Hei, onko kukaan ollut matkalla etelä-afrikassa, erityisesti johannesburgissa ja mumpalangassa (safarilla)? Millaiset oli kokemukset? Entä tuntuiko afrikan sisäinen lento (south african airline) turvalliselta? Onko kukaan kuullut mitään lento onnettomuuksista tuolla? Kiitos jo etukäteen! :)
Etelä-afrikka, johannesburg/mumpalanga
2
914
Vastaukset
- africa
Olin itse toukokuussa Krugerin luonnonpuistossa, joka on siis Johannesburgista n.kuuden tunnin matkan päässä kohti itää..
Suosittelen lämpimästi!! Olin järjestetyllä safarilla 4 päivää ja kokemus oli loistava! Hintaan kuului ruoat ja majoitukset. Reissu lähti Johannesburgista.
Eläimiä nähtiin paljon;leijonia,sarvikuonoja,buffaloita,kirahveja,norsuja ym.
Yhden päivän vietimme yksityisessä safaripuistossa. 2 yötä nukuimme teltoissa ja yhden yön bungalowimajoissa.
Jos matkustat yksin(kuten minä tein) kannattaa ottaa tuollainen valmisryhmämatka, koska siellä tutustuu muihin matkustelijoihin. Menin safarille Bundu safari-nimisen firman kautta ja kaikki toimi tosi hyvin. Opas oli tosi asiantunteva ja meininki muutenkin rentoa.
Lensin Kapkaupungista Johannesburgiin OneTime-lentoyhtiöllä, joka on Etelä-Afrikan sisäinen halpalentoyhtiö. Kaikki sujui ongelmitta ja matka oli halpa. Tottakai noita onnettomuuksia joskus on, mutta ihan yhtä lailla niitä on muidenkin maiden lentoyhtiöissä. En kuitenkaan kuullut, että näissä E-Afrikan lentoyhtiöissä olisi sen enempää ollut onnettomuuksia.
Toivottavasti tämä tieto auttoi. - misse
johannesburg on upea paikka. olimme myös durbanissa, kapkaupungissa ja wildernessissä. lentoyhtiöt ovat aivan turvallisia, ei sellaisia kannata miettiä tai menee matka piloille ;) olimme talvisaikaan mutta lämmin oli silti. rikkaus ja köyhyys yhdistyy näkyvästi, ihmiset ovat ystävällisiä ja ruoka hyvää. hauskaa matkaa!!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell482318Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1461887Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.581865Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1091471- 311445
Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,551171- 691086
Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.831085Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd103881Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗54877