Perintö ulkomailta

Mistä saa tietää, että paljon pitää maksaa perintöveroa, jos saa perintöä ulkomailta?
9555
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

.. käytä kaverin puhelinta ja tekaistua nimeä .. ihan varmuuden vuoksi.

Äänestä
  • Mitä hyötyä tuossa kaverin puhelimella soittamisessa ja nimien keksimisessä on? Perinnöstä tulee verotoimistoon infotieto ulkomailta joka tapauksessa.

    Vai onko tuo joku hauska uusi leikki josta en vain tiedä?

    Äänestä

Ulkomailla asuvat ovat usein kaukaisia sukulaisia, jolloin menee kolminkertainen perintövero eli 3 * 16% = 48%. Irvokasta tämä sossuruumiinryöstäjien ahneus.

Jos perittävä on ehtinyt tehdä testamentin, niin veron saa tippumaan noin puoleen. Tai sitten voi tehdä niinkuin Spede Pasanen teki, lainasi ison rahasumman tyttöystävälleen kolmeksikymmeneksi vuodeksi. Kun tämä ei ollut perintöä, siitä ei mennyt perintöveroakaan.

En tietenkään kehota epärehellisyyteen, mutta sinun kannattaisi lukea verottajan yhtenäistämisohjeet, niiden mukaan suurin mahdollinen veronkorotus on 16% salatun perinnön arvosta. Ja riippuu ihan maasta, toimittaako se yhtään mitään tietoja Suomeen.

Äänestä
  • Jos perintö tulee maasta jossa on jonkinlaista sivistystä havaittavissa, ilmoitus tulee.

    Äänestä

  • veronalle kirjoitti:

    Jos perintö tulee maasta jossa on jonkinlaista sivistystä havaittavissa, ilmoitus tulee.

    Tarkoitat ehkä EU:ta?

    Eikä sielläkään koko aluetta, esimerkiksi Latviassa pankkivirkailija saa kymmenen vuoden vankeustuomion jos menee kertomaan asiakkaan asioista edes oman maan verottajalle.

    Ja on niinkin nolosti käynyt, että ulkomaille lähetetty poliisien ja veroviranomaisten lähetystö on otettu kiinni ja paikalliset poliisit ovat saattaneet kohteliaasti sen lentokentälle ja selittäneet että tässä maassa pankkisalaisuuteen suhtaudutaan vakavasti. Oli joku muu EU-maa, ehkä Luxemburg.

    Äänestä

  • joku vaan kirjoitti:

    Tarkoitat ehkä EU:ta?

    Eikä sielläkään koko aluetta, esimerkiksi Latviassa pankkivirkailija saa kymmenen vuoden vankeustuomion jos menee kertomaan asiakkaan asioista edes oman maan verottajalle.

    Ja on niinkin nolosti käynyt, että ulkomaille lähetetty poliisien ja veroviranomaisten lähetystö on otettu kiinni ja paikalliset poliisit ovat saattaneet kohteliaasti sen lentokentälle ja selittäneet että tässä maassa pankkisalaisuuteen suhtaudutaan vakavasti. Oli joku muu EU-maa, ehkä Luxemburg.

    Tuokin asia on jo puitu tuolla alempana... Alansa Huippumiehet eivät muuten jankkaa samasta asiasta moneen otteeseen, varsinkaan jos eivät oikeasti tiedä mistään mitään ja ovat jo kerran nöyryyttäneet itsensä. Sekään, että keskustelu käydään parin päivän päästä toisen otsikon alla, ei pelasta tilannetta. Mutta sinähän olet oikeasti kaiken tuollaisen yläpuolella, eikös?

    Sen verran voinen tässä kertoa, että infotietoja ulkomaisista perinnöistä tulee ympäri maailmaa, myös kaikista Baltian maista.

    Äänestä

Kaikesta ei mene yhtään jos ei ilmoita itse.

Hyvin harvoin kai jokin tieto menee verotoimistoon,
näin tietokoneaikanakaan.

Äänestä

Millä luulet asian täällä selviävän?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


paljon.... kirjoitti:

Mistä saa tietää, että paljon pitää maksaa perintöveroa, jos saa perintöä ulkomailta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu