Verkot pois!!!

Potuttaa

Leikeltiin miehen kanssa rastas pois naapurin marjapensaista. Naapurin paappa oli virittänyt verkot eilen, vaikka viinimarjat olisi voinut poimia jo aikoja sitten! Suojella nyt kahta pensasta sellaisialla härveleillä! S...tana! Sanon kyllä paapalle muutaman hyvin valitun sanan, kun joskus sen näen. Rastas onneksi selvisi hengissä koitoksestaan.

Muutama vuosi sitten äitini pelasti 4 siiliä oman naapurinsa mansikkaverkoista. Oli aika homma kaivella narut pois piikeistä. Naapurin äijä oli vaan sanonut "aijaa" asiasta mainittaessa. Onneksi nämäkin elukat säästyivät ilman pahempia vammoja.

Älkää ihmiset viritelkö verkkoja eläinten loukuiksi! Menkää itse vahtimaan puskien viereen, jos ette kerran lintuja tai muita eläimiä lähistöllä siedä!! Tai älkää kasvattako marjoja ollenkaan!

4

578

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • raivaa

      vaikka pienen siilin kustannuksella

    • räkätit

      mitäs lentää verkkoon, kuka on käskenyt marjoja syömään, varsinkaan ihmisten pihoilta

    • käyttää päätään

      ja laittaa jotain muuta pelotinta räkäteille. Itse suren siilejä, tosin jos verkkojen alaosan laittaa riittävän ylös, eivät siilit niihin mene. Mutta on muitakin rastaita kuin räkätit, ja niitä tulee tosi sääli.

      • räkättejä

        verkossa ja verkon ulkopuolella


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      72
      3053
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      55
      2715
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2325
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2178
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1996
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      54
      1896
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1576
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1537
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1370
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      29
      1339
    Aihe