysin sattumanvaraiseksi?Autohan on täysin puhdas bulkkitavara,jossa ei saisi laatu juurikaan heitellä ja kun luki esim. mainitsemasi Volvon kestotestin Tuulilasista,ihmetellä täytyi.No, uteliaisuus yllätti ja kävinpä kyselemässä parin talon päässä asuvalta naapurilta,jolla on nyt aika tarkkaan vuoden vanha pikku-Volvo työsuhdeautona,että onkos Volvossa ollut ongelmia,niin naapurin poika vastasi,että täysin ongelmaton kapistus,vain määräaikaishuollot on tehty.Justiinsa juu...autot ovat kuitenkin ilmeisesti yksilöitä.On Teukan Ocua ja 1900 km:n välein takuuhuollossa käyviä Skodia ja vastaavasti Tuulilasin testissä kestäviä Octavioita,kuten myös testiin sattuneita susi-Volvoja ja naapurin pojan hyviä Volvoja.Siispä ei näille kestotesteillekään voi paljon arvoa antaa, kun laatuvaihtelut ovat näinkin hurjia,sattuman sanelemaa juttua taitaa olla kaikki autokaupat.
...sopivasti sellaisella paikalla, että on liki jokaisen merkin huolto alle 1km päässä. Huono puoli siinä on se, että tulee vaihdeltua autoa liian usein :) Otin tietoisen riskin Ocu II:n kanssa, uudessa korimallissa kun on satavarmasti aina lastentauteja. Tähän mennessä oon käynyt säädättämässä pyöränkulmat, muuten ei oo ollu korjaamolle asiaa.
Kyllä se näin on. Jokainen auto on yksilö, tietyt pikkuviat saattavat ilmetä monissa suunnilleen samaan aikaan valmistetuissa yksilöissä, mutta yleistää ei voi viattomuutta tahi viallisuutta.
Perusominaisuudet sen sijaan (alusta, ohjaus, moottori, etc...) ovat "vakiokamaa" ja näiden hinnan perusteellahan se valinta sitten tehdään. Mutta ostohetkellä ei valitettavasti voi tietää millainen yksilö sieltä tehtaalta juuri minulle paukahtaa.
Se on korkeemmas käres!
ranskis palstalla niiden vähävikaisuutta-itse en ole sellaisia nähnyt,vaan vikoja on ollut aika tavalla!
Koska ranskalaisissa autoissa ei ole sen enempää vikoja kuin saksalaisissa, japanilaisissa, korealaisissa tai tsekkiläisissä autoissa. Jos nyt katsot niitä otsikoita, vaikkapa "pösöö"- palstalla, valtaosa vioista koskee vanhoja autoja, ikäluokka yli 10 vuotta. Uskaltaisin jopa väittää sillä kokemuksella, jota neljä peräkkäistä uutta ranskalaista autoa minulle tuo, että ranskalaiset autot ovat viimeisen kymmenen vuoden aikana parantaneet laatuaa kaikista eniten. Nooh...jos nyt joku 307 on palanut, niin on moni muukin auto.
ranskalaisella ajavat ovat vähän "taiteilijoita",ei ole niin väliä vaikka autossa onkin vikoja-sehän on ranskis... JA VOI VAIKKA PALAA!
eikös niitä palanut Volvojakin ja jokunen Mersu...sillä lailla ja simpsulavei. Usko pois, vikoja on kaikissa ja kuten sanoin, ranskiksella 257000 km ajaneena...vikoja oli vain sitikassa.
Enkä mä mikään taiteilija edes ole, aika särmä myyntipäällikkö, joka tarvitsee autoa päivittäin työmatkaansa. Nooh...ehkä vähän löytyy vielä kapinaa, jos istä nelikymppisessä enää yhtään yleensä ottaen on
Tietenkin voi ihmetellä sitten sitä, miksi ranskikikset on peränpitäjiä ADAC-tilastoissa, jotka kuvaa tielle jättävien vikojen määrää automerkkikohtaisesti. Omassa luokassaan Octavia on kyllä oikeiden tilastotietojen valossa aika paljon luotettavampi kuin yksikään ranskalainen!
http://www.adac.de/images/Pannensatistik_2004_tcm8-114605.pdf
v. 2004 Octavia hävisi luokan ainoalle PSA- tuotteelle C5:lle ja mä olen puhunut ainoastaan PSA-autoista;
Octavia vuonna 2004 5,0
C5 vuonna 2004 4,5
Ei pitäis nyt ihan turhaan yrittää provosoida, kun ei se oikein läpi mene. Ymmärtäisin, jos itse tässä olisin haukkunut Skodaa mutta...
PSA-auto pysyy sen vuodenpäivät kasassa, ja sen jälkeen alkaakin alamäki. Näinhän noista taulukoista on luettavissa.
Onko ne PSAt kertakäyttöisä vai mikä on homman nimi?
suosittelisin opiskelemaan saksaa, eikä vain otaksumaan mitä mikäkin sana tai lukema tarkoittaa.
se suuri arvonpudotus ranskalaisissa autoissa-kolmessa vuodessa on lähtenyt jopa yli puolet hinnasta pois siis ainakin C5 JA 406. itse siksi hylkäsin 407,vaikka auto muuten vaikutti mielenkiintoiselta....
riittää, mutta ei todellista tietoa. Itse ostin v. 2001 406GW:n uutena ja maksoin siitä 172000 mk. Vaihdoin sen v. 2004 pois eli 3 vuotta ajettuna (mittarissa 80000 km) ja sain siitä vaihdossa 21200e eli 127000 mk. Eli arvonalennus on mielestäni täysin normaali. Nythän 406 onkin hinnoiltaan pohjassa, koska 407 on ollut jo pitkään markinoilla
ennenkuin muille alat __ttuilemaan. "Vikoja 1000 autoa kohden vuosimallin mukaan".
Eli mitä kohtaa et ymmärtänyt edellisessä viestissäni? PSA siis näyttää pysyvän vuoden päivät kasassa, mutta autojen ikääntyessä homma karkaa käsistä. Kertakäyttöisiä siis.
että hyvin istut kanssaihmisiä alentavine asenteineen siihen pirtaan, millainen mielikuva minulla on kaupallisen alan ihmisistä. Millään alalla ei ole niin paljoa sosiopaatteja kuin myyntimiehissä. Itsekeskeisiä, muita alaspäin katsovia kusipäitä.
Oma 56 000 euron eurooppalainen on oli 3pv. takuuhuollossa 700km jälkeen ja uusi aika on jo varattu, koska yhtä vikaa ei saatu kuntoon. Joka merkillä autoissa on joskus häikkää ja hyvähän ne on heti alussa pistää kuntoon.