Kuinka paljon nettotuloista saa mennä asuntolainanhoitoon. Olen kuullut 40-45% nettotuloista. Onko näin? Myös olen kuullut että lainanhoitokulut asumiskustannukset yhteenlaskettuna ei saa ylittää nettotuloista tiettyä prosenttiosuutta
asuntolaina
ottaja
41287
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
nettopalkasta vähennetään kaikki kiinteät kulut,esim,vakuutukset,puhelin,sähkö,auton kulut,ruoka,yms...... jäljelle jäävästä summasta saisi lainanhoitokulut olla 30-35%.tämä on yleinen käytäntö kaikissa pankeissa.ps.on ehdottomasti lainanottajan etu jos tätä laskukaavaa noudattaa.
Nykyään tahtoo olla niin että palkan netosta 40% on max.. Eli ei vähennellä muuta kuin verot ja siitä 40%.
Asunnot niin kalliita ettei lyhennyksen muuten mahdollisia.
kyllä muuten vähennellään.kaikki kiinteät kulut.myös toiset lainat esim, kulutusluoton lyhennykset.ja varmasti vakuutukset,puhelin,sähkö,matkakulut yms,,.
Suositus on, että asumiskulut (lyhennykset + vastike) olisi max 40 % nettotulosta. Muut kulut vaihtelevat ihmisillä yllättävän paljon, 40 % ei ole mikään ehdoton katto.
Omat asumismenoni ovat tällä hetkellä 51 % kaikista tuloista (nettopalkka päätoimesta + verottomat tuet + sivutulot). Onneksi 7/2006 on viimeinen lyhennys.