Avoero

Rakensivat talon ja rouvan osuus n.70% ja miehen n.30%. Rouva jäi asumaan taloa. Kahdelta välittäjältä on arviot. Mies pitkittelee ja ei suostu myymään osuuttaan rouvalle. Pitää kuulemma myydä ulkopuoliselle. Mies muuttanut muualle on kuitenkin kirjoilla.
Voiko mies vaatia myymään talon jollekin toiselle?
2603
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Mies voi myydä omistamansa osuuden ihan kenelle haluaa, tai olla myymättä. Rouva voi myydä omansa kenelle haluaa tai ostaa miehen osuuden jos mies myy.
Suomi on vapaa maa.

Äänestä
  • Voihan se mies tietysti yrittää myydä ulkopuoliselle, mutta voipa olla vaikeeta kun vaimo -tässä tapauksessa ostajalle ulkopuolinen- omistaa sen 70 prossaa. Yrittäähän aina voi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tasajakoko kirjoitti:

Rakensivat talon ja rouvan osuus n.70% ja miehen n.30%. Rouva jäi asumaan taloa. Kahdelta välittäjältä on arviot. Mies pitkittelee ja ei suostu myymään osuuttaan rouvalle. Pitää kuulemma myydä ulkopuoliselle. Mies muuttanut muualle on kuitenkin kirjoilla.
Voiko mies vaatia myymään talon jollekin toiselle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu