Onko väliä mitä arvosanoja yliopistossa saa, vai onko "tarkoitus" vain päästä läpi? Katsooko työnantajat arvosanoja.
Arvosanoilla väliä?
Taasen
164578
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Työnantajaa ei voisi vähempää kiinnostaa arvosanasi (en kuitenkaan hehkuttaisi, jos olisin valmistunut rimaa hipoen). Arvosanoilla on merkitystä, jos haluaa jatko-opiskelijaksi.
Hyviä arvosanoja saa, jos opiskelee ahkerasti tai on muuten vaan tosi fiksu ja oppii vaadittavat asiat.
Valtion virkoihin haettaessa opintosuoritusote laitetaan hakemukseen liitteeksi. Opintosuoritusotteessa muistaakseni näkyvät arvosanat.
Joten säästä rautalankasi vaikka hampaiden kaiveluun. Suomi24 -palstaa lukiessa muodostuva vankka käsitys asiasta ei aina ole oikea.
Riippuu myös yliopistosta miten noita kurssiarvosanoja kalastellaan.
Kokemuksesta tiedän että esim. Helsingissä harvat enää jaksavat olla kiinnostuneita siitä tuleeko kurssista 3, 2, 1 tai 1-. Kunhan se menee edes läpi.
Kenties muissa yliopistoissa vielä opiskelijat tähtäävät jonkinlaisiin parempiin arvosanoihin.
Minä en niihin enää jaksa panostaa eikä moni muukaan kun opetuskin on 1--- luokkaa.
Opiskelen Helsingin yliopistossa humanistisessa tiedekunnassa ja ainakaan siellä en ole törmännyt 1---luokan opetukseen. Yhdelläkään onnettomalla kurssilla en ole ollut, mutta todennäköisesti puhut eri tiedekunnasta. Mutta ei siis kannata yleistää, sillä koko Helsingin yliopistossa opetus ei todellakaan ole huonoa, vaan ainakin minun kohdalleni on tullut vain laadukkaita luentoja.
Luuletko tosiaan, että niillä olisi jotain merkitystä töitä haettaessa? Oman käsitykseni asiasta olen muodostanut lähinnä henkilökohtaisen ja ystäväpiirini kokemuksen avulla. Ja eikö valtion virkoihin haeta pikemminkin tutkintotodistuksella (ja edeltävällä työkokemuksella) kuin opintosuoritusotteella? Opintosuoritusotetta saattavat käyttää ne, jotka eivät ole vielä valmistuneet. (Tunnustan kyllä, etten koskaan ole valtion virkaa hakenut.)
Sinänsä arvosanat kaiketi korreloivat jokseenkin hyvin sen kanssa, mitä on itse asiassa oppinut. Joten jos keskiarvo jää jonnekin yhden ja yhden ja puolen välimaastoon, voi opiskelijan tiedoissa ja taidoissa olla toivomisen varaa (mikä saattaa hyvinkin paljastua vaikkapa haastattelussa).
Julkisen sektorin virkoja haetaan tutkintotodistuksella jossa näkyy opintojen arvosanat.
Tai ainakin omaan todistukseeni yhteiskuntatieteellisestä merkitään opintokokonaisuuksien arvosanat. Siis sivuaineapprojen - tai cumujen keskiarvo ja pääaineen aineopintojen ja syventävien opintojen keskiarvo. Muista tiedekunnista en osaa sanoa mitään.
En myöskään siitä onko arvosanoilla sitten merkitystä työtä haettaessa. Yksityisellä sektorilla todennäköisesti vähemmän kuin julkisella.
Luulen.
Työ-/virkahakemuksesta on useassa tapauksessa asiallista tehdä mahdollisimman kattava. Eli liitteeksi mukaan KAIKKI tieteellinen referenssi. Ulkomaisista/kotimaisista kontakteista lähtien. Tutkintotodistuksesta (joka tulee myös liitteeksi) ei ilmene pienten opintokokonaisuuksien sisältö, millä on merkitystä spesifistä tutkijanpaikkaa haettaessa. Arvosananivaskan korrelaatio hakutulokseen riippuu päättävästä elimestä, mutta hyvillä arvosanoilla kehystetty printti varmasti potkii hakemusta eteenpäin.
Opintosuoritusotteen mukaan lisääminen on siis varsin viisasta, ja osoittaa hakijan paneutumista opintoihin (varauksella) ja hakuprosessiin.
