mittarivalojen polttimot

mikähän mahtaa olla mittarien taustavalojen tyyppi
ja teho , vois hommata valmiiksi ennenkuin ees avaa
ja montako niitä on ?
ilmeisesti kaks , nopeus ja pensa takana ja sit kierros ja lämpö - mittarien takana toinen

kiitos etukäteen
5623
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Taitaa olla provo, mutta olkoon.

Polttimoita on enemmän kuin ne neljä :D
Olisko totuus lähempänä kymmentä.

Irrota vaikka aluksi se suojalevy alapuolelta ja nappaa joku polttimo malliksi käsin vääntämällä mittariston alaosan polttimoista. Eihän niitä malleja kukaan ulkoa muista.

Lähimmästä esson baarista ei välttämättä löydy tarvittavaa määrää, mutta kunnon varaosaliikkeestä kylläkin.

Äänestä
  • ja kun mallit on selvillä, irroitat ensimmäiseksi sen muovikehyksen ruuveilla mittariston ympärillä. Tämän jälkeen parilla ruuvilla mittaristo irti, kaksi moninapaliitintä irti molemminpuolin, ja tulee nätisti ratin välistä.

    Äänestä

  • niin kyllä se irroittamalla selviää , ajattelin vaan et olis ollu jo valmiina oikea määrä ja tyyppi.. vaihdan samalla ne kaikki tausta valot
    no mä laitan ne tehot ja tyypin tänne kun olen homman tehny

    Äänestä

  • Mittariston taustavalon polttimoita on kylläkin vain kaksi kappaletta. Tehoa en muista, mutta lasikantaiset polttimot ovat kyseessä. Pitäisi löytyä ihan huoltoasemilta tai ainakin varaosaliikkeistä. Merkkivalojen polttimoita on toki useita ja ne ovat erilaisia. Mittariston polttimot vaihdetaan muuten E30-bemariin irroittamalla mittaristo. Ensin mittariston ympäriltä muovinen kehys irti, ja sen jälkeen paljastuu mittariston kiinnitysruuvit 4 kpl.

    Äänestä

  • jaska jokunen kirjoitti:

    Mittariston taustavalon polttimoita on kylläkin vain kaksi kappaletta. Tehoa en muista, mutta lasikantaiset polttimot ovat kyseessä. Pitäisi löytyä ihan huoltoasemilta tai ainakin varaosaliikkeistä. Merkkivalojen polttimoita on toki useita ja ne ovat erilaisia. Mittariston polttimot vaihdetaan muuten E30-bemariin irroittamalla mittaristo. Ensin mittariston ympäriltä muovinen kehys irti, ja sen jälkeen paljastuu mittariston kiinnitysruuvit 4 kpl.

    aivan niitähän oli vain kaksi. normi lasikanta 12v 3w ihan vakio juttu
    ja sit ne varotus suun muut valot ovat myös lasikanta mut vaan niitä 1,2 w eli pienempi kanta

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


316 -89 kirjoitti:

mikähän mahtaa olla mittarien taustavalojen tyyppi
ja teho , vois hommata valmiiksi ennenkuin ees avaa
ja montako niitä on ?
ilmeisesti kaks , nopeus ja pensa takana ja sit kierros ja lämpö - mittarien takana toinen

kiitos etukäteen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu