"Hautautui" molemmilta mailta jotenkin MM-kisahumuun.
Maailmanmenoa palsta meni heti aivan sekaisin.
Medioissa tapauksesta on paljon puhuttu enemmän allekirjoittanutta huoletti
Discoveryn laskeutumissen onnistuminen, samoin Kamshatkan sukellusvene tapaus.
Molemmissa oltiin riskirajoilla.
Sentään 8 suomalaista tässä Eestinrannikon turmassa.
Järkyttävä kopteriturma
4
405
Vastaukset
- Remmari
Ihmisiä kuoli. Rauha heidän sielulleen! Osanotto omaisille.
Onnettomuus oli yllättävä ja järkyttävä. Ei tällaista kukaan osannut odottaa. Vasta tänään kuulin TV:stä, että helikopteri kääntyy ylösalaisin vedessä, eivätkä kellukkeet pysty sitä estämään. Nythän kellukkeet eivät edes toimineet.
Helikopteriturmat ovat käsitääkseni tuikiharvinaisia. Lieköhän ollut syynä lavan metallin väsyminen?
Kirjoitin tuolla toisella palstalla, että tämä ei estä minua käyttämästä Copterlinea. Aion vastakin lentää työmatkani Tallinnaan sillä. Minä luotan yhtiön ammattitaitoon. Näitä samoja helikoptereita käytetään pelastustöihin myrskyssä, ja ne on todettu vakaiksi ja turvallisiksi.
En tunne ilmailua sen kummemmin. Ajattelen vain itse tykönäni, että jos kopteri joutuu "ilmakuoppaan" eli alaspäin suuntautuvaan ilmavirtaukseen, niin minkälaiseen rasitukseen propellien lavat joutuvat siinä vaiheessa, kun ne taas alkavat kantaa. Kopterihan putoaa kuin kivi sellaisessa tilanteessa. Voivatko lavat katketa, kun virtaus lakkaa, ja kone törmää "normaalisti" kantavaan ilmakerrokseen? Lentokoneessakin joskus tuntee saman ilmiön, mutta lentokoneen nopeus on niin paljon suurempi, että ilmiö kestää vain hetken.Pimeästä merestä on rankkaa duunia. Tuossa äsken virolainen mies totesi, että aina pitää
olla kaksi miestä töissä.
Vain puoli tuntia kerrallaan noin syvässä.
Siinä kun sivuikkunasta vaan
pääsee työskentelemään.
Ei ole oikein ruotia tälläisiä asioita mutta osanottomme omaisille on paikallaan,
jonka huomasitkin viestissäsi osoittaa.
- Remmari
Sukeltamisessa pitää aina olla pari. Yksin ei saa lähteä syvälle eikä vaaralliseen paikkaan. Se on aivan perussääntö. - Viranomainen tai muu virallinen taho varmasti noudattaa tätä turvallisuusohjetta kirjaimellisesti, koska urheilusukeltajatkin toimivat samoin.
- Maalaismies*
Tulee mieleen, kun ajattelee sitä iltaa ja säätä vaikka MM:ää katsomalla, että oliko sää liian rankkaa lähteä matkaan? Joutuvathan liikennekoneetkin silloin tällöin palaamaan tai lentämään turvallisemmalle kentälle huonon sään takia.
Merellä oli tuulta 17 metriä sekunnissa. Siinä myrskyssä ei yksikään täysipäinen purjehtija lähde vapaa-ehtoisesti merelle. Keihäät stadionilla lentelivät miten sattuu, niin tämä turmakonekin. No, tutkijat tutkivat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t553723- 312134
- 402034
Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin171711Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐401522Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?251472- 791423
- 1371154
Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät901115Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..221113