Enpä menisi liittämään työhakemukseen opintosuoritusotetta, ellei sitä erityisesti pyydetä. Joku työnantaja voi katsella epäillen pelkkiä kolmosia saanutta fakki-idioottia (heh, vaikkapa minua). Opintosuoritusotteen liittäminen mukaan on vähän sama, kuin kertoisi tarkasti, mitä arvosanoja on saanut yo-kokeissa.
Opintokokonaisuuksien sisällöstä ja omista taidoistaan ja taipumuksistaan voi aivan hyvin kertoa hakemuksessa (ja myöhemmin mahdollisesti haastattelussa) - näin on jopa syytä tehdä. Ei se opintojen sisältö välttämättä järin hyvin selviä niistä suoritettujen kurssien nimistäkään.
Yliopistohommien hakeminen on aina asia erikseen. Niihin ei taida päteä aivan samat lainalaisuudet kuin useimpiin muihin paikkoihin. Yleisesti ottaen hakemus ja CV on syytä muokata aina kulloistakin kohdetta ajatellen.
(Oletpa muuten oppinut paljon hienoja sivistyssanoja.)
"Enpä menisi liittämään työhakemukseen opintosuoritusotetta, ellei sitä erityisesti pyydetä."
No, minä menisin. Ja varsinkin jos siinä olisi pelkkiä kolmosia. Vähääkään nolostumatta.
"Opintokokonaisuuksien sisällöstä ja omista taidoistaan ja taipumuksistaan voi aivan hyvin kertoa hakemuksessa.."
Tottahan toki. Kokemus tulee selville monella tavalla. Mutta listaus kursseista on tarpeellista lisäinformaatiota.
"(Oletpa muuten oppinut paljon hienoja sivistyssanoja.)"
Anteeksi. Olen opiskellut ulkomailla. Lieneekö tuolla kielen muotoon vaikutusta, kuka tietää?
Tämä asia tästä minun osaltani.
Ei ole pahemmin väliä. Aina ei tarvitse edes olla tutkinto valmiina ja tähän mennessä ei ole kukaan arvosanoja kysellyt. Ja virkahakemukseen laitetaan liitteeksi tutkintotodistus eikä opintosuoritusotetta. Olisi parempi olla vastaamatta jos ei hallitse asiaa.
Eipä niillä oikein muuta tee kuin että saa tietää missä mennään. Tietenkin hyvä arvosana antaa myös hyvän mielen.
Ei työnantajat niitä yleensä katso, pääasia että on paperit kädessä. Mutta onhan asia niin että jos vain 1-1,5 arvosanoilla tutkinnon suorittaa niin herää kysymys että tajuatko oikeastaan mistään mitään. Ja jos et tajua niin kyllähän työnantaja sen huomaa.
Henkilökohtaisesti minulla on arvosanoista sellainen käsitys että jos tosiaan asian tajuan niin tentistä tulee 2 -3, se on sitten tuurista kiinni että mikä tuolta väliltä tulee. Mutta jos asiaa ei kunnolla tajua niin tulee niitä 1-1,5 arvosanoja. Se ei mun mielestä ole hyvä juttu vaikka nyt läpi onkin päässyt.
Tarkoitus on saada niin hyviä arvosanoja kuin pystyt normaalilla työn teolla saavuttamaan. Hyvä numero on aina parempi kuin huono numero ja ei se siitä mihinkään muutu.. Ainakaan yliopistossa ei kuulu laiskotella, vaan opiskella, koska siitähän meille opiskelijoille maksetaan..
Ei meille kyllä opiskelusta makseta, eikä pitäisikään, huhhuh
jos asiasta ei mitään tajua, kuten joku kirjoitti, niin niitä papereita ei saa. 1,5-2 kertoo, että hyvin osataan, mutta elämässä on jotakin muutakin kuin opiskelu ja 2,5-3 kertoo liiallisesta perfektionismista, joka voi olla työelämässä suoranainen riski työnantajalle.
Arvosanoilla on lähinnä merkitystä silloin, jos aikoo vielä väitellä. Kaikissa (?) tiedekorkeakouluissa kriteereinä tohtorinopinnoille kun on pääaineesta vähintään arvosana 2.
Itse en koskaan katso ensisijaisesti hakijoiden papereita vaan haastattelu merkitsee eniten. Nämä ns. päättötyötä vaille valmiit maisterit saavat kyllä saavillisen kylmää vettä niskaansa. Se ettei saa päättötyötä puristettua kasaan kertoo yllättävän paljon ihmisestä myös työnantajan kannalta.
Yksityisellä sektorilla arvosanoilla ei ole niin väliä. Julkisella sektorilla taas oikeastaan millään muulla ei ole väliä kuin arvosanoilla.