Kun menen märkään tai sateiseen luontoon, niin laitan päälle kumikengät ja kurahaalarit. Minusta ne ovat parhaimmat ja käytännöllisimmät varusteet luonnossa liikkuessa.
Onko kukaan muu käyttänyt vastaavia varusteita liikkuessaan luonnossa?
Mitä ollaan mieltä, jos on kurahaalarit päällä luonnossa liikkuessa?
Minusta ne ainakin sopivat eikä kastu edes ylävartalostakaan, kun nostaa henkselit. Kurahaalarit ovat myös tukevat ja pysyvät päällä hyvin eivätkä valu alaspäin niin herkästi kuin vyötärömalliset kurikset.
Minulla, kun on sellaiset aikuisten nepparihenkseleillä varustetut olkainkurahaalarit ja sit niissä on vielä jalkalenksut, jotka voi laittaa kumikenkien alle.
Kurahaalarit päälle luontoon
13
3469
Vastaukset 13
- hiki.
Kuinka hyvin kurapuku hengittää? Kastuuko "sisäpuolelta"?
- juha-antero36
Että tulee hiki, en pystyisi nauttimaan luonnossa moisissa hikihousuissa jotka yleensä vielä kahisee ja pitää ääntä niin paljon että ei kuule jos kettu huutaa tuskissaan kun seisoo hännän päällä.
- kalle
juha-antero36 kirjoitti:
Että tulee hiki, en pystyisi nauttimaan luonnossa moisissa hikihousuissa jotka yleensä vielä kahisee ja pitää ääntä niin paljon että ei kuule jos kettu huutaa tuskissaan kun seisoo hännän päällä.
Todella huonosti veikattu. Hyvät kurahousut eivät hikoa, ne ovat käytännölliset, suojaavat sateelta ja pitävät kulkijan lämpimänä sekä kuivana.
Sen enempää ei kurahousut kahise kuin tuulipukukansa torillaan. Torilla ei edes kuule ambulanssin ääntä kun mummot kahistelevat tuulipukujaan. - henkselikurikset
juha-antero36 kirjoitti:
Että tulee hiki, en pystyisi nauttimaan luonnossa moisissa hikihousuissa jotka yleensä vielä kahisee ja pitää ääntä niin paljon että ei kuule jos kettu huutaa tuskissaan kun seisoo hännän päällä.
Kyllä kurahaalarit suojaavat hyvin varsinkin sateisella säällä syksyllä. Kunnon kurahaalareissa ei tule hiki. Kurahaalarit suojaavat hyvin aina takamuksesta selkään ja rintaan. Kannatan henkselikurahaalareita.
- samuli
Minusta kuravaatteet sopivat luontoo ja minä käytän kurahousuja luonnos liikkuessani, sellaisia keltaisia.
- Kurahaalarit
Käytätkö sellaisia haalarimallisia kurahousuja vai vyötärömallisia? Kiinnostaisi tietää? Mistä päin Suomea olet?
- M49
Kurahaalarit kirjoitti:
Käytätkö sellaisia haalarimallisia kurahousuja vai vyötärömallisia? Kiinnostaisi tietää? Mistä päin Suomea olet?
Olen kotoisin Keksi-Suomesta.
T. Samuli - moooooo
En ikinä käyttäisi hyiii. Ei se haittaa vaikka kastuu aina voi vaihtaa vaatteita.
- 455
mulla on kurahousuja en vaan kehtaa käyttää mikä avuksi?
- Keltaisetkurahousut
Mä käytän kuriksia vähän syrjäsemmässä paikassa metsälenkillä. Otan kurikset muovikassiin ja puen metsässä... keltaset olkainkurikset.
- kurrejäisateentaa
Mulla on märkäpuvun housut ja hihat luontopolulla päällä.
- 42t24t
Mulla on brittiarmeijan gore-tex-pukua ja hattu :)
- kuravelliä
Kurikset kätevät koska pitää kurat myös sisällä jos sattuu tulemaan housuun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 51991
- 98984
Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i20837- 134792
Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t121766Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔39693- 45656
Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke22626Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45610- 19596
- 40581
- 46578
- 34552
Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.72548Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa
Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka137526Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast44516Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok114514- 47505
- 25502
Pahkalassa tapahtuu
Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi8495