BMW 3-sarjalaisen...

laatua ?

Itselläni on käytettynä ostettu 2002 mallinen BMW 3-sarjalainen, ajettu 35 tkm. Kuten tunnettua, näissä ja monissa muissa eurooppalaisissa autoissa on ainostaan kahden vuoden pakollinen valmistajan myöntämä takuu.

Auton ensirekisteröinnistä tuli kevällä kolme vuotta ja samalla piti käydä katsastuksessa ensimmäistä kertaa. Yllätys oli valoja itse tarkastaessa melkoinen, kun rekisterikilven valohässäkät olivat täysin korrosoituneet takaluukun kahvan sisällä ja ainoastaan vihreää jauhoa ja polttimoiden lasit olivat jäljellä. Käsittämätön suunnitteluvirhe, ettei mahdollinen kosteus pääse näköjään sieltä pois. Takaluukun kahva (kokonaisena, ei saa vain valo-osaa) 195 euroa, kiitos. Tosin korinväriin maalattuna...

Nyt käsinpesun yhteydessä olivat "kromi"listat sivuikkunoiden ympäriltä täysin hapettuneet. Pesula ei ota vastuuta, heidän aineensa eivät tuommoista voi tehdä. Ei hajuakaan mistä hapettuminen johtuu, mutta ikävän näköiset listat kuitenkin ovat. En ole missään autossa vastaavaan törmännyt. BMW:n koritakuu ei kata irtonaisia osia, vaan osat menevät normaalin takuun piikkiin, joka siis on vuosi sitten päättynyt. Listat 466 euroa ja asennus 1 h työveloitus, kiitos.

Käsittämättömän huonoa laatua mielestäni tämän hintaluokan autossa. Kummatkin viat ovat iskeneet alihankkijan tekemiin osiin, kannattaisi varmaan tehtaan laadunvalvontaan panostaa hieman.

Sitten se vinkki: katsokaa nyt ennen takuun loppumista ainakin takaluukun kahvan sisälle, toivottavasti saatte edes sen valmistajan takuuseen. Itselleni ei enää BMW:tä tule. Tämä on toinen, ensimmäisestä menivät takajarrurummut täysin rikki, mutta olihan kilometrejäkin jo 85 tuhatta...

16

3855

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onkos se ollut...

      Lieko ollut finnairin kenttähenkilöstön ajokkina ennen, ja kunnon suolassa kylvetetty ennen sinun omistusta? 35 tkm ja -02.

      Vaiko saksan tuonti?

    • jaska jokunen

      BMW E46 Rekisterikilpivalo täydellinen valmistenro. 18186 4,50 € Ei todellakaan tarvitse mitään kahvaa ostaa.

      Toinen juttu kromilistat:
      Etuoven kromilista vas. 9290, 31,00€
      -//- oik. 9291 31,00€
      Samoin takaoviin maksaa 31,00€/kpl
      Minun laskutaidoillani ne tekee yhteensä 124 €

      Toisekseen Bemareitten kanssa paljon puuhaillessa ei ole vastaavaa vikaa tullut vastaan muissa kuin vanhoissa E30-korin Bemareissa, kun ikää on 15 vuotta.
      P.S. Niitä listoja ei muuten vaihdeta yhdessä tunnissa E46:een

      Sitten vielä nuo jarrut. En ole eläissäni vaihtanut takajarrurumpuja Bemariin, jolla olisi ajettu alle 200 000. Levyt ovat enemmän kulutustavaraa. Ei muuten, mutta saattavat kieristyä ja aiheuttavat tärinää. Mutta yleensä siinä parin sadan tuhannen kohdilla. Esim. jarrupalat kestää sen 150 tkm. keskimäärin. ja jarrukengätkin kestää aika kivuttomasti sen 200 000 km.

    • nupaha

      eikä oikein vakuuttanut. Mahtava auto oli ajella, mutta kun alle 90tkm:is piti vaihtaa alatukivarret eteen molemmin puolin ja katalysaattori niin kyllä auto lähti vaihtoon.

    • E46

      Pari vuotta on tullut ajeltua 2003 mallisella E46:lla. Auton toiminnallinen laatu ei ole todellakaan vakuuttanut. Uraherkkyys poislukien ominaisuudet ovat muutoin vastannet odotuksia silloin kun auto on kunnossa.

      Kaikki korjaukset ovat kyllä menneet takuuseen, mutta korjaamokäyntejä on ollut aivan liikaa:
      - rekisterikilven valo konaisuudessaan
      - lämmityslaitteen puhallin on vaihdettu 2 krt
      - sivuvilkut vuotaneet vettä sisään
      - lampunpesinten "hattuja" irronnut
      - laturi vaihdettu
      - erilaisia kininöitä sisustuksessa ja alustassa
      - moottorinohjauksen ongelmia
      - tiivisteiden nitinä (n kertaa yritetty korjata)
      - ...

      Täytyy vielä kokeilla yksi E90 ja sen jälkeen katsoa pitääko vaihtaa merkkiä.

      • Alex

        Moi !

        Kokeile 5-sarjalaista. On ilmeisesti aivan eri planeetalta.
        Minulla viimeinen 3-sarjalainen oli e30 mallia. Se oli aikoinaan mainio peli, mutta kun kerran on vitosen omistanut ei muita kipaa.

