Ruotsalaiset ovat tunnetusti julmia,sydämettömiä ihmisiä ei-ruotsinkielisiä kohtaan. Muukalaiskammolla ja erityisesti fennofobialla ei ole mitään rajaa Ruotsissa.
Lukekaa tämä karmea historia,joka tässä on kuvattu:
http://www.svd.se/dynamiskt/kultur/did_9609874.asp
Nyt on vuorossa uudet suomenkieliset ruotsalaiset. He kävelevät tuhoonsa iloisesti laulaen ja kohtaloaan kehuen,kuten tällä palstalla ruosut ovat kehuneet!!!!???
Lukekaa tämä karmea historia,joka tässä on kuvattu:
http://www.svd.se/dynamiskt/kultur/did_9609874.asp
Nyt on vuorossa uudet suomenkieliset ruotsalaiset. He kävelevät tuhoonsa iloisesti laulaen ja kohtaloaan kehuen,kuten tällä palstalla ruosut ovat kehuneet!!!!???
Vastaukset 7
Vanhimmat
kun ymmärtäski jotaki...
Me eletään täällä ruhtinaallisesti ja lisäännytään ja täytetään tää ruotsinmaa.
Eikä me kävellä kun kaikilla on volvot.
Pahemmin on asiat noilla mustanaamaisemmilla joita täällä on pilvin pimein.
Ollutta ja mennyttä ja katse eteenpäin. Joka vanhoja muistelee tikulla silmään tai jotain tuon tapaista.
Yleensä seuraatteko Sisu-radiota. Kyllä se on karmeeta edelleen se Ruotsin politiikka. Ei se ole miksikään vuosisatojen aikana muuttunut.
Avoimet etniset puhdistukset ovat menneisyyttä. Nyt on uudet keinot käytössä.
Esim. uutisesta:
"Työmarkkinahallitus houkuttelee kahdeksalla kielellä työttömiä työnhakijoita työtä hakemaan. Näiden kahdeksan kielen joukkoon ei ole mahtunut kansallinen vähemmistökieli suomi. Ruotsinsuomalaisten toivo ei kuitenkaan ole menetetty. Työmarkkinahallituksen pääjohtaja Bo Bylund lupaa tehdä parhaansa palvelujen parantamiseksi ruotsinsuomalaisille."
SR Sisuradio/Kaarina Wallin
[email protected]
Siellä on vaikka kuinka paljon lisää karmeeta luettavaa. Ruotsin ihailijat eivät tietenkään niitä "näe".
Voipi olla ettei suomenkieliset ole työttömiä, kun on jäänyt huomaamatta ilmeinen syrjiminen.
..että ruotsinsuomalaiset osaavat senverran hyvin ruotsia, että ei tarvitse informoida suomeksi.
Mitään karmeeta minä en kyllä tässa näe.
Eiköhän se ole myös julkinen salaisuus, että työkkärissä käydään vaan silloin kun halutaan ylimääräistä vapaata työstä, eikä töitä.