Mitä mieltä näin yleisesti ottaen olette urheilu-autosta ja sillä kaahailemisesta yleisillä teillä, kuskina yli kolme kymppinen mies, joka väittää osaavansa ajaa (kilpa-ajo taustaa) ja hallitsevansa autonsa ? Kyseinen kuski koettelee autoaan teillä reippaasti yli 120 linssissä. Auto on tietenkin eri kuin amkki pojan peugeut, "tehty" lujaa ajamiseen, pysähtyy nopeasti ja tottelee...
Eli onko kellään kokemusta tälläisessä tilanteessa tieltä suistumisesta, sakoista, onnettomuuksista tjms? Eli onko tämän kaltainen kaahailu oikeasti "turvallinen harrastus". Lisättäköön vielä, että kyseinen ihminen kaahailee kertoo kaahailevansa vain yksinään, mutta mutta...kyydissä olen ollut!...:)
Eli onko kellään kokemusta tälläisessä tilanteessa tieltä suistumisesta, sakoista, onnettomuuksista tjms? Eli onko tämän kaltainen kaahailu oikeasti "turvallinen harrastus". Lisättäköön vielä, että kyseinen ihminen kaahailee kertoo kaahailevansa vain yksinään, mutta mutta...kyydissä olen ollut!...:)
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ajaahan ne maailman parhaat formula kuskitkin jatkuvasti ulos ja tekee alokasmaisia virheitä, se siitä "ajotaidosta".
Ei kukaan, joka OIKEASTI osaa ajaa, kaahaa missään yleisillä teillä. Sitä varten on moottoriradat. Taisi tällä henkilöllä loppua kilpa-ajoharrastus taidon puutteeseen, ja nyt pitää esitellä yleisillä teillä taitojaan.
kannattais olla hiljaa ja mennä töihin kateellinen
itse kertoo osaavansa ajaa,niin siihen voi suhtautua epäillen.Suistukoon vaan tieltä...yksinään.Kannattaisko sinunkin harkita muuta kyytiä??
varmaankin, jos jatkuvasti ajaa tuolla tyylillä. Ei siinä auta mikään rata-ajokokemus tai hiilikuitujarrut kun fysiikan lakien kanssa hengaillaan.
Pyydä sitä tekee testi. Ajaa suoraa tietä 60 kmh ja viivalta jarruttaa. Sä voit jäädä kadunreunaan seisomaan sen etupuskurin kohdalle. Sit sama homma uusiks ja vain 20 kmh lisää vauhtia, sehän ei oo paljon, eihän? Reaktioviiveen takia tämä jarrutus alkaa noin kuusi metriä myöhemmin.
Sitten näiden kahden jarrutuksen jälkeen kaveri voi tulla kertomaan sinulle kuinka hyvä kuski hän on...
mitä stten piä sinä vaan huoli omista asioistas ja aja äitis autolla nössö