        --


    • Eka 3-sarjal.

      Mulla on käytettynä ostettu, 100tkm ajettu 00-mallinen 316i.
      Takaluukun listan alta löytyi kunnon ruostepesä. Ei siinä mitään kunnon hionta ja paikkamaalaus sille ja samalla lista korin väriin.

      Kumma kyllä ikkunanympäryslistat kiiltää kauniisti. Kävin juuri huollossa airbag-valoa nollauttamassa. Siinä odotellessa katselin vaihtoautoja ja monessa oli tosi rumassa kunnossa listat jopa vuoden kaksi vanhoissa oli pilkkuja merkkinä jonkinmoisesta hapettumisesta?

      Sisustuksen äänet on pysyneet hyvin kurissa. Joskus hattuhylly naksahtaa.

      Etupäähän pitäisi ilmeisesti vaihtaa "koiranluut". Kolisee jonkin verran kuopissa. Alapallonivelet eivät ole väljät se on todettu katsastusmiehen toimesta kuukausi sitten.

      Apukuskin puoleisen ikkunanostimen vaijeri oli irronut kiinnityksistään. Korjasin itse kustannus 0€, joka tosin aiheutti airbag-valon syttymisen, nollaus 30€.

    • 330rules

      Listoissa ei ole mitään vikaa, ajettu 150tkm. Tarkistin myös rekisterikilven valon kun joku tuosta samasta joskus valitti ja sekin oli ihan kunnossa. Jotain pitää tapahtua että sitä kosteutta sinne sisään pääsee, sen verran tiiviiltä näytti paketti.

      • Virallinen maahantuo

      • I.Go.R
        Virallinen maahantuo kirjoitti:

        Osastomme huomasi että olet näköjään itkenyt samaa useammallakin foorumilla

        http://tekniikanmaailma.fi/keskustelu/t2492

        Eikö yksi olisi riittänyt, mitä haet tällä? Yritätkö mustamaalata bmw:tä merkkinä?

        Eikö olisi riittänyt, että olisit jättänyt kaivamatta yli 5 vuotta vanhoja viestejä?!?


      • Maahantuoja
        I.Go.R kirjoitti:

        Eikö olisi riittänyt, että olisit jättänyt kaivamatta yli 5 vuotta vanhoja viestejä?!?

        Hmm. Nythän itsekin osallistuit.


    • Bmw for life

      "Kokeile 5-sarjalaista. On ilmeisesti aivan eri planeetalta.
      Minulla viimeinen 3-sarjalainen oli e30 mallia. Se oli aikoinaan mainio peli, mutta kun kerran on vitosen omistanut ei muita kipaa."

      Itse ajelen vain seiskalla. Vitonen tuntuu niin tusinatuotteelta. Naisetkin diggaavat seiskasta, jopa enemmän kuin noista mun urheiluautoista. Miten tässä näin kävi?

    • besserwit

      Miten te uskallatte sortua Saksan vehkeisiin? Jos tommoiseen laitat rahasi, on sama kuin polttaisit ne takassa. Kukaa ei huoli vaihdossa ja vikaa riittää ja hermot ja terveys menee.

      • historian havinaa

        ja tämäkin keskustelu aloitettu vuonna 2005, joten takuut ja valmistajan vastuut ovat varmaankin loppuneet ja tuskin enään löytyy tuon ikäistä autoa jolla on ajettu 35tkm


      • Bayerische Motoren W

        omasta kokemuksesta, autot tehdään saksassa. kaikkia vekottimia omistanu, mutta saksalaiset ollu niitä mukavimpia ja ei niissä mitään ihmeellisiä vikoja ole ollu, normaaleja kulutus osia menny.

        ennemmin ajan sakemannilla nauttien pienestä sisämelusta, sekä hyvästä ajettavuudesta ja vaihdan muutaman osan, ku jollai japsilla radiopeltorit päässä. tai ranskan ihanuuksilla vaahtosammutin ja diagnoosi laite kainalossa.


    • Finnodeutsch

      Hallo Her "besserwit" Du bist vielleicht ein lustiger idiot :) welch ein spasti hat da wirklich so eine meinung? du weisst wirklich von nichts, bist nur ein neidischer idiot! :) komm doch auch nach D und hol dir ein richtiges auto, und vergiss doch endlich diese asiatischen spielzeuge.

    • jalei

      Olen ajanut viimeiset 22 vuotta ainoastaan BMW:llä. On ollut 2 kpl e30 320, joista toisen ostin uutena ja ajoin sillä 14 vuotta. Yksi e46 320 ja kaksi kpl e90 318 i. Tällä hetkellä -10 mallin 318 i. Ainoa selvä tyyppivika 3-sarjan bemuissa on ollut nuo e46:n alatukivarret. Niitä joutui vaihtamaan turhan usein. Muut tässäkin ketjussa mainitut viat olen onnistunut väistämään. Tuuriako? En tiedä, mutta joka tapauksessa olen ollut tyytyväinen merkkiin viimeiset 22 vuotta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      129
      1343
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      100
      861
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      693
    4. 50
      587
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      12
      493
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      474
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      153
      451
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      30
      407
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      175
      384
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      25
      381
    Aihe