406 vuotaa sateella

Minulla pösö 406 sedan vm. -96. Vasen takaovi vuotaa rankkasateella veden sisälle. Tavallinen sade ei kuitenkaan tule sisään. Takajalkatila välillä lainehtii vedestä. Vesi tulee sisään jostakin oven alareunan ja kynnyksen välistä. Onko muilla ollut samaa ongelmaa ja mikä ratkaisuksi? Tiivisteessä ei näy mitään erikoista verrattuna muihin oviin. Lieneekö siinä kuitenkin vika. Oven yläreuna ei näytä kovin tiiviisti menevän kumitiivistettä vasten.
72091
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

laita oven ja ovipahvin väliin uusi ja peittävämpi muovi näin ne tekee huollossakin koskaikkunatiiviste vuotaa ja sen kautta pääsee lorisee sisälle vaik kuulostaa tyhmältä niin näin se menee! :)

Äänestä
  • Kiitos vinkistä! Tämä tuntuisi olevan se todennäköisin ja loogisin syy veden tuloon takajalkatilaan. Meinaan kun vettä tulee sisälle auton ollessa paikallaan ulkona kovassa sateessa, niin ylhäältä alaspäin se vesi sisään tulee.

    Pitää kyllä tarkistaa myös se pohjan kumitulppakin..

    Katselin ovesta sitä ikkunan alaosan tiivistettä ja se tosiaan näytti, että se ei olisi aivan tiivis. Vesi siitä kyllä pääsee sisään. Muissa ovissa tiiviste näytti olevan tiiviimmin ikkunaa vasten.

    Vika on pieni, mutta äärettömän kiusallinen. Aina muutaman kerran vuodessa vettä on reippaasti lattialla, joten mielellään tästä vaivasta pääsisi eroon.

    Muuten hyvä auto, jolla ajaisi vielä monta vuotta. Mittarissa vasta 216000 km. Edellinen auto oli Tojota corolla DX vm-82, eli niistäkin kokemuksia ;). Hyvä peli oli sekin...

    Äänestä

  • Otin tänään oviverhoilun vuotavasta takaovesta auki. Todellakin oven sisällä oleva muovi oli irronnut saumastaan pieneltä matkalta oven etuosasta, alareunasta. Juuri sillä kohdalla näkyi kynnyksessä sisään vuotanee veden jälki aina vesivahingon sattuessa.

    Liimasin muovin uudelleen kiinni. Toivottavasti ongelma nyt häipyi. Sen näkee sitten seuraavan rankkasateen jälkeen.

    Äänestä

EHTO ON ETTÄ SULLA ON KULUNEET SARANATAPIT JOS NIIN VAIHTOON!

Äänestä
  • Minulla oli uudemmassa (-00 406 gw)kaksi paikkaa, josta tuli vettä sisään: jalkatilan kohdalla auton pohjassa oleva muovitulppa oli irti/rikki jolloin vettä imeytyi sitä kautta jalkatilaan.
    Näitä merkillisiä tulppia on ainakin omassa autossa useampi,mm.pohjassa ja takapenkin alla.
    Kannattaa myös katsoa etuoven edessä oleva "kolo" (oven auki ollessa ). Sinne saattaa kertyä lehtiä tms. jolloin vesi ei pääse valumaan läpi vaan tulee auton sisätilaan.

    Äänestä

Katoppa myös lukon vastapala lokarissa. Sitä säätämällä saat oven painumaan tiukemmin koria vasten. Loppuu samalla humina ja autosi on yhtä hiljainen kuin uutenakin.

Äänestä

on kylkilista ja se on huonosti kiinni, niin siitä voi mennä vesi sisään.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


406 vaihtoon? kirjoitti:

Minulla pösö 406 sedan vm. -96. Vasen takaovi vuotaa rankkasateella veden sisälle. Tavallinen sade ei kuitenkaan tule sisään. Takajalkatila välillä lainehtii vedestä. Vesi tulee sisään jostakin oven alareunan ja kynnyksen välistä. Onko muilla ollut samaa ongelmaa ja mikä ratkaisuksi? Tiivisteessä ei näy mitään erikoista verrattuna muihin oviin. Lieneekö siinä kuitenkin vika. Oven yläreuna ei näytä kovin tiiviisti menevän kumitiivistettä vasten.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu