Onko tietoa?Missä kiilloitetaan erilaisia rosteriosia!
Rosteriosat kiiltäviksi
Puunaaja
2117418
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
itse?
Huoltoasemilla myydään cleaneria(esim. Korrek), jolla putsataan maalipintoja. Tai järeämpi aine: Farecla, hieno sellainen.
Jos putsattavaa on paljon, tehdään se hiontakoneella, joita taitaa saada vuokraamoistakin.
Kuinka kiiltävää haluat? Aluksi ihan hankausneste Vim tai Pirkka voisi auttaa. Kiellettyjä konsteja ovat teräsvillat ja teräsharjat, niillä saa rosterinkin ryostumaan. Parempaa kiiltoa saa rättilaikalla ja rälläkällä, kiillotusvahaa käyttäen. Käsikonsti on laittaa kiillotusvahaa (BoatRubbing) villasukkaan ja hangata ja jynssätä ja jynssätä ja hikoilla ja hangata. Teollisuudella on sähkökemiallisia konsteja.
Osta Autoglymin kiillotustahnaa ja ota sileähkö karhunkieli alkujynssäykseen ja jatka esim villasukalla tai muulla karhealla kangaskappaleella. Näin olen saanut oman veneen teräsosat aika hyviksi. Jos peilinkiiltävää haluat, voi olla edessä turvautuminen kaupalliseen yritykseen. Niiden olinpaikasta ei ole havaintoa.
***Kiitokset vaanteille jo vastanneille:Olen tietenkin kokeillut jo kaikkia"ns kotikonsteja"ja tiedän mitä niillä saa aikaan!!!Siksi kysyinkin Firmaa joka ko työtä tekee.Kyseessä on vaikeitakin muotoja joita ei kotikonstein kiilloitete millään konstilla niin että tulee KIILTÄVÄ pinta.
Teetkö jotain näyttelyesinettä, vai oletko muuten vain perfektionisti ;-)
Tarkoitat varmaan sähkökiillotusta , en muista juuri nyt firman nimeä mutta toimi aikoinaan Helsingin tattarisuolla ,fareglat on pili pali juttuja tähän verrattuna.
Eräs jo iäkäs, mutta mainetta niittänyt suomalainen veneenrakentaja sanoi, että turha niistä veneistä on mitään Chippendale-lipastoja tehdä. Pitää perkele kestää, kun myräkässä vinssinkampi lentää sitloodan pohjalle ilman, että kippari suree lakkapinnan menetystä. Kiillotus kuuluu hot rod-hemmoille, merellä se ei kauan kestä.
**Löytyi!!!Kiitokset vaan vinkistä,juuri sähkökiilloitusta tarkoitin.Hyrylässä Hiomex tekee ko:työtä . "Krouvin ystävää" suosittelen pitäytymään ympyröissään,koska ei liity veneilyyn! Ja mitä tulee JUSSIN kommenttiin...Että en haluaisi olla sellaisella reissulla jossa vinssikammet sinkoilee...Kiitokset ja hyvää purjehdus loppukesää!
Kyllä se kiillotetty rosteri varmasti kestää yhtä hyvin kun kiillottamatonkin. Ja luullakseni on totta että kiiltävä ja hyvin hoidettu lakkapinta kestää paremmin kolhuja kun parhaat päivänsä nähnyt lakka.
Mielestäni on mukavampi purjehtia veneellä joka on hoidetun näköinen. Hoidettu vene kestää kauemmin ja paremmin kuin hoitomaton.
Jos teillä on tosiaan rosteriset osat meriveneessä niin kiillotusta riittää, rst himmenee heti kun saa merivettä kylkeensä, joten niitä on mahdoton pitää "peilikirkkaina" ja kirkkaassa näkyy heti kaikki jäljet, harjattu pinta on parempi "silkinhimmeä". Jos osat ovat HST=haponkestävää niin kiillotus pysyy yhden kesän "tosikirkkaana" mutta vaatii uuden käsittelyn joka kevät. Sitten tuo sähkökillotus jossa osa upotetaan katalyyttiin niin se syö kappaletta aina heikommaksi eli ainetta poistuu. Jos kappaleessa on kierteitä (pultteja ) niin kierteet pitää suojata käsittelyltä muuten on edessä uusien "jenkojen" teko kun vanha ei enää pidä. Lakkaamalla saa kiillotuksen pysymään hetken kauemmin mutta lakka palaa kun köydet hankaa (kitka kuumentaa) ja tuloksena mustia hankautumia. Jos haluaa peilikirkasta niin HST-terästä ja jokakeväinen kiillotus. Ei hankausjauheella vaan vahalla ja lumpulla
***NO Metallimies!Selvitätkö vähän tarkemmin RST:n /HST:n teknisiä ominaisuuksisia....Luulen että on puurot ja vellit mennyt vähän sekaisin.Tutki aineet:304-309-316-316L-ja329.Mutta ota selvää mikä aine merivedessä on se joka estää RST:n käytön!Entä hitsauslangat?
Miten niin puurot/vellit. AISI 316 on haponkestävää ja AISI 304 rosteria. Erilaisilla lisämerkeillä kerrotaan aineen ominaisuuksista lähinnä kuinka paljon kromia on tuotteessa. Hitsauspuikkoja ja lankoja on kaikille laaduille satoja erilaisia. Samoin rosteria löytyy noin 50 erilaatuista katso http://www.asva.fi/asva_web/rr_icc.nsf/(Images)/Tuoteluettelo/$File/Ruostumattomat_terakset.pdf?OpenElement
Kaikki meriveden kanssa kosketuksiin joutuvat osat valmistetaan nykyään haponkestävästä teräksestä, joka on myös helpommin kiillotettavaa.
Linkkitaulukon lopussa on eri laatujen vertailutaulukot
Toiset puunaa, toiset purjehtii.
Jos tosiaan haluat kiiltoa niin sielläpäin löytyy firmat. Hiomapojat, mekahionta yms, jotka taitaa kiillotuksen. Sähkökiillotus on näihin verrattaessa melko himmeä. En tosin tiedä miksi veneen osan pitää kiiltää noin kirkkaasti, mattapinta on kauniimpi minun mielestäni.
*Epäilen että sinä purjehdit pääsääntöisesti "KROUVIEN AALLOILLA" Et silleen!
että krouvi tässä yhteydessä tarkoittaa lujaa,ehjää, asiallisen siistiä tekoa mutta ei viimeisen päälle puunattua esinettä/ asiaa...;-)
Menemättä sen syvemmälle metallurgian saloihin erottelu "ruostumaton" ja "haponkestävä" on tarttunut Ruukinkin luetteloon puhekielestä. Kumpikaan laaduistaAISI-standardit ovat myös jostain kumman syystä jääneet roikkumaan jaloterästen yhteyteen, eiköhän meidän pitäisi puhua euronormeilla, esim AISI316 on jotakuinkin EN1.4401 ja AISI316L EN1.4404. "Ruostumattoman" suurempi kromipitoisuus ei ainakaan heikennä kiiltoa...
Yhteistä mainitsemillesi laaduille on, että käytännössä kummankin ruostumattomuus ja happojen kestävyys on sangen rajallinen.
...to that!
kyllä kiillotettu rst , kestää kiiltävänä suomen "meri"-ilmastossa sen mitä hst.Ero on siinä että rst "värjää" gelcoatin ruosteen punaiseksi (kokeile vaikka rst-ruuvi ruuvata johonkin , niin vuoden päästä on "ruosteen" värinen rengas kannan ympärillä)
Peilikiiltävästä mekaanisesti kiilotetusta putkesta kuitenkin on lähdettäva. Sähkökiillotus ei aja samaa asiaa.
älkää ny lapset väitelkö.. juuriharjalla taattu tulos kiilto on komia ja ominaisuudet säilyy