Omakotitalon eristämistä suunnitellaan ja mietitään, että perinteinen levyvilla vai Termex-puhallusvillako laitataan... Kertokaa mielipiteitä. Paljonko olette maksaneet puhallusvillasta / m3 puhallettuna? Tuleeko kalliimmaksi kuin levyillä villoittaminen?
Kokemuksia puhallusvillasta seinissä :o)
Kokemuksia puhallusvillasta seinissä :o)
Vastaukset 7
Vanhimmat
100mm levyvillaa alle, ja 300mm puhallusvillaa päälle. Puhallusvilla maksanee n.28euroa/m3 puhallettuna.
Niin kaverihan kysyi villoitusta SEINIIN. 100 300 seinissä on aikas reilusti ja vaatii jo erikoisen runkorakenteenkin ;)
Eikö kellään siis ole puhallusvillaa eristyksenä seinissä? Jakakaa kokemuksia, ihmiset...
vaan sinne seinään..tuttu ja turvallinen
Me laitoimme Ekovillan puhaltamalla seiniin ja päälle ilmansulkupaperi.
Hyvänä puolena on ehdottoman tarkka täyttö, pienetkin raot on ihan täynnä tavaraa eikä mitään saumoja ole.
Villa ei painu jos noudattaa pilkulleen ekovillan ohjeita, eli esim suurin "vapaa" leveys on 60cm. Jos sinulla on 90 cm pystyvälejä esim yläkerrassa pitää niihin laittaa lauta väliin pystyyn.
Jos päädyt puhallusvillaan niin suojaa ikkunat hyvin. Ollekseen vain märkää paperipurua se tarttuu kuin tauti joka paikkaan ja ikkunan karmeista sitä on tuskastuttavan hidas poistaa.
Ilmansulkupaperi toimii hyvin, mutta läpivienneissä pitää olla tarkkana, sekun ei veny niinkuin muovi.
Paha sanoa kumpi on parempi, minä vain en muovia taloon halunnut ja olen itse nyt tyytyväinen. Ekovilla on myös paikallisille ilmavuodoille tunteettomampi.
PaPe
Talomme rakensimme pari vuotta sitten, joten euromääräisiä hintoja lienee turha tähän laittaa. Vertailun vuoksi voin sanoa, että ainakin meillä puukuituvilla (Selluvilla-tuotemerkki) tuli asennettuna selvästi halvemmaksi kuin mineraalivillalevyt. Levyjen kanssa olisi vielä jäänyt töisevä ja inhottava asennushomma itselle. Villaa tuli meillä kaikkialle: alapohja (rossi), seinät, yläpohja ja välipohja (11/2krs). Asennus vei yhteensä vajaan kaksi päivää. Tuloksena mielestäni hyvä, raoton ja saumaton turkki talolle.
näitä eri villoja Tekniikan Maailmassa hiljattain, rakennusliite? Se Paroc pesi muut mennentullen. Eikä sen asentamine ole ollenkaan hankalaa. Ja auta armias jos joskus pitää tehdä jotain tilassa jossa on puhallusvillaa! Esim korjauksia/asennuksia jossain ahtaalla ullakolla, ai vittu...