Svenska i hufvudstaden

sunwae

Idag reste jag till Helsingfors för att närvaroanmäla mig vid universitetet där jag skall börja studera i höst. För skojs skull beslöt jag mig för att försöka klara mig med svenska under dagens lopp. Det gick faktiskt väldigt bra, alla från vaktmästaren till studierådgivaren svarade mig på utmärkt svenska. Såvitt jag kunde urskilja var bara en av de människor jag pratade med finlandssvensk.

Bara en studerande (som jag frågade om vägen) ursäktade sig vänligt och sade att hon var bättre på finska. Så jag bytte till finska och så var det med det (även om min finska ironiskt inte löpte så bra den gången).

Jag antar att universitetet är en exceptionellt tvåspråkig anstalt, men trots det! Om det ändå alltid vore så problemfritt och lätt! Man glömmer lätt att det i Helsingfors lever dubbelt så många svenskspråkiga som på hela Åland.

4

792

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nippertippan

      Jag har en kompis som sedan Husis' kampanj med 'Svenska på stan' har gjort precis som du gjorde, dvs alltid börjat på svenska. Han har berättat att det går förvånansvärt väl. Om vi alla skulle sätta igång och alltid i första hand tala svenska och sen först byta till finska så kanske dom här påhoppen med 'suomessa ei tarvitse ruotsia' och 'suomessa puhutaan suomea' skulle minska. Jag kan bra förstå att våra finskspråkiga medbröder tror att vi inte finns om vi bara talar svenska 'i smyg'och de aldrig, vare sig hör svenska eller har en chans att använda sin 'pakkoruotsi'.
      Jag föreslår att vi gör ett experiment och berättar sedan här i spalten hur det gick.

      • ultriksi

        Gören I det! 'Suomessa puhutaan suomea... och också svenska'. Jag är nog alltid färdig att tala svenska med mina svenskspråkiga medborgare.


      • ultriksi
        ultriksi kirjoitti:

        Gören I det! 'Suomessa puhutaan suomea... och också svenska'. Jag är nog alltid färdig att tala svenska med mina svenskspråkiga medborgare.

        Man glömmer också lätt att Hufvudstadsregionen har traditionellt varit ett svenskspråkigt område. Den skulle också bevaras tvåspråkig, fastän finskatalande folk är majoritet.


    • Sverigesfinländare

      Som här i sverige har vi blivit en folkgropp som brukar man jämföra med finlandssvennar.Vi är flera här än hurris i finland men status på oss har finlandssvennarna sett till att den är låg.Henrik Lax är största hatet till oss finländarna i sverige,men han viste inte att vi är en halv miljon här.Han och svenskastaten kom överens om 270 000 finländare i sverige bara två år sen.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      130
      2206
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      51
      1009
    3. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      160
      897
    4. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      766
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      83
      737
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      636
    7. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      153
      634
    8. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      627
    9. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      59
      626
    10. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      136
      586
    11. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      4
      549
    12. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      6
      534
    13. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      52
      523
    14. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      520
    15. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      508
    16. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      157
      498
    17. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      497
    18. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      488
    19. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      118
      486
    20. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      463
    Aihe