Onko hyvä ostos 240?

tarkotuksena ostaa talviautoks 240 vm.87 2.0 ja hintaa 600e..mahtaako yleensä toimia pakkasilla hyvin,kone on kaasarilla.Mites helppoo ja edullista tehdä pientä piristystä?
51325
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Lähtee talvella käyntiin varmemmin kuin uudet autot. Bensaa kyllä vetää kylmänä ja muutenkin ihan simona. Ilman piuhaa parinkympin pakkasilla kulutus pyörii yhdistelmälukemissa.
Piristykseen en osaa vastata laiskoja kun ovat.

Äänestä

Et varmasti tuu pettymään jos vain on hyväkuntoinen yksilö. Itse pari 240 Volvoa omistaneena pidän autoa ehkäpä legendaarisimpana Volvona mitä koskaan on tehty. Pomminvarma (kylläkin vanhanaikainen) tekniikka mutta ei turhaa elektroniikkaa eikä muita tilpehöörejä. Kulutus on suht kova mutta samalla saat turvallisuutta ja luotettavuutta. Onnea vaan autokaupoille, itsekin olen suunnitellut 90-luvun alun 240:stä.

Äänestä
  • Itsellänikin olisi tuollainen 240 Ruotsinrauta kiikarissa. Mitä nyt olen kommentia saanut niin suurin miinus on todella tuo mahtava polttonesteen kulutus. Mutta muuten kommentti on ollut pääosin positiivista ajo-ominaisuuksien, kestävyyden ja turvallisuuden osalta. Mikään tykkihän tuo 240 ei kuulemma ole, mutta kyllä se suorituskyky varmaankin meikäläisen tarpeisiin riittää.
    jos löytäisi tuollaisen ruisku-moottori-yksilön, kun niissä löpön kulutus on kuulemma pienempi ku kaasari-malleissa.

    Äänestä

  • 240 tuleva omistaja kirjoitti:

    Itsellänikin olisi tuollainen 240 Ruotsinrauta kiikarissa. Mitä nyt olen kommentia saanut niin suurin miinus on todella tuo mahtava polttonesteen kulutus. Mutta muuten kommentti on ollut pääosin positiivista ajo-ominaisuuksien, kestävyyden ja turvallisuuden osalta. Mikään tykkihän tuo 240 ei kuulemma ole, mutta kyllä se suorituskyky varmaankin meikäläisen tarpeisiin riittää.
    jos löytäisi tuollaisen ruisku-moottori-yksilön, kun niissä löpön kulutus on kuulemma pienempi ku kaasari-malleissa.

    ei se ruiskullakaan mikään talousihme ole mutta hivenen pirteämpi

    Äänestä

  • eku kirjoitti:

    ei se ruiskullakaan mikään talousihme ole mutta hivenen pirteämpi

    Itselläni on ollut pari kaasariversiota ja nyt kattiruisku. 2,0 kaasari 4-vaihteinen imi bensaa keskimäärin sen kympin sadalla, jos pysyttelin pois moottoriteiltä, 2,3 kaasari 5-vaihteinen kulutti kesällä alle 9 ja talvella kympin, puhtaassa taajama-ajossa molemmilla meni hiukan toistakymmentä. Nykyinen 2,3 automaatti vie nurkissa kympin ja tien päällä 8-9. Ajotyyli kaikilla ollut sama eli en ole tien tukkona... Mun ajotyylilläni saa 2000-luvun 1,6-koneiset liki samoihin lukemiin, heti kun antaa hanaa niin kyllä niillekin liemi maistuu eikä menohaluja voi yhtään verrata edellisiin kun nopeusmittarissa on 3-numeroiset lukemat. Volvon letkein matkanopeus on siinä 120:n paremmalla puolella mittarinopeudesta puhuttaessa, paitsi 4-vaihteisella, mutta sekin kulki Suomen poikki keskinopeudella 140 ja risat todellista nopeutta kerran, kun oli vähän kiire ja tuossa ajassa oli tankkaustauko mukana. Silloin kyllä bensa maistui.

    Pirtein noista on ollut 2,3 kaasarimalli, kattikoneella ei vakiona juuri voi kulkevuudesta puhua. Sitäkin käy tosin piristää. Itse en ottaisi 2-litraista enää, isolohko on paljon vaivattomampi ajettava ruokintatapaan katsomatta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


volmaari kirjoitti:

tarkotuksena ostaa talviautoks 240 vm.87 2.0 ja hintaa 600e..mahtaako yleensä toimia pakkasilla hyvin,kone on kaasarilla.Mites helppoo ja edullista tehdä pientä piristystä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu