Käyttis on XP. Minulla on parina yönä ilman mitään syytä kone käynnistynyt. Kone on ollut Lepotilaan sammutettuna. Palomuuristakaan ei löydy käynnistyksen syytä eikä mitään örkkiäkään ole. Onko muilla käynyt näin ja mikähän mahdollinen syy olisi?
Yöllinen salaperäinen käynnistyminen.
erkkiz
122508
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Tsekkaa BIOSista ja Device Managerista, että verkkokortin, jos sellaista on, asetuksissa ei Wake-On-Lan ole päällä. Tuo herättää koneen horroksesta jos joku yrittää ottaa koneelle yhteyttä.
(Ihan varmuuden vuoksi: Älä pelästy noita yrityksiä, suurin osa niistä on ihan harmittomia. Palomuurihan sinulla on tietysti kunnossa, vai kuinka?)
....................
Luulen että sulla on mallu koneessa "malware"
eli aja tälläsen ohjelman kanssa se läpi niin luulen että ratkaisu löytyy...!
a2
http://www.emsisoft.com/en/
Sieltä saa suomen kielisen päivityksen imutettu!
Jos sinulla on jokin ohjelma joka hakee automaattisesti päivityksiä tietyin väliajoin niin silloin kone herää lepotilasta. Vaikkapa windowssi tai palomuurisi voi niin tehdä.
mutta ei yöllä.
kurkkii mitä tavaraa koneellasi on :)
mutta palomuuri ei ilmoita.
voi aiheuttaa itsestään käynnistymisen lepotilassa...
koska asun kaupungin, melkein keskustassa.
ja kumarran.
Miksi et sammuta konetta yöksi? Mitä luulet voittavasi valmiustilalla...
sama kuin lepotila.
Lepotilan määritelmä: Tietokoneen siirtyessä lepotilaan kaikki tietokoneen muistissa olevat tiedot tallentuvat levylle, minkä jälkeen sammuu näyttölaite, kiintolevy ja lopuksi koko tietokone.
Kun tietokone käynnistetään seuraavan kerran, työpöytä näyttää täsmälleen samalta kuin ennen lepotilaan asettamista. Tietokoneen palauttaminen lepotilasta on hitaampaa kuin valmiustilasta palauttaminen.Mutta kuitenkin nopeampaa kuin kokonaan sammuttaminen.