Mikä on paras aika leikata viinimarjapensaat??????
Milloin leikata viinimarjapensaat????
pomo
43851
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Minä leikkasin tänään punaisen pensaan alimmat ja uloimmat oksat, koska ne olivat ihan maassa ja marjattomia. Muuten pensas on pysty ja hyväoksainen ja tuotti hyvän marjasadon. Ajattelin, että mitä ne maassa makaavat oksat siellä maata laihduttaa.
Toisaalta voi olla niin, että jos pensas on lamoava, siinä saattaa tapahtua lumen takia vaurioita. Silloin voisi olla parempi leikata vasta kevättalvella, kun hanget ovat alentuneet ja näkee tapahtuneet vauriot.
Olen lukenut kirjoista, että pensaassa tulee olla noin 5-7 hyvää oksaa, jotta se antaa hyvän, suurimarjaisen sadon. Tämä on totta, olen sen vuosien varrella huomannut. Mitä enemmän oksia, sitä pienemmät marjat.
Kiitokset Sinulle!
Minä sitten uskallan leikata pensaat "huomenna". Kiitos vastauksestasi.
Marjapensaiden paras leikkausaika on aikaisin keväällä. Tällöin ei ole vaarana liian kosteuden (syksyllä sateiden) aiheuttama "pilaantuminen".
Koska näin syyskesällä maa on kosteaa,jossa on
homeitiöitä ja sienirihmastoa sun muita "pöpöjä".
Voivat vaurioittaa koko pensaan.