Millaista suojaa olette käyttäneet jälkivuotoon? Libressen yösiteitä? Riippuu varmaan vähän vuodon määrästäkin?
Jälkivuodosta
Piip
5800
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jälkivuoto on ollut runsasta vain muutaman päivät ajan, yösiteet hyvä valinta. Nopesti se siitä väheni ja n viikon päästä riitti pikkuhousunsuojat, oli enää sellaista satunnaista rusehtavaa vuotoa, sitä jatkuikin siten 2-3 viikkoa. Paljon pahempia ovat olleet parit ekat kuukautiset synnytyksen jälkeen, silloin on tuntunu, et mikään ei riitä. Ne onkin tullu melko pian, sillä imetys on onnistunut joka kerralla vain n kuukauden verran.
Olen synnyttänyt 3 lasta.
Mulla on toisenlainen kokemus kylläkin. Olen joutunut käyttämään kolme viikkoa yösiteitä, eikä ne edes aluksi riittänyt mihinkään. Kolme viikkoa vuosi hirveästi. Sitten oli kolme viikkoa ilman vuotoa ja sitten alkoi kuukautiset.
...Ja vaikka olen ollut puoli vuotta täys imetyksellä, kuukautiset tuli silti 6 viikkoa synnytyksen jälkeen. Eli imetys ja kuukautiset eivät ole toisistaan riippuvaisia asioita.
Tosiaankin vaihtelee paljon miten kauan kestää ja kuinka paljon tulee. Minulla kesti kuusi viikkoa, kolme viikkoa oli runsasta, niin että yösidettä piti käyttää ja siitä sitten väheni, viimeisen viikon ajan pikkuhousunsuoja riitti.
Moi!!
Käytin yöllä libressen yösiteitä.Mulla jälkivuoto kesti 2 viikkoa, tosin loppuajasta pärjäsi pelkällä pikkuhousunsuojalla.
Meillä on yks lapsi, toinen tilausessa:)
Itselläni käytin libressen yösiteitä, noin 3 viikkoa, sitten siirryin muihin yösiteisiin. Kaiken kaikkiaan koko jälkivuoto kesti melkein 3kk jonka jälkeen 2 viikon päästä alkoivat kuukautiset. Että kyllä se näinkin käy.):