Häätö kekomurkuille, sivistyneesti ?

Pihassamme on iso, metrin korkuinen muurahaiskeko.
Murkkuja alkaa olla jo melkein joka paikassa, ja valitettavasti on tehtävä valinta siitä kenelle kuuluu tontin hallintaoikeus.

Onko tiedossa mitään konstia, jolla saisi murkut lähtemään ns. vapaaehtoisesti ? En välittäisi ryhtyä biologisin asein käytävään sotaan, enkä myöskään välittäisi odottaa talveen asti, jolloin keko olisi ilmeisesti helpoiten siirettävissä naapurin tontille. Kiitän kokeneita etukäteen !
3291
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

samaa vikaa täälläkin päin. koitti sitä pesää/kekoo siirtää kesällä tai talvella niin aina alkaa tekeen uutta pesää/kekoo. jos tiiät hyvän aineen millä lähtee niin kertoisitko mullekki jos ei muuten niin loppu kesästä vaihdain vähän maata kauhalla.

Äänestä

ainakin jonkun verran.
Kyllä se niin on, että muurahaisiin ei taida auttaa muut keinot kuin ne "yhdyskuntamyrkyt". Se on sitä nykyaikaa. Tuo mainitsemani Bio-kill on ekologisesti hajoava "myrkky" ja ainakin sillä olen noita pienempiä pesiä kivijalan alla hävittänyt joskus jopa menestyksellisesti.

Äänestä

Jotkut muurahaisyhdyskunnat ovat yhteistyökyvyttömämpiä kuin toiset, ihan samoin kuin ihmisyhteisötkin. Kerron esimerkin: Meidän tontin yhdessä laidassa oli koivun juurella iso muurahaiskeko. Murkuilla oli tosi lyhyt matka lyspsämään siinä koivussa asuvia kirvoja. No, en kuitenkaan tykännyt siitä pesästä ja lapioinkin koko höskän tien toiselle puolelle lahon kannon päälle. Ja kas kummaa, muurahaiset ottivat välittömästi vinkistä vaarin ja alkoivat panna muutto-operaatiossa mullinmallin mennyttä kekoaan uudelleen järjestykseen siellä tien toisella puolella. Tosin ne käyvät edelleen lypsyllä siinä samaisessa koivussa. Tien yli marssii jatkuvasti hirmuinen muurahaisarmeija koivuun ja koivusta pois takaisin uuteen kotikekoon. Mutta entäs nämä toisen jästipäät tontin toisella laidalla? Eivät muuttaneet milllään ilveellä. Hajotin pesän lukemattomia kertoja. Lapioin sen samalla tavalla tien toiselle puolelle mielestäni hyvään paikkaan, ja jääräpäät eikun takaisin samaan paikkaan pesän tekoon. Peitin keon heinillä, kaasin sinne kaikenlaisia liemiä ja litkuja, ei mitään apua. Kokeilin myös mäntysuopaa joka yleensä häätää hyönteiset kasveista. Ei auttanut. Lopulta ostin sitä biomyrkkyä- mitä-lie ja se tehosi. Porukka hylkäsi pesänsä ja rakensi uuden kahden metrin päähän, tosin naapurin puolelle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jansu kirjoitti:

Pihassamme on iso, metrin korkuinen muurahaiskeko.
Murkkuja alkaa olla jo melkein joka paikassa, ja valitettavasti on tehtävä valinta siitä kenelle kuuluu tontin hallintaoikeus.

Onko tiedossa mitään konstia, jolla saisi murkut lähtemään ns. vapaaehtoisesti ? En välittäisi ryhtyä biologisin asein käytävään sotaan, enkä myöskään välittäisi odottaa talveen asti, jolloin keko olisi ilmeisesti helpoiten siirettävissä naapurin tontille. Kiitän kokeneita etukäteen !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu