Onko kellään vastaavaa: Lähinnä käsissä ja jaloissa on ihottumaa, joka kutisee. Varsinkin aamuisin kutina on todella pahaa. Joihinkin kutinakohtiin nousee jopa "rakkula", josta tulee puristaessa kirkasta nestettä. Tilanne on pahentunut kesäloman jälkeen, sain silloin paljon hyttyspuremia. Meillä on kissoja. Vuodevaatteet tuuletan mielestäni ihan normaalisti, ja koti on normaalin siisti.
Kutinaa, punoitusta ja "vesikelloja"
Utelias
2521
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
on vastaavaa "ihottumaa" mutta vain kihla-ja vihkisormuksen alla. Kutina alkaa kun sormukset olleet sormessa päivän, sit ilman sormuksia ihottuma kuivuu pois ja taas sama kun sormukset pistän takaisin sormeen.
Minun kokemukseni mukaan virhe tehdään käsi-ihottumien hoidossa siinä, että lähdetään hoitamaan liian heikoilla kortisoneilla. Tuollaiseen rakkulaiseen ihottumaan pitää käyttää akuuttivaiheessa tehokasta kortisonivoidetta ja tulehdusta hillitsevää rasvaa. Varo silmiä ja kasvoja ja käytä kuuriluonteisesti. Kun ihottuma paranee, rasvaat käsiäsi kuin elokuvatähti tai mannekiini. Joskus vaiva taas uusiutuu, mutta heti vaan ujostelematta rakkuloille kortisonilla köniin. Muuta apua en ole löytänyt.