onko kukaan kokeillut niin sanottua moottorin pesua. aine laitetaan öljyn sekaan käytetään 20min sitten öljyt ulos ja uudet tilalle. onko mitään kokemuksia toimiiko??
onko kokemuksia
1,8 gls
3431
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
kyseinen pesu mitä varmaan tarkoitat on forte-käsittely..mulla on mitsu lancer 1.8 gti jossa on ollut jo pidemmän aikaa ongelmana venttiilien nostimien naputus varsinkin kylmällä koneella..siihen sitten suosittelivat moottorin öljykanavien huuhtelemista fortella jonka muka olisi pitänyt auttaa..voin kertoa että mun autoon se ainakaan vaikuttanut tippaakaan..aivan samalla tavalla nakutti sen jälkeenkin..mutta lopulta löysin ratkaisun ongelmaan vaikka sanoivat että siihen ei auttaisi kun uudet nostimet..satuin kokeeksi laittamaan valvolinen 10w 60 kisaöljyä niin johan lakkas naputtamasta..en tiedä mikä sulla on ongelmana mutta ainakaan nostajien nakutukseen ei forte mun kokemusten perusteella auta..
Moottori pestään ulkopuolelta laitetaan liuotin j sitä ennen suojataan sähkölaitteet ja pestään konehuone painepesurilla.
Mikä vitun 1.8 lancer i?
Kisaöljyä kauppakassiin mitä vitun pellejä te olette????
Voi että kun pitää jonkun olla noin tyhmä.olisit vaan ihan hiljaa kun et tiedä mistä on kyse!