Leikeltiin miehen kanssa rastas pois naapurin marjapensaista. Naapurin paappa oli virittänyt verkot eilen, vaikka viinimarjat olisi voinut poimia jo aikoja sitten! Suojella nyt kahta pensasta sellaisialla härveleillä! S...tana! Sanon kyllä paapalle muutaman hyvin valitun sanan, kun joskus sen näen. Rastas onneksi selvisi hengissä koitoksestaan.
Muutama vuosi sitten äitini pelasti 4 siiliä oman naapurinsa mansikkaverkoista. Oli aika homma kaivella narut pois piikeistä. Naapurin äijä oli vaan sanonut "aijaa" asiasta mainittaessa. Onneksi nämäkin elukat säästyivät ilman pahempia vammoja.
Älkää ihmiset viritelkö verkkoja eläinten loukuiksi! Menkää itse vahtimaan puskien viereen, jos ette kerran lintuja tai muita eläimiä lähistöllä siedä!! Tai älkää kasvattako marjoja ollenkaan!
Verkot pois!!!
Potuttaa
4
741
Vastaukset 4
- raivaa
vaikka pienen siilin kustannuksella
- räkätit
mitäs lentää verkkoon, kuka on käskenyt marjoja syömään, varsinkaan ihmisten pihoilta
- käyttää päätään
ja laittaa jotain muuta pelotinta räkäteille. Itse suren siilejä, tosin jos verkkojen alaosan laittaa riittävän ylös, eivät siilit niihin mene. Mutta on muitakin rastaita kuin räkätit, ja niitä tulee tosi sääli.
- räkättejä
verkossa ja verkon ulkopuolella
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1541422Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1281150Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset216849- 64772
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus57642- 34564
- 52562
- 46550
Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt187548En osaa kirjoittaa sulle edes anteeksipyyntöä
Koska en tiedä miten voit. Olen hieman kauhuissani ja järkyttynyt, jos olen sinua ahdistanut. Tunteiden prosessointi o29532