Järkyttävä kopteriturma

"Hautautui" molemmilta mailta jotenkin MM-kisahumuun.
Maailmanmenoa palsta meni heti aivan sekaisin.
Medioissa tapauksesta on paljon puhuttu enemmän allekirjoittanutta huoletti
Discoveryn laskeutumissen onnistuminen, samoin Kamshatkan sukellusvene tapaus.
Molemmissa oltiin riskirajoilla.

Sentään 8 suomalaista tässä Eestinrannikon turmassa.

4

405

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Remmari

      Ihmisiä kuoli. Rauha heidän sielulleen! Osanotto omaisille.

      Onnettomuus oli yllättävä ja järkyttävä. Ei tällaista kukaan osannut odottaa. Vasta tänään kuulin TV:stä, että helikopteri kääntyy ylösalaisin vedessä, eivätkä kellukkeet pysty sitä estämään. Nythän kellukkeet eivät edes toimineet.

      Helikopteriturmat ovat käsitääkseni tuikiharvinaisia. Lieköhän ollut syynä lavan metallin väsyminen?

      Kirjoitin tuolla toisella palstalla, että tämä ei estä minua käyttämästä Copterlinea. Aion vastakin lentää työmatkani Tallinnaan sillä. Minä luotan yhtiön ammattitaitoon. Näitä samoja helikoptereita käytetään pelastustöihin myrskyssä, ja ne on todettu vakaiksi ja turvallisiksi.

      En tunne ilmailua sen kummemmin. Ajattelen vain itse tykönäni, että jos kopteri joutuu "ilmakuoppaan" eli alaspäin suuntautuvaan ilmavirtaukseen, niin minkälaiseen rasitukseen propellien lavat joutuvat siinä vaiheessa, kun ne taas alkavat kantaa. Kopterihan putoaa kuin kivi sellaisessa tilanteessa. Voivatko lavat katketa, kun virtaus lakkaa, ja kone törmää "normaalisti" kantavaan ilmakerrokseen? Lentokoneessakin joskus tuntee saman ilmiön, mutta lentokoneen nopeus on niin paljon suurempi, että ilmiö kestää vain hetken.

      • Pimeästä merestä on rankkaa duunia. Tuossa äsken virolainen mies totesi, että aina pitää
        olla kaksi miestä töissä.

        Vain puoli tuntia kerrallaan noin syvässä.
        Siinä kun sivuikkunasta vaan
        pääsee työskentelemään.

        Ei ole oikein ruotia tälläisiä asioita mutta osanottomme omaisille on paikallaan,
        jonka huomasitkin viestissäsi osoittaa.


    • Remmari

      Sukeltamisessa pitää aina olla pari. Yksin ei saa lähteä syvälle eikä vaaralliseen paikkaan. Se on aivan perussääntö. - Viranomainen tai muu virallinen taho varmasti noudattaa tätä turvallisuusohjetta kirjaimellisesti, koska urheilusukeltajatkin toimivat samoin.

      • Maalaismies*

        Tulee mieleen, kun ajattelee sitä iltaa ja säätä vaikka MM:ää katsomalla, että oliko sää liian rankkaa lähteä matkaan? Joutuvathan liikennekoneetkin silloin tällöin palaamaan tai lentämään turvallisemmalle kentälle huonon sään takia.

        Merellä oli tuulta 17 metriä sekunnissa. Siinä myrskyssä ei yksikään täysipäinen purjehtija lähde vapaa-ehtoisesti merelle. Keihäät stadionilla lentelivät miten sattuu, niin tämä turmakonekin. No, tutkijat tutkivat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      55
      3723
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      31
      2134
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      40
      2034
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      17
      1711
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1522
    6. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1472
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      79
      1423
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      137
      1154
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      90
      1115
    10. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      22
      1113
    Aihe