Hei olen treenannut IkMF:N Krav magaa kaksi vuotta tosissani ja laji on vienyt minut kyllä mukanaan.
Olen muuttamassa Portugaliin pariksi vuodeksi ja katsoin ,että siellä harjoitellaan ainakin Douiebin euroopan liiton magaa).
haluan ehdottomasti jatkaa lajin harjoittelua ja kysynkin onko kenelläkääntietoa tai kokemusta Portugalin Krav magasta?
Miten eroaa suomessa harjoiteltavasta?
Onko Portugalissa IkmF:n magaa?
eipä sillä liitola taida niin väliä olla,mutta laji on tärkein, muttavarmaankin joudun osoittamaan osaamiseni uudessa seurassa.
PortugalinKrav maga
1
413
Vastaukset
- Lasileuka
Tämän verran lienet saanut itsekin selville, mutta kirjoitanpa nyt kuitenkin varmuudeksi...
> Onko Portugalissa IkmF:n magaa?
Eipä valitettavasti taida olla
http://www.krav-maga.com/locations.html
> eipä sillä liitola taida niin väliä olla,mutta
> laji on tärkein, muttavarmaankin joudun
> osoittamaan osaamiseni uudessa seurassa.
Näin varmaankin.
Ota harjoittelupassisi mukaan, siitä voivat suurinpiirtein tarkistaa osaamistasosi.
Käsittääkseni myös ihan meillä kotimaassa on tapana tarkistaa uusien tulokkaiden osaaminen - ei millään näyttökokeella sentään, mutta ainakin meidän seurassa päästetään ensin passin perusteella oikeaan harjoitteluryhmään ja sitten mikäli esimerkiksi harjoittelutauon tai muun syyn takia vaikuttaa siltä että nykytaidot eivät ole ihan samalla tasolla tasomerkin kanssa, ohjataan alempaan ryhmään määräajaksi kertaamaan.
(Sama luonnollisesti koskee oman seuran kasvatteja, jotka aloittavat uudelleen tauon jälkeen.)
Ihan hyvä käytäntö mielestäni, kaikki saavat enemmän irti harjoituksista kun treenataan oikeanlaisissa ryhmissä myös osaamistason suhteen.
Jos jostakin on odotettavissa ongelmia, niin kommunikaatiosta niitä lähinnä odottaisin.
Siis mikäli portugalin kieli ei ole hanskassa.
Tuolta näyttäisi saavan lisätietoa:
http://www.kravmagaportugal.com/home.html
Itse kun en kieltä osaa, en juuri osaa sanoa mitä kaikkea siellä on / ei ole, mutta ainakin paikallisen liiton yhteystiedot, joista seuroista/treenaamisesta voinee kysellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko852017- 431590
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!621301- 741128
- 761110
Pitsaa selliiä
Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon261064- 591031
- 35987
- 37883
- 39844