Minulla on sellainen ongelma, että isäni kuoltua muutama kuukausi sitten, eräs henkilö on alkanut ahdistelemaan soittamalla ja viestimällä..Hän ja isä olivat kuulemma tehneet suullisen sopimuksen, jossa sovittiin, että isäni kunnostaa auton A viim. maksueränä autosta B..Auto A ei ole minkään arvoinen ja kuntoon laittaminen maksaisi maltaita..Lakimies kertoi, että meillä perillisillä ei ole velvollisuutta kunnostaa ko autoa, koska ei ole mustaa valkoisella..Tämän ilmoitettuani kys. hlölle, alkoi uhkailu rikosilmoituksen tekemisestä jne..Kas kummaa, nyt muka löytyy paperit ja todistajat, mutta minulle hän ei suostu niitä näyttämään..Pisteenä iin päälle löysin loppueräkuitin autosta B..Mitä tehdä?Tottahan toki auton A kunnostutan, sikäli löytyy jonkinlainen sopimuspaperi..Mitä näillä näkymin ei ole..
Onko kellään tietoa vastaavasta, kumpi meistä on vahvoilla jos/kun sopua ei synny?
Kiitos kaunis jo etukäteen...
Onko kellään tietoa vastaavasta, kumpi meistä on vahvoilla jos/kun sopua ei synny?
Kiitos kaunis jo etukäteen...
Vastaukset 6
Vanhimmat
ko. henkilöä tekemään rikosilmoitus, jos hänellä siihen kanttia on. Silloin selviää, onko mainittuja papereita olemassakaan.
Mikäli henkilö vain puhuu ilmoituksen tekemisestä, unohda koko juttu.
pystyä todistamaan väitteensä ennen kuin korjautat hänen autonsa. Kerro, että haluat nähdä paperit ja jos niitä ei näytetä, et autoa kunnosta. Jos tekee rikosilmoituksen niin sitten tekee.
Mutta jos loppueräkuitti autosta on löytynyt, niin asia lienee sillä selvä. Mitäs on kirjoittanut kuitin jos ei ole haluamaansa maksua vielä saanut.
Sinä olet vahvoilla. Kuten lakimiehesi totesi, pitää olla mustaa valkoisella. Rikosilmoitusta sinun ei tarvitse pelätä. Kyse on siiviliriidasta. Poliisi ei tutki siviiliriitoja vaan rikoksia. Suullisia sopimuksia ei pidä tehdä, koska toinen sopijapuoli voi kuolla.
vastauksista!Poliisilta kävin vielä asiaa kysymässä ja sieltä sanottiin, ettei rikosilmoitusta voi tehdä, ainakaan perikunnan jäseniä vastaan..Ja kuollutta vastaan ei tietenkään..Sanoi suoraan, että kiristyksen(ja kusetuksen) makua tuntuu olevan..Neuvoi unohtamaan koko homman..Näin meinasin tehdä, mutta jos/kun häiriköinti jatkuu, alkaa olla keinot lopussa..
Toimit niinkuin Poliisi on ohjeistanut. Mikäli häiriköinti jatkuu niin tiedustele Poliisilta täyttääkö häiriköinti kotirauhanrikkomisen tunnusmerkit. Jos täyttää tee rikosilmoitus häiriköijää vastaan. Sinulta ei todellakaan keinot lopu.
Mulla on todella rikas naapurin setä,tehtiin suullinen sopimus että perin kaikki hänen kuoltuaan.
Lapsensa tykkää mitä tykkää....
t.n