Ruusupapu - milloin ja miten käytetään?

Papu

Hei!

Olen kasvattanut ensimmäistä kertaa ruusupapua, ja satoa on tullut. Mutta nyt olen ällikällä lyöty, sillä en arvannut että ne pavut ovat sellaisia kovia ja karvaisia. Mistä tiedän että ne on valmiita? Ja mitä niille sitten tehdään? Syödäänkö ne karvoineen päivineen? Häh?

3

11750

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maarika

      Olen joskus keittänyt pilkottuna,mutta maku ei ollut erityisen hyvä.En suosittele keitettäväksi.Kauniita ovat roikkuessaan köynnöksessä.

    • Ruusupapuja voi keittää "miedosti suolatussa" vedessä ja syödä kuumina voin/margariinin kanssa. Vain hyvin litteitä palkoja voi syödä keitettynä, sillä kun pavut ovat suurempia, on palko sitkeä ja silloin pavut ovat jo "syötävän" kokoisia. Härkäpavuista ei syödä palkoja, mutta vihreät pavut voi keittää ja syödä. Ruskeita, eli tuleentuneita papuja pitää liottaa ennen keittämistä ja myös mieluusti kuoria ensin.
      Härkäpavuista voi tehdä monenlaisia muhennoksia ja samoin ruusupavuista. Härkäpavun näet osoitteessa: http://www.cedunet.com/~rte47

      • papu

        Kiitos neuvoista. Pitääpä avata palot ja kokeilla mihin ruokaan ne pavut menisivät. Palot on enimmäkseen tosi suuria, joten ovat jo varmasti ihan liian sitkeitä syötäviksi.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      29
      2350
    2. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      2293
    3. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      158
      2054
    4. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      35
      1650
    5. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      20
      1648
    6. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      51
      1037
    7. Mitä sanoisit mulle?

      Niin, mitä sanoisit mulle! Sille ainoalle, jota rakastat..
      Ikävä
      86
      995
    8. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      18
      939
    9. Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."

      Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To
      Tanssii tähtien kanssa
      24
      932
    10. Onneksi meidän välillä ei ole mitään negatiivista

      Olen tosi iloinen siitä.
      Ikävä
      114
      904
    Aihe