Omistan kyseisen Volvon ja mittarissa on 212000 km. Moottorin kierrosluvun ollessa n. 4000rpm alkaa kuulua ulvontaa joka lähtee todennäköisesti koneesta. Epäilen itse vesipumppua, mutta voiko kyseessä olla joku laakeri moottorista? Lisäksi kiinnostaisi tietää tarvitseeko esimerkiksi tehostimen öljyjä vaihdella miten usein? ei ole tietääkseni kuin lisätty sen 11 vuoden aikana.
Volvo 460 SE 2.0 -94
1
465
Vastaukset
- 460SE
koska jakopään hihna on vaihdettu viimeksi? ja vaihdettiinko (törkeän kalliit) ohjaus- ja kiristyslaakerit samalla?
Pitävät melkoista huutoa ja jos leikkaavat kiinni ja katkaisevat ketjun voit hyvällä tuurilla selvitä pelkällä kansiremontilla elleivät venttiilit ota ja pamahda männästä läpi samaan hintaan.
Vielä halvempi vaihtoehto olisi laturin laakeri joka menee helposti pienemmilläkin kilometreillä jos hihnaa on pidetty liian kireällä tai konetila pesty liuottimella ja painepesurilla. Laturin saat kokeiltua irrottamalla kiilahihnan mutta nokkahihnan laakereita ei kokeile oikein muuten kuin hihnanvaihdon yhteydessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 703139
- 612487
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562126Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1942035- 551952
- 421584
- 401550
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141253EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1391158- 61083