Hei
Minun pitäisi vaihtaa Electrolux WH500 merkkiseen pyykkikoneeseen sähköjohto. Kissa on purrut johdon poikki ja se siis pitäisi vaihtaa. Koneen takaa olen saanut muovisesta osasta ruuvit irti, mutta itsensä muovin irroittaminen tuottaa ongelmia. Jos sen saisin irti niin johdon vaihto olisi helppo homma. Neuvoja?
Minun pitäisi vaihtaa Electrolux WH500 merkkiseen pyykkikoneeseen sähköjohto. Kissa on purrut johdon poikki ja se siis pitäisi vaihtaa. Koneen takaa olen saanut muovisesta osasta ruuvit irti, mutta itsensä muovin irroittaminen tuottaa ongelmia. Jos sen saisin irti niin johdon vaihto olisi helppo homma. Neuvoja?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Olipa siinä pirullinen katti.
Mistä kohtaa se kaapeli on poikki...? Olisiko mahdollista vain katkaista vaan johto ja asentaa uusi pistotulppa vanhaan johtoon vai jäisikö johto tuolloin liian lyhyeksi?
Jos lähet sitä vaihtaa niin jätä kaapelin kevi johdin muita pidemmäksi jotta vikatilanteessa se irtoaisi viimeisenä.
Keskeltä meni puremaan eli liian lyhyeksi jää.
Onko se kevi johdin tuo keltavihreä? Se on jo pitempi. Sain sellaisen vaihtojohdon jossa on "kaikki valmiina". Pitäisi vain saada jotenkin tuo muovi pois edestä, että pääsee työntämään johdot paikoilleen.
Kevi = keltavihreä.
Tossa muovin irroituksessa on mahdotonta neuvoa kun ei ole silmiä siellä mutta voisit kysyä vaikka jostain noita koneita huoltavasta liikkeestä neuvoa että miten se muovi lähtee irti.
Voi olla että tarvitsee irroittaa joku toinen koneen pelti tai muovi ennen kuin se muovi lähtee irti tai jotain...
uuteen johtoon maadoitettu "naaras" jatkopää.
Katkaise vanha johto kissanpurema-kohdasta ja laita siihen maadoitettu pistotulppa.
Ei tartte avata konetta.
Ei ehkä kovin elegantti, mutta toimiva varma ratkaisu jonka minä tekisin tuossa tilanteessa.
Kyllä, mutta jos kone on pesuhuoneessa, niin nuo jatkotöpselit vähän arveluttavat.
Oletan, että vedonpoistajassa on laitteen sisäpuolella painin, jota pihdeillä puristamalla (johtoa kohti) saat vedonpoistajan halkaisijan pienenemään ja siten vedonpoistajan irroitetuksi. Pujota uusi johto irralisen vedonpoistajan lävitse ja runno vedonpoistaja pellin reikään ulkoapäin työtämällä.
jatkojohto kosteassa tilassa on vähän arvelluttava.
Mutta turvallisempi kuin ihan tumpelon kytkennät koneen sisällä.
Jos johdontyngässä vähänkin mittaa, nostaa jatkopistokekohdan seinälle ylös ja teippaa päälle
muovipussin niin eiköhän se.
Esteettinen seikka tietysti on ainakin naisväellä
otettava huomioon ensisijaisesti.
olisi tollanen ihan tuollaiseen tarkoitukseen ettei tarvitse muovipusseja viritellä.
http://www.biltema.fi/osteri/osteri.cgi?tuote=35546&sivu=35546.htm&ryhmaid=100&SID=233612060513102691130
sään aikana että haaveilemasi työ ei ole ns. joka miehen sähkötyö! Sinä siis et saa tehdä sitä itse. Työ vaatii ammattipätevyyden omaavan asentajan siis vähintään S3 taso. Joitakin hommia pitää jättää tekemättä itse vaikka työ saatta vaikutaa helpolta. Olen nähnyt ammatissani näitä tälläisiä itse asennettuja johtojakin joissa kuitenkin on mennyt "jotain" pielleen = hengenvaara itselle ja muille!
mitä vakuutusmies sanoo omista asennuksista.
Vahingon sattuessa vakuutusmiehet tutkivat kyllä
mistä saisivat syyn olla maksamatta korvauksia. Eli luvanvarainen johdon vaihtaja ja kuitti talteen tehdystä työstä pitää myös vakuutukset voimassa.