Paras pizza?

Mistä saa Mansen parasta pizzaa/ kebabia/ grilliruokaa?
284139
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

Parasta pizzaa saa Kotipizzasta
Parasta Kebabia Suleimasta
Parasta Grilli ruokaa Tammelantorin kioskista

Äänestä
  • Paras grilliruoka on Ullan grillissä Tammelan torilla.

    Äänestä

  • Tampereen ehdottomasti parasta pizzaa saa Hervannan Hevalista, ehkä jopa Suomen parasta pizzaa...

    Äänestä

  • Kipa05 kirjoitti:

    Tampereen ehdottomasti parasta pizzaa saa Hervannan Hevalista, ehkä jopa Suomen parasta pizzaa...

    Johan muutama vuosi sitten pari italialaista häiskää kehui Valtimon Seiskan pizzoja parhaimmaksi. Eivät tosin välttämättä käyneet Hevalissaa.

    Äänestä

kaikissa paikoissa en ole käynyt, mutta mitään erinomaista pizzaa en ole saanut oikein mistään, hyvää joskus Napolista.
Hyvää Kebappia sai ehkä jostain noin 10 vuotta sitten, nykyään ei ole tullut eteen. No JallaJallassa oli ihan syötävää ja annos oli suht hyvän kokoinen. Noita voi katsoa myös tuolta:
http://www.kebabille.com/arvostelut/kunta-rank.php?kid=372
Mutta jotkut ravintolat on kyllä yliarvostettuja tuolla listalla tai sitten mulla on vain erilainen maku kuin suurimmalla osalla tuolla listalla kävijöistä.
Grilliruokaan en ole niin perehtynyt, jos sitä tekee mieli niin käyn duck's burgerissa lempääläntien varressa, koska sieltä saa hampurilaisiin suht hyvät kokolihapihvit.

Äänestä
  • Itse kävin eilen tuolla "Duck's Burger" mikä on ysitiellä

    Kivan näkönen paikka, ja kodikas, sisällä vain 4 pöytää ja yksi "baarijakkarapöytä"

    Olut oli todella halpaa, vaikka en ostanutkaan

    Mutta sitten ruokapuoleen

    Ostin makkarerunat, annos oli iso, halpa ja sain juuri ne mausteet mitä halusin (ei siis mitään salaatteja tms. "väkisin" mukaan)

    Minulla on kokemusta noin 50 eri grillikioskista Suomen alueella

    Mutta tuo Tampereen vaikka veti ehdottomat pohat, ransikset ihan OK mutta makkarat oli niin kuvottavia että ei mitään rajaa, pyreitä palasia... ehkä eilistä mustaa makkaraa tms... ekaa kertaa jäi tosiaan makkarat syömättä... Eli huonoin ruoka ikinä

    Ja lisäksi tuntuu että Tampereelta ei löydy "aitoa grilliä" mistään, mikä olisi auki aamusta yö myöhään... turussa kun näitä on kymmeniä

    Äänestä

  • Viimeinen kunnon perusgrilli on kalevassa, ABC:n edessä!

    Äänestä

Finlaysonin alueella olevasta Bella Romasta saa todella hyvää pizzaa. Ainoa miinuspuoli on (ajoittain) todella paska palvelu.

Äänestä

Asematunnelin etnisten pizzapaikassa oli hyvät salmipitsat yönälkään.

Äänestä

On olemassa vain huonoa ja kohtuullista pizzaa, vain syötäväksi kelpaavaa ja kelpaamatonta kebabia ja grillistä ei saa mitään elintarvikekelpoista.

Ortodoksisen kirkon luona olevan ravintolan miljöö on fiinimpi, samoin kuin Tsaari I/II:n kadun pornokauppaa vastapäätä olevassa. Molemmat valmistavat rasvaisia suolalättyjä. Yleensä pizzeriassa ruokailijan toivo kiinnittyy salaattiin ja punkkuun.

Äänestä

Syökö joku vielä tuollaista roskaruokaa? Lihottavaa, vitamiini köyhää hiilarimössöä, kuten burgeritkin, sun muut sörsselit mitä pikaruokapaikat tarjoavat... Kebabliha salaatilla on ainoa järkevä vaihtoehto, jos haluaa pikaruokaa, joka ei lihota. Amerikan maailman ylipainoisinta kansaa kun katselee, niin siinä korrelloituu pikaruoan "edut". Suurin syy on maissitärkkelys, jota myös suomessa yritetään lähes joka ruokaan sotkea, joten jokaisen olisi katsottava mitä suuhunsa työntää ja vaadittava selitys myyjältä, jos sitä ei tuotteesta löydy. Vaihtoehtona on sydän ja verisuonitaudit jo kolmenkympin jälkeen. ps.maissitärkkelys/siirappi on lähes poikkeuksetta myös GMO tuotettua. (googlettakaa kirjainyhdistelmä, jos ette tiedä) -Toki taas jonkun kannattaa tähänkin vastata, että määhän syän mitä haluan ja siihen jo etukäteen vastaan: Ihan vapaasti, omathan on hautajaisesi. :-D

Äänestä
  • Ja kebablihaa pidät hyvänä ruokavaihtoehtona???!?

    Äänestä

  • omg kirjoitti:

    Ja kebablihaa pidät hyvänä ruokavaihtoehtona???!?

    Kebabliha on pskaa, kun tilaa Falafel keppanan, niin lihamoska on korvattu paremmalla kasvispihvillä. Hyvän kebabpaikan tunnistaakin siitä, että niitä on valikoimissa.

    Äänestä

Eiköhän sitä oo syöty jo 50-luvulla kaikenlaista ruokaa, on käytetty voita ja kermaa, elää vieläkin ne vanhat ihmiset. Mulla ainakin sekois pää, kun kyttäis kaikkee mitä suuhun pistää. Sillon tällön roskaruoka ei oo haitaksi, muuten syö normi safkaa ja liikkuu.

Äänestä

Itse tekemällä saa parasta. Ei ole ruokaa, mitä teollisuus ja suuret yritykset eivät jätä pilaamatta.

Äänestä

Koskipuiston Rossosta saa tosi hyvät pitsat, mutta senhän olet tässä melkein kymmenessä vuodessa oppinut tietämään.

Äänestä

Pizzeria Nina kebab
Peltolammella
Parasta!

Äänestä

Kymmenen kynttilää kakussa!

Äänestä

Peltolammelta känkystä tulee ripuli! Syökää ennemmin mustaa makkaraa.

Äänestä

Nina on paras ja sit Herwoodin paikka tai no tasapeli Heval

Äänestä

Mansesta ei saa hyvää pitsaa mistään, koska kukaan ei oo vielä kehittänyt sitä mustamakkarapitsaa. Ruvekkaa nyjjo tekemään sitä ja vähän äkkiä!

Äänestä
  • Pizzeria Napolissa on listalla ollut jo vuosia mustamakkarapitsa.

    Äänestä

Parasta kebabia saa Nokian puolelta Kulta-pizzeriasta Rounionkadulta. Rullakebab sieltä matkaan, älyttömän hyvää.

Äänestä

Evin sammonkadulla on kyllä hyvä.

Äänestä

Yksi suosittu pizzeria Tampereella, joka tunnetaan erityisen hyvästä pizzasta, on Pizzeria Napoli. Heidän pizzaansa kehutaan usein laadukkaista raaka-aineista ja perinteisestä käsityöläisestä valmistustavasta. Myös Pizzeria Raffaello ja Pizzeria Rax Tampereella ovat saaneet hyvää palautetta herkullisista pizzoistaan.

Äänestä

Heh perinteinen valmistustapa napolissa kun taikina tulee valmiina hoh hoh kiäh kiäh.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Vierailija kirjoitti:

Mistä saa Mansen parasta pizzaa/ kebabia/ grilliruokaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu